Komputer nie otwiera płyt, a reaguje na nie!

Witam. :slight_smile:

Mam problem ze swoim laptopem. Jest nowy, ma kilka miesięcy. Toshiba Satellite C855 PSKCCCE. Jest naprawdę super, bardzo wydajny. Niestety, ale jego urok szybko mija. Od jakiegoś czasu po prostu stacja dysków nie otwiera żadnych płyt CD/DVD/Blue-Ray. Na początku było okej, wszystko działało dobrze. Potem coś się spierniczyło. Komputer owszem - reaguje na płytę w napędzie, powoduje jej rozruch ale jej nie odczytuje. Problem też tkwi w tym, że system nie pokazuje mi stacji dysków.

Wygląda to tak. Nic nie jest ukryte, dyski nie są schowane. Nie wiem co mam zrobić. Ostatnio, jakimś cudem na chwilkę zadziałało i zdołałem zainstalować TuneUp 2012, później chciałem zainstalować dodatek do gry i dupa blada… Dyski znów zniknęły.

Instalacja sterowników nie pomaga bo one się zainstalować nie chcą. Wbudowany archiwizator wypakowuje pliki tymczasowe, po wypakowaniu jakiegoś tam ma się uruchomić instalacja. Mignie ikonka na pasku zadań i tyle. Już nie wiem co mam robić! :frowning:

W Menedzerze urządzeń widać napęd?

No, menedżer urządzeń widzi sprzęt stacji dysków. No jest CD/DVD a wiem, że mam Blue-Ray.

FHXNsX4.png

Tak sobie patrzę na stronę sterowników Toshiba, i chyba zniknął sterownik stacji dysków. Ale jest jakiś Blue-Ray Disc Player. Może to pomorze?

PS. Jak na nowo włączyłem ten menedżer zadań to już to zniknęło i nie widzi stacji dysków.

W BIOSie widać napęd, bootują płyty?

Sprawdziłem BIOSa. W zakładce BOOT mam taką kolejność:

  1. HDD/SSD TOSHIBA itd.

  2. ODD

  3. USB

  4. LAN Realtek itd.

W kolejności rozruchu jest oczywiście dysk twardy, podejrzewam, że stacja dysków, USB i internet. Skoro, nie mam podłączonego żadnego urządzenia przez USB a płyta jest nadal w napędzie, to powinno płytę widzieć, prawda? Albo samą stację dysków.

I taka dodatkowa informacja (ta stacja dysków jak mówiłem raz jest raz znika)

Trochę czasu upłynęło.Czy problem rozwiązany?

Może coś z komunikacją.W niektórych laptopach jest możliwość łatwego wyjęcia napędu.

Chodzi mi tylko o spróbowanie wyjęcia i ponownego włożenia.Może styki nie łączyły.

Eh, problem sam nie minął ja nadal czekam na jakąś odpowiedź.

Raczej wykluczam grzebanie w stacji dysków, wyciąganie jej. Boję się po prostu, że coś sknocę. Za nowy laptop i zdecydowanie za dużo na nim mam, żeby się zepsuł a już brakuje mi pendrive’ów, żeby wszytko magazynować i zabezpieczać na nich

Podana nazwa “Toshiba Satellite C855 PSKCCCE” wydaje mi się niekompletna.

Przeczytaj na spodzie laptopa jaka jest właściwa.

Toshiba Satellite C855 to rodzina.

Wejdź na stronę:

http://www.toshiba.pl/laptops/satellite/c855/

Kliknij przycisk “Podstawowe informacje o serii” i tam będzie pełno modeli,ale nie ma tego który podałeś.Po C855- są zawsze trzy znaki określające konkretny model.

Jeśli Twój model jest trochę starszy to na tej liście go nie będzie.

Po modelu laptopa można dojść do modelu nagrywarki.

Ta wyświetlana w menedżerze urządzeń (TSSTcorp CDDVDW SN-208AB) nie odtwarza płyt Blu-ray a w pierwszym poście zasugerowałeś, że twój napęd odtwarza płyty BDR ?

Haha trzymajcie mnie bo chyba padnę… Mój kochany komputer nagle widzi płyty. Aż sam się zdziwiłem… Komputer (jako folder, no wiecie) pokazuje stacje dysków i włożoną płytę do komputera. Poniżej pokazuję Wam zdjęcie z Komputera oraz Menedżera Urządzeń.

[1] [2]

No a idąc od początku. Nie pisałem pełnej nazwy laptopa i modelu, bo myślałem, że nie będzie to potrzebne. Ale skoro tak, to wygląda to następująco:

Toshiba Satellite C855-12J PSKCCE-00R00EPL

Na tej stronie co podałeś, nie ma mojego laptopa. Jest tylko C855-12N.

Czemu mówię, że odczytuje płyty Blu-Ray? Ponieważ w instrukcji ciągle wspominane jest CD/DVD/Blu-Ray. Sami zobaczcie.

[1] [2] [3]

Ściągając sterowniki na tej stronie dla takiej konfiguracji, dla stacji dysków - nie chcą się zainstalować. Tak przypomnę.

Przy niepełnej nazwie kłopot polegał też na tym,że podałeś w pierwszym poście

PSKCCCE zamiast

PSKCCE

Taka drobna pomyłka.

Najważniejsze,że wszystko działa.

Z tym Blu-Ray to tak ogólnikowo aby już nie zmieniać treści dla innych modeli laptopów.

Sterownik jakiś tam jest dla serii Satellite C855 ale nie każdy model posiada taki napęd.

Dzięki pełnej nazwie można od razu dowiedzieć się niektórych szczegółów dot napędu:

http://www.toshiba.co.il/en/laptops/satellite/c855/satellite-c855-12j/

Czyli nie zdobędę sterowników stacji dysków optycznych do tego modelu laptopa? Kiepsko… No a w pierwszym poście widocznie niechcący jedno “C” mi się nacisnęło za dużo, hehe. Na razie komp dalej czyta płyty. Zobaczymy do następnego uruchomienia, bo od poprzedniego posta jeszcze go nie wyłączałem…