Komputer nie pamięta zapisanych ustawień biosu

Trochę odbiję od tematu dysku, a mianowicie komputer nie zapamiętuje daty systemowej oraz FSB. Ciągle powraca do ustawień “fabrycznych”. Wymieniłem baterię od BIOS-a i na krótko to przyniosło jakiś rezultat. Po kilku dniach od nowa to samo. Według BIOS-a napięcie na baterii (Baterry Voltage - to chyba to) wynosi 2.84 V.

albo nie zapisujesz ustawień przy wychodzeniu, albo podkręcasz fsb do takich wartości, że płyta sama je resetuje, jeśli zaś nie podkręcasz to widocznie uszkodzony jest moduł zasilania baterii która utrzymuje ustawienia CMOS. (bateria się szybko rozładowywuje albo w ogóle jej płyta nie doładowywuje)

za pewne to atx, nie odłączaj zasilania (wtyczka z kontaktu, listwa zasilająca itp).

możesz też sam powyginać nieco blaszki w module gdzie “siedzi” bateria aby był “pełny” kontakt z baterią. może gdzieś się nie stykają te elementy co skutkuje rozładowaniem baterii.

Nic nie podkręcałem odnoście FSB.

Turkissh , wcześniej doradzałeś mi kupno nowej taśmy i pytałeś się o rodzaj, jeśli dobrze piszę to jest to ATA133.

Screen

11.JPG

tak potrzebujesz taśmy 80 żyłowej ide ata133.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie baterii. Odgiąłem blaszki, wymieniłem baterię i dalej to samo. Jeżeli moduł ładujący baterię się zepsuł da się go jakoś naprawić? Słyszałem też, że zmiana taktowania procesora może być spowodowana zainstalowaniem jakiegoś programu i ten program może mieć na to wpływ.

dognij blaszki z powrotem. jeśli bateria nie trzyma to po po prostu nie odłączaj kompa z prądu (ani z listwy jeśli masz) a ustawienia CMOS będą trzymane.

są takie programy ale same częstotliwości pracy procesora nie zmieniają musi to zrobić użytkownik komputera