Komputer nie reaguje na mysz

Bardzo proszę o pomoc. Po południu miałam włączony komputer i wszystko było w porządku. Teraz włączam komputer i okazuje się, że komputer nie reaguje na mysz. Jeśli podjeżdżam na ikonę to ona się podświetla ale komputer na nic nie reaguje. Nawet jeśli stanę myszką na ikonie i chcę otworzyć za pomocą entera to też nie reaguje. Jedyne wyjście to jak stanę na ikonie, kliknę lewym przyciskiem w “otwórz w nowej karcie” i dopiero to zaenteruję to w nową kartę mi otwiera ale aby do niej przejść muszę znów stanąć na zakładkę i zaenterować. Co może być

przyczyną takiego stanu rzeczy? Bardzo proszę o pomoc bo nie da się pracować. Będę wdzięczna. Pozdrawiam

Oba klawisze w myszy nie działają, czy jedynie lewy objawia problem?

Odepnij i podepnij mysz, sprawdź czy zadziała. Jeśli masz możliwość chociaż czasowo pożyczyć, sprawdź czy na innej myszce jest tak samo.

“Jeśli podjeżdżam na ikonę to ona się podświetla ale komputer na nic nie reaguje. Nawet jeśli stanę myszką na ikonie i chcę otworzyć za pomocą entera to też nie reaguje.”

Najechanie kursorem na ikonę jedynie ją podświetla, ale nie zaznacza (obramowanie z kropek), tego można dokonać za pomocą klawiszy kierunkowych (strzałek na klawiaturze).

“Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?”

Napiszę ogólnie, ze względu na “nieskładność” treści postu, że przyczyną niepoprawnego działania klawiszy myszy może być:

  1. Połączenie myszy z komputerem (najczęściej przy myszach z portem PS/2, przy tych z USB raczej występuje gubienie lub w ogóle brak wykrywania urządzenia)

  2. Fizyczne/mechaniczne “zmęczenie”/“zużycie” elementów myszy (nie będę wnikał w szczegóły o jakie elementy chodzi, ale w zasadzie każda mysz ma swoją żywotność -szczególnie przycisków-, którą można w zasadzie przedłużyć, jak ma się śrubokręt, igłę, pęsetę, kawałek odpowiedniego papieru ściernego i sprawne ręce/palce ;))

  3. Infekcja lub “degradacja” systemu (to raczej powinno dość rzadko występować, ale nie jest wykluczone)

Mam wrażenie jakby nie działał lewy przycisk ale nie do końca bo gdyby chodziło tylko o myszkę to sama ustawienie kursora myszki na np. linku i wciśnięcie entera powinno powodować otworzenie się strony z tego linku a tak się nie dzieje. Dodam, że myszka jest optyczna Logitech i nie jest z wejściem USB.

Z linkami jest jak z ikonami, jeżeli nie zostaną zaznaczone (obramowanie z kropek w ich wypadku również występuje) enter nie zadziała. Innymi słowy samo najechanie kursorem nie daje efektu, prócz podkreślenia/podświetlenia.

Jeśli nie jesteś osobą leworęczną i nie masz ustawionego działania klawiszy dla takich osób, lewy przycisk wywołuje akcję zaznaczenia lub wywołania określonej operacji (dwuklik otwiera lub uruchamia), a prawy przycisk ma za zadanie wywoływać menu kontekstowe.

Jeżeli w tym wypadku lewy przycisk nie wywołuje powyższych działań, a prawy bez problemu wykonuje swoje polecenie, sądzę że problemem najprawdopodobniej jest sama myszka i jej objawy mają związek z pkt.2.

PS. Rozumiem, że myszka jest kablowa pod PS/2 (okrągłe gniazdo), a ile jak długo jej używasz?