Komputer nie rozpoznaje dysku zewnętrznego 3,5"


(isio) #1

Witam

Mam dysk zewnetrzny firmy WD 3,5 cala (http://allegro.pl/wd-elements-desktop-1-5tb-wdbaau0015hbk-eesn-i3785508419.html) . Do tej pory był podłaczony przewodem USB do komputera i wszystko było jak trzeba. Wczoraj jak właczyłem kompa, wszedłem w "Mój komputer" zobaczyłem że dysk został wykryty ale nie ma możliwości odczytu jakichkolwiek danych. Uruchomiłem ponownie komputer, ale nic się nei zmieniło. Dysk czasami jest wykrywany i można z niego korzystać, czasami nie. Zmieniałem już przewód USB i dalej to samo. Po podpięciu do laptopa również jest tak samo, czasami wykrywa normalnie a czasami jest tylko opcja formatowania dysku.

Dysk nie spadł, nie został uderzony ani nic takiego.

Dziś wymontowałem go z obudowy 3,5 cala w taki oto sposób(

). Dysk włożyłem do komputera i podpiąłem. W biosie dysk został wykryty normalnie, ale w windows już nie (puszczałem także ubuntu z płyty. Było napisane że wykryto dysk ale nie dało się na niego wejść i odczytać danych.) Czasami po restarcie, windows w ogóle nie chciał się wczytac, stawał na napisie "Trwa ładowanie systemu windows"

Teraz po kolejnym zamontowaniu go w jego obudowie zewnetrznej, został wykryty po jakichś 15 min. Transfer niestety jest bardzo niski, nie dochodzi nawet do 1 mb/s

Jaka może być tego przyczyna? Czy dysk został uszkoczony?


(falcon89) #2

Cześć,


(isio) #3

Proszę


(falcon89) #4

Z dyskiem nie jest najlepiej, ma 663 sektory oczekujące na remap.


(isio) #5

(falcon89) #6

Czy masz dostęp do plików na dysku (?), jeśli tak to wykonaj ich kopię.

 

Uruchom cmd, tym razem wykonaj  chkdsk w: /r   (potrwa znacznie dłużej)

 

Wstaw nowy screen z CrystalDiskInfo


(isio) #7

Witam po 2 tygodniowej przerwie i wracam do sprawy mojego dysku.

Wykonałem ww czynności i oto ich efekt

 


(falcon89) #8

Z dyskiem jest znacznie gorzej, parametr C6 może wskazywać na uszkodzenie powierzchni talerzy, wzrosła też wartość parametru C5.

 

Niezwłocznie zgraj pliki z tego dysku.


(isio) #9

Czy jest jeszcze jakikolwiek ratunek dla tego dysku czy już raczej lepiej się pogodzić z tym że jest do wywalenia? Czy w ogóle prawdopodobne jest że błędy które pokazuje program Cristal Info mogą wynikać z uszkodzenia kontrolera USB-> Sata?


(falcon89) #10

Nie, parametr C6 wskazuje na uszkodzenie powierzchni (fizyczne uszkodzenie powierzchni talerzy), parametr C5 to sektory oczekujące na remap (błędy logiczne lub/i fizyczne).

 

 

Niestety parametry C5 i C6 informują o złym stanie dysku.