Komputer nie startuje od razu

Witam mam takie pytanie gdy przełączam przycisk od zasilacza aby włączyć komputer słychać taki jakby przepływ prądu takie lekkie popiskiwanie w tym czasie gdy naciskam przycisk power na obudowie nie odpala od razu muszę nacisnąć z 3 razy aby komputer się włączył od czego to może być ? Dodam że gdy się komputer już włączy żadnych blue screenów nie ma oraż żadnej niestabilności wszystko jest ok.  Trochę się obawiam że komputer gdy będzie potrzebny się nie włączy sprzęt z podpisu

 

Wcześniej wkładałem kartę dzwiękową aby mieć lepszą jakość dźwięku niż na integrze jednak właśnie takie zjawisko wystąpiło po raz 1 wystraszyłem się i ją wyjąłem jednak komputer startuje nadal za ok. 4 naciśnięciem chyba że wyłączę komputer i od razu włączę wtedy startuje za 1 razem

sprawdź zasilacz, zobacz czy kabelki przycisku power nie są poluzowane.

…opisywany efekt mogą dawać uszkodzone kondensatory (wyschnięte - duży upływ energii) zasilacza lub płyty głównej. Możliwość bezproblemowego włączenie komputera po szybkim wyłącz/włącz może świadczyć o tym, że uszkodzone kondensatory nie zdążyły się rozładować (utracić zmagazynowanej energii  elektrycznej) i komputer startuje “normalnie”, inaczej rzecz się ma po dłuższym wyłączeniu komputera, gdy kondensatory się rozładują to trzeba im dostarczyć energii kilkukrotnie go włączając.

 

Należy w

ymienić wszystkie “spuchnięte” kondensatory, również i te które mają lekko wybrzuszone denka. Kup kondensatory z oznaczeniem 105°C LOW ESR (Low Impedance), oczywiście o takiej samej pojemności i napięciu pracy. Koszt kondensatorów jest niewielki lecz sama ich wymiana wymaga umiejętności posługiwania się lutownicą. Pamiętaj też o tym, że kondensatory elektrolityczne mają swoją biegunowość + i - nie wlutuj ich odwrotnie.

Powodzenia.

 

Sklepy:

http://mselektronik… … w-esr.html

http://lmgtfy.com/?q… … e Low ESR#

 

Podobne tematycznie wątki:

plyta-glowna-spuchniete-kondesatory-t529428.html?hilit=kondensatory#p3311110

jaka-lutownica-kondensatorow-t530997.html?hilit=lutownica 

 

 


Obejrzałęm płytę nie zauważyłem spuchniętych kondensatorów dziś zaś wróciłem do domu wieczorem i komputer włączył się od 1 wciśnięcia 

Może przycisk Power? sprawdź w razie czego jak odpala na ,krótko, na stykach płyty?

Teraz od dwóch dni komputer odpala od “strzała” więc nie wiem o co chodzi :stuck_out_tongue: Może faktycznie coś z przyciskiem

… przycisk “Power” wykluczyłem, gdyż napisałeś, że komputer włącza się za pierwszym razem. Wydawało mi się logiczne, że jeśli komputer odpala za pierwszym razem niezależnie jak jest uruchamiany to przycisk jest dobry, ale cóż najważniejsze, że usterka ustąpiła.  

 


Będę to kontrolował gdyby było coś niepokojącego dam znać 

 

Dziś włączam komputer i startuje za 4 przyciśnięciem :confused:  Czyli co kondensatory ? 

 

Wszystkie części są na gwarancji tylko nie wiem czy zasilacz bo ułamał mi się plastik w molexie

Wszyscy piszą płyta główna nikt nie patrzy na zasilacz (tak tam też są kondensatory) mam prawie identyczne objawy i kondensatory na płycie głównej są sprawne.Na razie zasilacza nie wyjąłem do sprawdzenia, bo to operacja w moim komputerze na dwie pary rąk.

No właśnie nie chcę w niego ingerować ponieważ jest na gwarancji chociaż przy pękniętym plastiku od molexa nie wiem czy gwarancja dalej mnie obowiązuje. 

 

Drugie pytanie jak poznać przy takich srebrnych kondensatorach ich uszkodzenie ? 

pożycz od kogoś zasilacz jeżeli nie chcesz otwierać zaislacza

Niestety nie mam od kogo moim znajomi używają zasilaczy markowych inaczej typu tracer logic itp 

a może coś z tym molex’em? zobacz czy w molex’sie nie ma zwarcia

…jak zasilacz jest na gwarancji - nie pisałeś o tym wcześniej to skorzystaj z niej. Pęknięty Molex nie powinien unieważnić gwarancji chyba, że przyczyna pęknięcia uszkodziła styki złącza powodując ich złą pracę (brak kontaktu, zwarcie, odkształcenie itp.) Zadzwoń do gwaranta i zapytaj.

…kondensatory polimerowe raczej się nie uszkadzają w sposób widoczny. Sprawdzaj wzrokowo tylko kondensatory elektrolityczne “starszego typu”.      

 

…nie czytasz dokładnie i o zasilaczu też pisałem.

 

Teraz to już kaput otworzyłem pc żeby zobaczyć na kondensatory itp na płycie nic nie widać sprawdziłem więc na zasilaczu nie otwierałem go tylko przez wywietrzniki zobaczyłem ok. 10 kondensatorów i żaden nie napuchnięty.po skręceniu wszystkiego komputer już nie wstaje wogóle tylko przy przełączniku zasilacza na on słyszę taki pisk. Na podmiankę mam tylko zasilacz Akyga 400 W. Teraz pomożecie mi dojść do tego co siadło abym nie wysłał na daremno sprawnego sprzętu ? Co i jak pokolei mam robić ?

 

@

 

Komputer się włączył doszedłem do tego że to przycisk na zasilaczu powoduje zwarcie musiałem go docisnąć i przełączyć 

… dlaczego kaput przecież już go wcześniej otwierałeś cyt.“Wcześniej wkładałem kartę dzwiękową” (Molex też sam nie pękł).

 

Kolego, sprawdź zasilacz - pomierz nacięcia miernikiem czy są prawidłowe (multimetr za 15-20zł w supermarkecie). Jeśli napięcia są złe lub sam pomiar przerasta Twoje umiejętności (nie każdy ma do tego “smykałkę”) to skorzystaj z gwarancji po to ona jest. Pisk pewnie pochodzi z cewek i może świadczyć np. o uszkodzeniu (przeciążeniu) przetwornicy).

Kolego, diagnozowanie usterki w komputerze na odległość to jak wróżenie z fusów. Posprawdzaj jeszcze raz poprawność połączeń - dociśnij złącza. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ev7qcFerHw8

 


Napisałem kaput nie dlatego że otworzyłem pc tylko dlatego że już nie chciał wstać 

Z mojej diagnostyki wygląda że komputer nie startował lub startował za 4 razem przez przycisk w zasilaczu który robił zwarcie teraz gdy go docisnąłem i przełączyłem komputer po naciśnięciu power od razu zaskoczył 

 

Gdzie znalazłbym taki przycisk ? 

…jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi Ci o przełącznik kołyskowy wł./wył. na zasilaczu a nie o przycisk “Power” na obudowie komputera.

Hmm… jak, aż tak bardzo nie chcesz skorzystać z gwarancji to najlepiej wymontuj przełącznik i idź z nim do sklepu lub serwisu, tam na pewno dobiorą Ci odpowiedni typ.

Może te namiary będą Ci pomocne:   

• http://tnij.at/18972 - zastanawia mnie ten opis 10A 125VAC (powinno być 10A 125VAC, 6A 250VAC),

• http://tnij.at/18973 - a może z katalogu “RS” coś dobierzesz (rozdział switches).  

Z gwarancji chętnie bym skorzystał ale napisałem do sklepu i Pan napisał mi że nie wiadomo jak potraktuje to serwis ( chodzi o pęknięty kabel sata ) a znając życie pewnie by się o to przyczepili