Komputer nie uruchamia się z 16gb ramu

Witam. niedawno jakieś 3 miesiace temu kupiłem sobie nowego laptopa marki Gigabyte P15 v2 i7-4710mq  z 8gb ram i W8 . miesiac temu zrobiłem upgrade pamieci i dokupiłem kolejne 8 gb ramu oraz zmieniłem HDD na SSD. Przez miesiąc używałem tego normalnie bez problemu , aż do wczoraj wieczór , kiedy to przy próbie uruchomienia komputera nie było nic tylko czarny ekran i działający wentylator. Po chwili zacząłem sprawdzać tu i tam i okazało się że po wyjęciu jednej kostki ramu komputer uruchamia się do pozycji w której na ekranie pokazuje się chociaż bios. Oczywiście możliwości biosu są na ekranie ale nie idzie w nie wejśc ponieważ przytrzymanie f2 nie skutkuje a na ekranie jest komunikat że nie odnaleziono butowalnego dysku i aby rozwiązać problem mam wcisnąć f8 co skutkuje wyskakiwaniem tego komunikatu ponownie , tak że po kilku nacisnięciach f8 tych komunikatów na ekranie jest kilka. Następnie zrobiłem próbę z zamianą kostek ramu miejscami i slotami efekt ten sam. Po wymontowaniu SSD i wsadzeniu spowrotem HDD który był w tym kompie w dniu zakupu komputer się uruchomił ale jest bardzo wolny, wywala od czasu do czasu bluscren-a i wyłącza się oraz działa tylko z jedną kostką 8gb pamięci ram jak włożę drugą 8gb to efekt ten sam, czarny ekran przy starcie. dzisiaj dla sprawdzenia wyjąłem z drugiego kompa pamięci ram 2x 4 gb i włożyłem do tego Giga złoma , efekt komputer działa ale bardzo wolno , tak że uszkodzony slot od pamięci ram odpada, mało tego te dwie kostki po 8 giga wsadziłem do tego drugiego kompa z którego wymontowałem 2x4gb i tamten komp normalnie działa więc pamięci ram są również dobre.

Dodam że z ciekawości przeinstalowałem sam bios bo na stronie gigabyte był update biosu dla tego kompa ale to nic nie pomogło , efekt ten sam :frowning:

Ktoś ma może pomysł jak to napraawić bądz co może być przyczyną tego uszkodzenia ?? chciałbym to sam ogarnąć zanim oddam na gwarancję i będę bez kompa kilka tygodni. dziwi mnie tylko to że jak to się stało że komp działał jak rakieta z dyskiem ssd i 16gb ramu , a po miesiącu nie chce w takiej konfiguracji odpalić???

 

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc

Jak dysku nie odnaleziono to uszkodzony. Masz na płytce system to zainstaluj od nowa lub chodziaż spróbuj czy instalka wykrywa dysk.

problem w tym że dysk wykrywa , nie widzi i nie potrafi się uruchomić z 16 gb ramu , czy to może być awaria chipsetu/ kontrolera sata ??

Wszystko wskazuje na uszkodzenie laptopa. Daj jeszcze screena z HDTune zakładka Health z tym dyskiem HDD.

 

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_560_trial.exe

Możliwe że trzeba zaktualizować firmware dysku, albo zaktualizować bios

Mały update.

Po kilku różnych testach i próbach, wychodzi na to że to jednak jeden z modułów pamięci RAM jest uszkodzony.

Problem w tym że wkładam ten sam uszkodzony ram do innego komputera i w innym komputerze on działa normalnie.

Ktoś ma może jakiś pomysł co może być uszkodzone w takim module że w jednym kompie nie działa a

w innym działa bez problemu? Można to reklamować na gwarancję?

To jest tak jak się nie czyta ze zrozumieniem - przecież autor napisał, że zaktualizował Bios.