Komputer nie uruchamia się za pierwszym razem

Hej,

Generalnie każde z napięć sprawdzamy łącząc linię oraz uziemienie. Co do linii 5V, która uruchamia płytę. Generalnie może i jest to jakiś trop, ale po włączeniu przycisku coś startuje, mimo że nie do końca.

A próbowałeś odłączyć komputer od zasilania na jakieś 15 - 20 minut, po tym podłączyć go do prądu i d razu włączyć - cokolwiek w sekwencji uruchamiania się zmieni?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Komputer prawie zawsze na noc wyłączam dodatkowo “z przedłużacza”. Rano przy włączaniu nic się nie zmienia.

 

Co do napięć, to po zmierzeniu multimetrem linie 12v, 5V i 5Vsb nie mają większych wychyleń.

 

Według mnie może problem leży w czymś innym. Jak widzisz na tym zdjęciu http://img.fcenter.ru/imgmat/article/MB/Asus_P6T/134769.jpg te 4 odsłonięte piny zasilania mają budowę (patrząc od góry i z lewej do prawej)

**[kwadrat]**ścięte /

* ścięte*/[kwadrat]**

 

to zasłonięte zaślepką ma budowę jak lustrzane odbicie.

* ścięte*/[kwadrat]**

[kwadrat**]**ścięte /

 

tak, że po odsłonięciu wygląda to tak

* ścięte*/[kwadrat][kwadrat]**ścięte /

[kwadrat]*ścięte /* ścięte/[kwadrat]

 

Pierwsza wtyczka od zasilania się (ta po prawej, domyślnie odsłonięta) z końcówką mojego zasilacza zgadza. Problem jest jednak przy tej drugiej. Otóż wtyczkę CPU nr. 2 mój zasilacz ma z pinami (wszystkimi) typy “ścięte” (z tego co pamiętam).

Może tu leży problem? Dodam, że dzięki temu, że wszystkie 4 piny złącza zasilania psu CPU nr. 2 są ścięte, to końcówkę można bezproblemowo podpiąć do płyty głównej.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/poradnik-jak-wybrac-zasilacz-komputerowy/strona/18436.html

 

Trzeba podłączyć wtyczkę zasilania 8 - pinową i sprawdzić.

 

Trzeba sprawdzić na innym dobrej jakości zasilaczu, który ma takie wtyczki zasilania.

 

Czyli, do zasilania płyty 8 + 24 piny.

Hej,

Generalnie na złączach zasilania są stosowane takie budowy, by nie pomylić się, przy podłączaniu. W tym przypadku sprawdziłbym, jakie napięcia dawane są na tej końcówce przez zasilacz (na poszczególnych pinach), a jakie są wymagane na płycie głównej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

Na tym złączu są tylko napięcia +12V (żółte przewody + czarne masa).