Komputer nie uruchamia się za pierwszym razem

Witam,

 

problem taki jak w temacie. Po naciśnięciu przycisku uruchamiającego komputer jakby się włącza, wiatraki startują itp. Niestety na tym się kończy, obraz nie jest przesyłany na monitor. Żeby komputer się uruchomił “poprawnie”, to po tym pierwszym etapie uruchamiania trzeba jeszcze wcisnąć przycisk restartu - żeby komputer “zaskoczył”. Obojętne jest czy włączam komputer przyciskami na obudowie, czy tymi na płycie głównej.

Zauważyłem też, że wbudowany na płycie włącznik podświetlony jest na czerwono, a restart na zielono (czerwonego chyba nie powinno być). Niestety nie posiadam obecnie speaker-a. Płyta główna to Asus P6T.

Oczywiście BIOS resetowałem (zworka, bateria), ustawiałem Default Options, nic to nie dało.

 

 

Z góry dzięki za pomoc.

Hej,

Czy po wyłączeniu komputera i odłączeniu go od prądu na kilkanaście minut kasują się ustawienia BIOSa - między innymi godzina i data?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Odłączyłem od komputera wszystkie kable na ponad dwie godziny. Nic się nie skasowało - wszystko zostało tak, jak było.

Hej,

 

Jak w czasie tego nieudanego włączenia się komputera wygląda dioda sygnalizująca pracę dysku twardego?

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

W trakcie naciśnięcia przycisku włączającego PC dioda mignie na ułamek sekundy, a później jest ciemno :slight_smile: W systemie dioda podczas pracy dysku świeci się i miga (więc chyba działa poprawnie).

mialem podobny przypadek proponuje sprawdzic na innym zasilaczu uruchomic pc. u mnie winom byl zasilacz ocz500w

Też mam OCZ (sxs2 700w). Być może winny jest zasilacz ;(

Hej,

 

Na początku spróbowałbym przepiąć dysk do innego portu SATA. Zasilacz też może być winny, więc warto by sprawdzić napięcia jakie daje, bądź spróbować odpalić komputer z innym zasilaczem. Przydałby się też systemowy speaker, bo może płyta informuje o tym, co ją boli.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

Wypnij główne złącza zasilania zasilacza z płyty głównej, po prawidłowym resecie baterią, musi skasować datę i godzinę - jak dwie godziny mało, zostaw na dłużej bez baterii.

 

Wygląda na zasilacz lub sprawdź kondensatory elektrolityczne na płycie? płyta?

@Dimatheus

 

Opiąłem od dysków zasilanie i kabelki SATA. Nic to nie dało. Z dyskami chyba problemu nie ma, skoro za “pierwszym” uruchomieniem komputera nawet BIOS i testy POST się nie pojawiają (w ogóle nic się nie pojawia).

Co do speakera, to postaram się na jutro załatwić (nie wiem czy się uda).

 

@JNJN

 

Kondensatory nie są spuchnięte.

 

Ze sprawdzeniem na innym zasilaczu może być problem :frowning: Inny zasilacz, którym dysponuję, to FEEL 400W xD Jego raczej lepiej nie podpinać :slight_smile:

A może winowajcą jest CPU Xeon W3540, może trzeba do niego jakiś zasilacz obsługujący pewne funkcje? (przypomnę, że płyta główna to ASUS P6T)

Spróbować możesz na tym zasilaczu. Ostatnio mój OCZ 600W też wyzionął ducha. Identyczne objawy jak u Ciebie a stawiałem na kartę grafiki że padła.

 

Potwierdzam , wymieniłem płyte główną bo myślałem że ona jest powodem potem podmieniłem procesor z 2 kompa i tez nic dopiero gdy zasilacz OCZ wywaliłem to komputer działa . Nie polecam OCZ i w dodatku są głośne…

Hej,

Przepraszam, jakoś tego nie doczytałem. :slight_smile: Zostaje więc na pierwszej linii sprawdzenie zasilacza. Oprócz podłączenia innego możesz też sprawdzić napięcia na obecnym, gdy komputer jest w stanie niepoprawnego uruchomienia + ewentualnie dźwięki speakera.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sprawdziłem na FEEL-u. Podpiąłem tylko płytę główną, dodatkowe zasilanie cpu (4pin a miejsca jest na 8 i kartę graf, czyli bez dysków itp. Z FEEL-em komp też włącza się na “dwa razy”. Ale ja bym tego 400W FEEL-a za wyrocznię nie brał :slight_smile:

Mój komputer też się włącza na 2x i to jest normalne. Też myślałem, że coś z nim nie tak.

 

http://forum.dobreprogramy.pl/temat/455347-asus-p5q-pro-po-oc-podw%C3%B3jny-start/

Tylko, że u ciebie dzieje się to automatycznie. Ja muszą po włączeniu ręcznie go zrestartować… Twój przypadek można jeszcze pod “normalność” podciągnąć, mój już trochę trudniej…

Hej,

Nie do końca rozumiem. Patrząc na zdjęcie płyty widzę tylko 4-pinowe zasilanie dla procesora.

A możesz sprawdzić, jak wyglądają napięcia w czasie startu?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zobacz dokładnie w wysokiej rozdzielczości. Pod zaślepką są dodatkowe 4 piny.

 

http://img.fcenter.ru/imgmat/article/MB/Asus_P6T/134769.jpg

http://techreport.com/r.x/systemguide-0609/asus-board.jpg

 

Napięcia sprawdzę jak znajdę multimetr. I tak jeszcze będę musiał ogarnąć gdzie na tej płycie się napięcia mierzy.

 

Jakby co to speaker przy “pierwszym” etapie uruchamiania nie piszczy, po tym jak komp zaskoczy piknie tylko raz.

Hej,

Faktycznie masz rację, zwracam honor. :slight_smile:

Myślę, że to pomoże - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Czyli jest tak, jak być powinno.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Co do napięć, to też chodziło mi o coś troszkę innego :slight_smile: Przeczytałem gdzieś, że za start komputera odpowiedzialna jest linia +5Vsb, a tą jak wyczytałem z manuala (strona 59 z 188 [2-35])  mierzy się chyba pinami +5VSB_MB i chyba GND.

Napięcie multimetrem sprawdzę jak przyjdzie (został zamówiony nowy, bo stary coś świrował).