Komputer "nie widzi" całego ramu

mój kolega miał 64 mb ramu. dokupił sobie 256 mb. po zamontowaniu okazało się, że komputer z tych 256 widzi tylko 128mb. dlaczego tak jest?

Witam.

Zapewne jest to sdram. Prawdopodobnie temu, że jedna pamięć jest jednostronna a druga- dwustronna i czasem właśnie tak jest. To jest wina chyba płyty.

matio91 proszę poprawić temat na konkretny, obrazujący problem, używając opcji Zmień

jak ma trzy sloty to niech je rozstawi po bokach a w środku zostawi puste miejsce,

Podaj jaką msz płytę główną. Pamięci obsługiwane prawidłowo to najprawdopodbnije SDRAM BX.

ja mam płytę z 440BX i mam moduły pamięci jednostronne i dwustronne i wszystko ładnie wykrywa… (teraz mam 3x128MB z czego jeden moduł jest dwustronny a dwa jednostronne)

być może płyta w ogóle nie obsługuje modułów pamięci 256MB lub chipów pamięci o pojemności 256Mb, bardziej prawdopodobne to pierwsze…

Możliwe. Płyty główne z przed około 5,6 lat i z takim biosem mają problem z czytaniem pamięci większej niż 128…:confused:

Ale masz 3 moduły BX, i dlatego wszystko chodzi.

A najbardziej prawdopodobne moje przypuszczenia co do typu modułów. Do chipsetów BX potrzebne są kości BX. Tak jak u The_Thing.

plyta główna to SOLTEX ATX SL-65FVB.

sprawdzał, nic nie daje

Witam

Wyciąg te 64MB i zobacz na samej 256MB, czy jest cała obsługiwana.