Komputer nie widzi całej pamięci RAM

Witam,

 

Mam taki problem, że w menedżerze zadań wyświetla mi się

Pamięc fizyczna: Razem 4044, Buforowana 1549, Dostępna 2050, Wolna 516

Mam system windows 7 64 bit, 4GB pamięci RAM

 

Niedawno rozładowała mi się bateria biosu. Wymienił mi ją chłopak, ale od tego czasu zaczęły szwankować mi programy do pracy. Przeraża mnie to, że zwykły photoshop zajmował mi często 100% pamięci RAM… Dotychczas takich problemów nie było.

Powinnam chyba coś ustawić w biosie, żeby naprawić zajęty przez eter RAM? Nie wiem, jak to zrobić

W monitorze zasobów 2 przeglądarki i nic poza tym zajmują 50% pamięci RAM.

 

edit: (“nic poza tym” czyli programy dodatkowe, nie miałam na myśli procesów sprzętowych.)

Wg mnie wszystko w porządku. System z małymi dodatkami bierze ok. 2GB Nie sugeruj się pamięcią wolną, buforowaną.

Dla mnie nie jest zbyt w porządku, czasem mi się zdarza, że mam włączone równocześnie photoshop-a, illustratora, przeglądarkę. Przy wpisaniu jeszcze czegoś w wyszukiwanie w systemie ram zajmuje już ponad 80%, a nie wspomnę o pracy w programie, bo w końcu program ileśtam pamięci przetwarza i zapamiętuje historię. Podejrzewam, że to przez to illustrator mi siada co jakiś czas i wyskakuje błąd - msvcr100.dll - wydaje mi się, że mała ilość pamięci na to głównie wpływa (a też jakiś błąd zgodności). Przed padnięciem baterii biosu takich problemów nigdy nie było, bez problemu pracowałam na dużych plikach…

Tem msvcr100.dll na chwilę przestał szwankować, a teraz znowu zaczął wyskakiwać błąd. Chcę powoli eliminować problemy, dlatego zaczęłam od ram-u, który podobno mógł zostać ograniczony, gdy bateria biosu umarła, a na to wskazywałoby spowolnienie komputera, gdy ram jest zapełniony na full a procesor na praktycznie 0%…

Nie wiem, czy rozwiązaniem byłoby dokupienie ramu, ale prościej jest trochę naprawić to co widzę tutaj, a po drugie nie umiałabym tego założyć, potrzebuję naprawić to już teraz a nie w przyszłości

Kiedy wszystkie programy są wyłączone, pamięć fizyczna jest na poziomie 30%

 

 

Upieram się dalej, że z RAMem jest wszystko OK. Co innego, że jest notorycznie zajmowany przez aplikacje główne jak i poboczne.

http://www.pcworld.pl/news/359354/25.sposobow.na.przyspieszenie.Windows.7.html

To pozwoli wyrzucić śmieci z RAMu i uzyskać trochę wolnej przestrzeni. Odświeżenie systemu poprzez powyrzucanie rezydujących rzeczy powinno go przyspieszyć. Dokupienie RAMu oczywiście zwiększy komfort pracy zwłaszcza w programach Adobe.

Dzięki za link, nie mówię oczywiście że RAM jako podzespół jest wadliwy. raczej, że jest bez sensu pozajmowany i na pewno jest to przyczyna spowolnienia systemu. Rozwiązaniem byłoby pewnie dokupienie jeszcze kości 4GB, tylko muszę poczytać jak się to cudactwo prawidłowo zakłada. :slight_smile:

jak tylko będę mieć czas to się zastosuję do linku.

Wydawało mi się właśnie, że to system bierze podejrzanie dużo pamięci, nie same programy.

Poszukaj w BIOSie opcji Memory Remap i ją włącz.

Hej,

A możesz napisać, co to dokładnie za model komputera? Laptop czy komputer stacjonarny? Jeśli stacjonarny, to podaj model płyty głównej. W przypadku laptopa wystarczy producent i model.

Pozdrawiam,

Stacjonarny. ASrock B75 Pro3-M

Hej,

Wejdź w ustawienia UEFI i kolejno do: 3.4 Advanced Screen -> 3.4.2 North Bridge Configuration -> Share Memory. Zobacz, jakie wartości oprócz Auto są możliwe do ustawienia. Najlepiej użyj najmniejszej z możliwej wartości.

Pozdrawiam,

Oprócz Auto były dostępne: 32MB, 64MB, 128, 356, 512, 1024. Domyślnie było ustawione na Auto

Ustawiłam na 32MB i że tak zapytam, co to spowoduje? :slight_smile: Jak na razie komputer wystartował za drugim razem i instalował od nowa sterowniki audio

Pozdrawiam.

Hej,

To ustawienie definiuje, jak wiele pamięci RAM jest rezerwowanej na potrzeby zintegrowanej karty graficznej. Jeśli zmniejszymy zajmowane zasoby do minimum, w systemie ilość pamięci RAM powinna się zwiększyć.

Pozdrawiam,