Komputer nie widzi całej pamięci - SDRAM 512 MB

Kupiłem dzisiaj nową kość pamięci SDRAM 512 i komputer jej praktycznie w ogóle nie widzi, albo raczej widzi jej połowę (miałem wcześnie 196 MB ramu i dorzuciłem 512 i w sumie widzi 256). Nie wiem czy trzeba zaktualizowac BIOS czy może coś z moją płytą jest nie teges. Oto screen z everesta: 95970bab7ecab713m.jpg

Proszę o szybką odpowiedź

Próbowałeś zamienić kości RAMu miejscami ?

Włóż samą nową kość (512MB) i sprawdź, czy jest poprawnie rozpoznawana.

EDIT:

Ewentualnie spróbuj włożyć kość 128MB i 512MB. Kości 64MB nie wsadzaj, bo teraz nie jest Ci ona potrzebna.

Jeśli aktualizacjia BIOS-u nie pomoże, to znaczy, że moduł pamięci został źle dobrany do modelu płyty głównej, która obsługuje jednostronne moduły.

A jak sprawdzić czy dana płyta obsługuje jednostronne lub dwustronne moduły?? I jak zaktualizować BIOS??

fish13 , napisałem to od parady ?

Może jakoś ustosunkujesz się do mojego posta ? Próbowałeś robić to, co w nim napisałem ?

Wcześnie już zmieniałem miejsca, i wkładałem samą 512 i zmieniałem jej miejsce kiszka nie działa w ogóle cały czas max 256MB/

jeśli aktualizacja bios nie pomoże to nic nie zrobisz…

na następny raz zobaczysz w internecie ile twoja płyta obsługuje RAM-u

Tylko gdzie to sprawdzić (ile moja płyta główna max ramu osbsługuje) i jak zaktualizować BIOS??

Najpierw musisz wiedzieć konkretnie, jaką wersję płyty głównej posiadasz. Czy 1.0 , czy 2.2.

Ta informacja jest konieczna przed aktualizacją BIOSu.

Program Everest tego nie wskazuje, więc pozostaje Ci ściągnięcie lewej ścianki obudowy i odczytanie wersji z nadruku, bądź naklejki na płycie głównej.

EDIT:

Na przyszłość pytaj przed zakupem czegokolwiek, jeżeli nie jesteś pewien, bo teraz masz nauczkę:

co w tłumaczeniu oznacza:

fish13 ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Czyli kiszka nic to nie da czyli maksymalnie na jeden moduł mogę wrzucić 256 ( a co to są rejestrowalne moduły sdram??) lub 128mb, kurcze nie dobrze. Czyli rozumiem że maksymalnie można dać 3x128 a przy rejestrowalnych 3x256 tak?? A przy zaktualizowaniu BIOSU te ograniczenia zostaną w jakiś sposób zniesione lub zmniejszone?? A co do wersji BIOSU to nigdzie jej nie mogę przeczytać w środku na płycie, ale to jest stry komuter 8 letni i myślę, że będzie tu wersja wcześniejsza.

Dokładnie tak.

Możliwe, że aktualizacja BIOSu podniesie ten limit, ale wątpię w to.

Aktualizacja BIOSu jest dosyć ryzykowna, szczególnie dla osób, które nigdy tego nie robiły i mają małe doświadczenie z komputerami.

Niepowodzenie aktualizacji BIOSu płyty głównej spowoduje, że płytę główną będziesz musiał zanieść do serwisu.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na aktualizację BIOSu, to pobierz dwa pliki:

Program Flash

Plik nowego BIOSu

Wypakuj pliki z pobranego archiwum i skopiuj je na czystą dyskietkę, czyli na czystej dyskietce powinny znajdować się dwa pliki: bapa14a.bin i AWD860B.exe. Pliki mają być skopiowane bezpośrednio na dyskietce, bez żadnych zbędnych folderów.

Potrzebna będzie jeszcze druga dyskietka - dyskietka startowa Windows 98. Jeżeli takiej nie posiadasz, to pobierz ją z Internetu.

Gdy już masz przygotowane obie dyskietki, to uruchom ponownie komputer z dyskietki startowej Win. 98.

Gdy ujrzysz znaczek: *A:* , to włożysz dyskietkę z plikami z BIOSem i wpiszesz AWD860B.exe.

Uruchomi się program flashujący nowy BIOS, który każe Ci wskazać nazwę pliku z nowym BIOSem, czyli wpiszesz bapa14a.bin.

Po zakończeniu aktualizacji zostaniesz poproszony o zrestartowanie komputera, po czym wejdziesz do BIOSu i wybierzesz Load Optimized Defaults.

To wszystko.

Więcej na temat aktualizacji BIOSu znajdziesz TUTAJ.

A jeszcze jedno co to są te rejestrowalne pamięci RAM?? Proszę o szybką odpowiedź

Generalnie pamięci rejestrowane nie są dla Twojej płyty.

W skrócie, są to pamięci, w których kości pracują przy wyższych napięciach przejścia od logicznego “0” do logicznego “1”.

Ma to na celu zwiększenie pewności działania i rozpoznawalności stanu logicznego.

Na ogół pamięć rejestrowana ma dodatkowe zabezpieczenie zwiększające jej niezawodnośc w postaci kontroli i korekcji będów.

W tańszych wersjach jednego bitu, w drższych dwóch bitów. Oczywiście kontrola parzystości nie ma nic wspólnego z faktem, czy pamięc jest, czy nie jest rejestrowana.

Ich zastosowaniem są serwery i stacje robocze, gdzie bardziej od szybkości liczy się niezawodność działania.

Wadą tych pamięci jest cena oraz mniejsza szybkość dla tego samego procesu technologicznego.

Wynika to stąd, że szybkość przełączania półprzewodnikia wyrażana jest wielkością V/s, co oznacza, że tak samo szybka pamięć pracująca przy np. 2 razy wyższym napięciu, będzie przechodzić pomiędzy skrajnymi stanami dwa razy dłużej.

Pamięci rejestrowane i nierejestrowane nie są ze sobą komatybilne (wymienne).

Zdarzają się jednak płyty główne wyposażone w kontroler pamięci obsługujący oba rodzaje.

Może źle kości włożyłeś tez tak miałem nie wcisnołem do końca:D:D