Komputer nie "widzi"CD-ROM i nagrywarki

Stała się jakaś dziwna rzecz,po włączeniu kompa on nie widzi ani CD ani nagrywarki :frowning:

A co dziwniejsze na uruchomienie koputera po naciśnięciu włącznika czekam baaaardzo długo!

Sprawdz czy zworki sa dobrze ustawione, zobacz czy wykrywa te napedy w BIOSIE…podepnij cd i nagrywarke pod jedna tasme…jeden naped musi byc na master a drugi na slave

Pozdrawiam,

To stało sie po prostu przy którymś włączeniu kompa - nagle?

Czy coś wcześniej było instalowane/dodawane do kompa?

Wcześniej działało poprawnie?

Sprawdź, czy taśmy od napędów się nie odpięły…

Zobacz w menedżerze urządzeń czy są tam obecne oba napędy…

Zrób autodetekcję w BIOS-ie (poszukaj tej opcji - auto detect drivers - po kliknięciu komputer sam odnajdzie wszystkie elementy, które są do niego podpięte - sprawdź, czy widzi napędy optyczne)

Jaki masz system?

W takim razie spróbuj wykonać powyższe czynności, które Ci podałem i później napisz, jakie to dało rezultaty…

Może to oznaczać również uszkodzoną płytę/taśmę/napędy…

Zrób na razie to, co pisałem wcześniej i zobacz, jakie masz rezultaty…

Zauważ też, czy komputer długo “myśli” nad wykryciem napędów optycznych?

Komp chyba myśli intensywnie cały czas ponieważ bez przerwy świeci się kontrolka!

A w menadżeże urządzeń nie mam napędów :o

A poza tym nikt nie grzebał w kompie(a w środku to juz napewno!)

Złączono Posta : 07.08.2005 (Nie) 14:39

musisz przestawić zworki tez tak miałem ale z dyskiem przestawiłem zworki i po kłopocie tak to już jest

Usunałby kontroler z Panelu Sterowania|System i uruchomi ponownie komputer… Żeby wyeliminować przyczyny programowe niewykrywania napędów.

A jak nie pomoże w/w porada…

Możesz otworzyć komputer i sprawdzić te taśmy, czy są podpięte?

Czy w BIOS-ie widzi te napędy?


Jesli wszystko wygląda ok, to najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie sprzętu…

  • Zmień taśmę od napędów i zobacz, czy działa

  • Włóż napędy do komputera jakiegoś kolegi i zobacz, czy działają (najpierw z jego taśmą, później z Twoją)

Albo…

Zaproś do domu znajomego informatyka lub oddaj komputer do swerisu…

skoro wszystko było dobrze, a ty nie rozbierałeś kompa (chyba że koples w niego albo go przenosiles) to raczej nic w srodku sie nie uszkodzilo… ja bym pozyczl na 5 min dysk od kolegi z zainstalowanym systemem., odlaczyl moj dysk i podlaczyl kolegi, jak byloby wszystko ok to znaczy ze jest to wina systemu a jak nie to system sprawny trzeba szukać problemu gdzie indziej, a w biosie go wykrywa?? bo jak nie to cos z tasma albo plytka glowna sie stalo(bo nie wierze ze 2 napedy sie naraz zepsuly, chociaz to mozliwe), najpierw zobacz czy w biosie widzi i napisz potem bedziemy myslec dalej :slight_smile:

przy starcie systemu widać czy są podłączone na samym początku jak odpalasz kompa czarny ekram co szybko znika tam pisze

mysle ze narazie nie ma powodu tego robic, oddaj dopiero wtedy jak bedziesz pewny ze zepsula sie plyta glowna lub cd-romy,

i co widzi w biosie? bo jak widzi to mamy sprawe zalatwiona, cos z systemem

Słuchajcie!To bardzo miłe że chcecie mi pomóc ale niektóre rzeczy o jakich mówicie są dla mnie czarna magią :frowning:

Jedno moge stanowczo stwierdzić-nikt nie zaglądał do kompa!!

Mysle że to chyba coś z Bios-em.

Ponieważ zaraz po włączeniu kompa zawsze towarzyszył pojedyńczy dzwięk,a teraz trzeba długo czekać i są dwa takie dźwięki po sobie a po chwili jeden i zaczyna ładować się system.I przyznam że ładuje się baaardzo powoli :frowning:

To tak w skrócie co moge powiedziec o tym co się dzieje.

Czemu nie mówiłeś nic o dźwiękach… :frowning:

W takim razie jest to wina sprzętu…

Musisz otworzyć klapę od komputera, sprawdzicz, czy taśmy dobrze “siedzą” na swoim miejscu. Sprawdź pamięci RAM…

Później wchodzisz do BIOS-u (wciskasz klawisz delete na samym początku). Szukaj opcji auto detect drives i ją naciśnij.

przy wlaczaniu kompa wejdz w bios i zobacz czy wykrywa te cd-romy

Czasami pomagało mi odpięcie kabli i zasilania i taśmy do napędów, włączenie kompa aż uruchomienia Windowsa, potem jego wyłączenie, podpięcie z powrotem przewodów i ponowny start.

Ale sądzę, że najlepiej podejść, czy podjechać z nim do serwisu.

Po zmianie w BIOS-ie ustawienia- Pri Master na Auto i włączeniu kompa,pojawił się jeden dzwięk jak zawsze ale nie widzi CD-ROM i nagrywarki.Nastąpiła jeszcze jedna zmiana,moge otworzyć nagrywake a wcześniej nie mogłem tego zrobić.

Ale robiłeś tą zmianę ręcznie, a nie przez autodetekcję?

W menedżerze dalej nie ma tych pozycji?