Komputer nie "widzi"CD-ROM i nagrywarki

(Wox6) #1

Stała się jakaś dziwna rzecz,po włączeniu kompa on nie widzi ani CD ani nagrywarki :frowning:

A co dziwniejsze na uruchomienie koputera po naciśnięciu włącznika czekam baaaardzo długo!

(Bary1986) #2

Sprawdz czy zworki sa dobrze ustawione, zobacz czy wykrywa te napedy w BIOSIE...podepnij cd i nagrywarke pod jedna tasme...jeden naped musi byc na master a drugi na slave

Pozdrawiam,

(squeet) #3

To stało sie po prostu przy którymś włączeniu kompa - nagle?

Czy coś wcześniej było instalowane/dodawane do kompa?

Wcześniej działało poprawnie?

Sprawdź, czy taśmy od napędów się nie odpięły...

Zobacz w menedżerze urządzeń czy są tam obecne oba napędy...

Zrób autodetekcję w BIOS-ie (poszukaj tej opcji - auto detect drivers - po kliknięciu komputer sam odnajdzie wszystkie elementy, które są do niego podpięte - sprawdź, czy widzi napędy optyczne)

Jaki masz system?

(Wox6) #4

(squeet) #5

W takim razie spróbuj wykonać powyższe czynności, które Ci podałem i później napisz, jakie to dało rezultaty...

(Wox6) #6

(squeet) #7

Może to oznaczać również uszkodzoną płytę/taśmę/napędy...

Zrób na razie to, co pisałem wcześniej i zobacz, jakie masz rezultaty...

Zauważ też, czy komputer długo "myśli" nad wykryciem napędów optycznych?

(Wox6) #8

Komp chyba myśli intensywnie cały czas ponieważ bez przerwy świeci się kontrolka!

A w menadżeże urządzeń nie mam napędów :o

A poza tym nikt nie grzebał w kompie(a w środku to juz napewno!)

Złączono Posta : 07.08.2005 (Nie) 14:39

(BARTEK1985) #9

musisz przestawić zworki tez tak miałem ale z dyskiem przestawiłem zworki i po kłopocie tak to już jest

(system) #10

Usunałby kontroler z Panelu Sterowania|System i uruchomi ponownie komputer... Żeby wyeliminować przyczyny programowe niewykrywania napędów.

(squeet) #11

A jak nie pomoże w/w porada...

Możesz otworzyć komputer i sprawdzić te taśmy, czy są podpięte?

Czy w BIOS-ie widzi te napędy?

Jesli wszystko wygląda ok, to najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie sprzętu...

• Zmień taśmę od napędów i zobacz, czy działa

• Włóż napędy do komputera jakiegoś kolegi i zobacz, czy działają (najpierw z jego taśmą, później z Twoją)

Albo...

Zaproś do domu znajomego informatyka lub oddaj komputer do swerisu...

(Przemoxmx) #12

skoro wszystko było dobrze, a ty nie rozbierałeś kompa (chyba że koples w niego albo go przenosiles) to raczej nic w srodku sie nie uszkodzilo... ja bym pozyczl na 5 min dysk od kolegi z zainstalowanym systemem., odlaczyl moj dysk i podlaczyl kolegi, jak byloby wszystko ok to znaczy ze jest to wina systemu a jak nie to system sprawny trzeba szukać problemu gdzie indziej, a w biosie go wykrywa?? bo jak nie to cos z tasma albo plytka glowna sie stalo(bo nie wierze ze 2 napedy sie naraz zepsuly, chociaz to mozliwe), najpierw zobacz czy w biosie widzi i napisz potem bedziemy myslec dalej :slight_smile:

(BARTEK1985) #13

przy starcie systemu widać czy są podłączone na samym początku jak odpalasz kompa czarny ekram co szybko znika tam pisze

(Przemoxmx) #14

mysle ze narazie nie ma powodu tego robic, oddaj dopiero wtedy jak bedziesz pewny ze zepsula sie plyta glowna lub cd-romy,

i co widzi w biosie? bo jak widzi to mamy sprawe zalatwiona, cos z systemem

(Wox6) #15

Słuchajcie!To bardzo miłe że chcecie mi pomóc ale niektóre rzeczy o jakich mówicie są dla mnie czarna magią :frowning:

Jedno moge stanowczo stwierdzić-nikt nie zaglądał do kompa!!

Mysle że to chyba coś z Bios-em.

Ponieważ zaraz po włączeniu kompa zawsze towarzyszył pojedyńczy dzwięk,a teraz trzeba długo czekać i są dwa takie dźwięki po sobie a po chwili jeden i zaczyna ładować się system.I przyznam że ładuje się baaardzo powoli :frowning:

To tak w skrócie co moge powiedziec o tym co się dzieje.

(squeet) #16

Czemu nie mówiłeś nic o dźwiękach... :frowning:

W takim razie jest to wina sprzętu...

Musisz otworzyć klapę od komputera, sprawdzicz, czy taśmy dobrze "siedzą" na swoim miejscu. Sprawdź pamięci RAM...

Później wchodzisz do BIOS-u (wciskasz klawisz delete na samym początku). Szukaj opcji auto detect drives i ją naciśnij.

(Przemoxmx) #17

przy wlaczaniu kompa wejdz w bios i zobacz czy wykrywa te cd-romy

(Felicom) #18

Czasami pomagało mi odpięcie kabli i zasilania i taśmy do napędów, włączenie kompa aż uruchomienia Windowsa, potem jego wyłączenie, podpięcie z powrotem przewodów i ponowny start.

Ale sądzę, że najlepiej podejść, czy podjechać z nim do serwisu.

(Wox6) #19

Po zmianie w BIOS-ie ustawienia- Pri Master na Auto i włączeniu kompa,pojawił się jeden dzwięk jak zawsze ale nie widzi CD-ROM i nagrywarki.Nastąpiła jeszcze jedna zmiana,moge otworzyć nagrywake a wcześniej nie mogłem tego zrobić.

(squeet) #20

Ale robiłeś tą zmianę ręcznie, a nie przez autodetekcję?

W menedżerze dalej nie ma tych pozycji?