Komputer nie widzi dysku zewnętrznego

System: Win XP Pro SP2. Płyta P4C800 Deluxe. Wpięte 2 dyski Seagate SATA po 120 GB oraz 2 nagrywarki LiteOn (Cd-RW i DVD).

Problem: Dysk Seagate SATA 250 GB, obudowa zewnętrzna Sun Bright z podłączeniami SATA (wyjście na śledziu, podpiętym do gniazda na płycie) oraz USB2. Dysk NIEWIDZIALNY ani przy połączeniu kablem SATA ani USB.

Dodatkowe dane: mam Win 2K na osobnej partycji, zarządzanie przy pomocy Partition Magic 8 (Boot Magic). Menedżer urządzeń pokazuje kontrolery SCSI i RAID: VAX 3475 SCSI Controler (OK) i WinXP Promise SATA 378 IDE Controler. Ten drugi z żółtym sygnałem, a “właściwości” informują, że "nie można uruchomić tego urządzenia (kod 10). Jego lokalizacja, to PCI2, urządzenie 4, funkcja 0.

W BIOS “primary” jest “non detected”, jako “secondary” jawią się nagrywarki, zaś dyski są widziane jako trzecie i czwarte urządzenie. Licho wie, czemu; chyba tak było od początku, albo ja coś pokićkałem, bo dokładałem drugi dysk i drugą nagrywarkę. Nie wiem,czy i jakie ma to znaczenie, bom szympans.

Na płycie są 4 sloty SATA (2gniazda po 2 sloty w pewnym oddaleniu od siebie). Do jednego gniazda są podpięte dyski wewnętrzne, do drugiego podpiąłem śledzia z wyjściem SATA na zewnątrz (przepinanie wewnątrz tego gniazda niczego nie zmienia). A może trzeba przełożyć kable od dysków i od śledzia, zamieniając im gniazda ? Boję się to zrobić bez akceptacji PT Guru od komputerów.

Mam nadzieję na pomoc. SZYBKĄ, jeśli łaska, bo muszę pilnie mieć komunikację między nowy trzecim dyskiem a dwoma starymi.

Będę wielce zobowiązany.

Janusz :frowning:

Sprawdź dysk SATA 250 - podepnij bezpośrednio do gniazd sata na płycie za inny dysk sata,załóż mu partycje i sformatuj - i teraz sprawdź czy pracuje.

Weż ten dysk z obudową na innego kompa i podepnij go przez USB2.0 i sprawdź - może problem ma współpraca dysku z obudową i kompem.

Jakimś cudem na USB2 ujawnił się ten dysk, w menedżerach a nie w Moj komputer. Przez Partition Magic założyłem partycję i sformatowałem go. Wtedy się pojawił w Mój komputer. Przepisałem zapasy, przy szybkości od 100 do 4000-5000 kbyt/sec (przez chwilę było nawet 10000). Strasznie wolno. Czy na połączeniu SATA byłoby szybciej?

Problem wydaje się tkwić w sterownikach (kontrolerach). Nie wiem jakie znaczenie mają ustawienia BIOS: jakie powinny być właściwe.

Nie łączę dysków w RAID - czy muszę więc mieć kontrolery RAID ?

Poszympanszę trochę. Może nie wysadzę komputera.

Za radę dziękuję. Boję się włazić do środka by podmieniać dyski, przerażają mnie zworki i primary, mastery itd.

Za dużo niewiadomych:

Po pierwsze dysk 250 to sata I czy II,bo płyta widzę obsługuje sata I - może trzeba na dysku przestawić zworkę w tryb zgodności z sata I - poczytaj o dysku i opis ana dysku.

Po drugie jak nie używasz Raid to go wyłącz lub przestaw w tryb IDE/ATA/PATA/JBOD - kłania się instrukcja do płyty głównej.

Poczytaj

http://forum.pclab.pl/index.php?showtop … try1733362

Jeśli chodzi o transfery problem złożony,metoda prób i błędów,sprawdź na USB2.0 i sata.

I czytaj - jak coś nie wiesz wrzuć i czytaj.

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Sprawdź dysk bezpośrednio podpięty do płyty lub na innym kompie - problemem może być uszkodzony dysk,kieszeń,płyta źle wykrywa nowy dysk lub ma problem,zła wspólpraca dysku i kieszeni,zła wspólpraca dysku i kieszeni z płytą.

Namieszane w systemie - sprawdź menadzer urządzeń czy wszystko gra,czy sterowniki do sata wgrane i reszta.

I na dyskach sata nie ma potrzeby przestawiać zworek na Master i Slave - ponieważ dyski pracują na osobnych kanałach sata i nie ma takich zworek na dyskach.

Dysk SATA I. W BIOS-ie grzebałem, przestawiłem z RAID na inne, może coś jeszcze, ale nie wiem co i jak!. A jednak zadziałało.

Na kablu SATA mam trzeci dysk, tak jakby był w środku. Na kablu USB miałem go wcześniej. Czy mam teraz, niewiem, bo boję się sprawdzać, żeby znów mi się nie pozajączkowało.

DZIĘKI za pomoc i otuchę.

CO do czytania: wiesz jakie to trudne ?! Wy, komputerowe Guru, pisujecie jakby dla siebie zapominając, że czytać muszą często… szympansy. A dla nich formuła Komputer Swiata jest w sam raz. CO Was, Guru, śmieszy i drażni. Wyrozumiałości dla szympansów.

Szympans J.