Komputer nie widzi dysku

Sorki , ale nie wiem w jakim dziale miałem napisać , więc postanowiłem tutaj. Jeżeli jest to dział niewłaściwy , to proszę o przeniesienie , a nie wyrzucanie do kosza , bo potrzebuję waszej pomocy.

W moim komputerze ma dwa dyski twarde . Zainstalowany mam system Windows XP i nadszedł czas , aby zmienić na coś nowszego . Nabyłem siódemeczkę .

I tu stała się tragedia . Moja córka dorwała się do kompa i zaczęła przenosić swoje pliki na dysk na którym nie ma systemu. Z racji , ze było tego ok. 130 GB , zapuściła i poszła do szkoły. Gdy wróciła okazało się , że komputer nie widzi dysku H ( tak jest oznaczony ten drugi).

Najgorsze jest to , że wywaliło w kosmos także programy z których ja korzystam , m in. program do fakturowania.

Myślałem , że pomoże przywrócenie systemu jednak system wyrzucił następujący komunikat:

zmiany dokonane na dysku H:\ Dysk został wykluczony z monitorowania przywracania systemu , został wyłączony lub usunięty.

Sprawdziłem w Biosie i mam tak :

IDE Chanell 0 Master - Maxtor 250 GB

IDE Chanell 1 Master - Samsung 320 GB

Nie wiem co jeszcze mogę napisać , żebyście pomogli . Co mam zrobić , żeby odzyskać ten dysk …

Pozdrawiam

Liczę na pilną i konstruktywną odpowiedź

Napisałeś, że nabyłeś “siódemeczkę”, ale nie napisałeś, czy ją zainstalowałeś, czy też nadal masz tylko XP-ka? Tak, czy inaczej, komputer musi “widzieć” dyski nie tylko w BIOSie, ale również w systemowym Zarządzaniu dyskami (bardzo ważne!). To właśnie sprawdź i podaj co tam widać, a najlepiej pokaż zrzut okna.

A więc nabyłem , ale jeszcze nie zainstalowałem . W zarządzaniu dyskami widać wszystko oprócz tego właśnie dysku - w tym przypadku miał oznaczenia “H”. Screen będę mógł wysłać dopiero wieczorem , bo komputer w domku…

Problem jest poważny. Więc skup się na odzyskaniu danych z obu dysków. W tym celu zaopatrz się w zewnętrzny nośnik danych- dysk zewnętrzny USB o pojemności minimalnej 500GB. Następnie pobierz najprostszą z możliwych wersję ISO linuxa do wypalenia na płycie CD, a mianowicie " Knoppix" ze strony dystrybucji linuxiarze.pl. W biosie ustaw rozruch z płyty jako pierwszy. Po uruchomieniu Knoppiksa z płyty CD standardowa procedura ładuje system z domyślnym językiem angielskim (lub niemieckim w zależności od płyty). Jeśli chcesz aby system uruchomił się w języku polskim na początku rozruchu w odpowiednim momencie wpisz polecenie: " knoppix lang=pl". Gdy system załaduje się powinieneś uzyskać dostęp do danych na wszystkich dyskach. Skopiuj je na zewnętrzny dysk USB. Uwaga: Zawartość dysków może być zainfekowana. Więc przed dalszą manipulacją nimi skanuj zewnętrzny dysk czym się da, aż uzyskasz komunikaty o braku infekcji. Gdy zabezpieczysz dane zbadaj kondycję dysków. Któryś z nich może kończyć swój żywot. :frowning:

Powiem , tak . Opisana operacja chyba przerasta moje umiejętności a linux to ciemna magia. Może jest inne rozwiązanie ?

Nie taki diabeł straszny. Knoppix jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Po uruchomieniu - nawet w wersji angielskiej - przypomina Windowsa. Jedynie dla wygody warto go uruchomić w wersji polskiej. Najważniejsze jest zabezpieczenie danych.

Sugerujesz,że oprócz dysku H: usunęło Ci programy z dysku C: ?

Dlatego porada @altunyo dotyczy zabezpieczenia danych z obu dysków.

Prawdopodobnie tak , ale dla pewności jeszcze sprawdzę jak wrócę do domu . Wczoraj już nie miałem siły . Walczyłem do 2 nad ranem … i dałem spokój.

Jeśli na pewno jest widoczny w BIOSie, to w Zarządzanie dyskami:

Z menu Akcja, należy wybrać pozycję “skanuj dyski ponownie”, a następnie jeżeli pojawi się “nowy” dysk kliknąć na niego prawym klawiszem myszki i wybrać polecenie Zainicjuj.

Jeśli to nic nie da, to pozostaje sprawdzenie dysku na innym komputerze.

Dzięki . Oj żeby tylko się tak dało . Jak wrócę zaraz spróbuję i dam znać…

Dodane 27.03.2013 (Śr) 22:52

A więc po powrocie do domu , odpaliłem komputer i stał się cud . System znowu widzi mój dysk . Okazało się , że wszystko działa .

Nie wiem w czym był problem , ale najważniejsze , że nic nie straciłem.

Dziekuję wszystkim .

Pozdrawiam , życząc Wesołych Świąt.