Komputer nie widzi karty dźwiękowej, reinstall sterowników nie pomaga

Witam, mam od niedawna problem z komputerem, mianowicie od jakiegoś czasu komputer kompletnie nie reaguje na podłączenie jakiegokolwiek głośnika do gniazda. Ikona głośnika w prawym dolnym rogu ekranu jest przekreślona. W menedżerze urządzeń nie ma nic o głośnikach, karcie czy o czymś innym związanym z dźwiękiem. W BIOSie jedyne co znalazłem ‘‘USB Audio’’ i jak to włączę to po odpaleniu systemu ikonka głośnika nie jest przekreślona i system wykrywa jakieś nieistniejące głośniki USB. Dźwięku nadal nie ma. Reinstall sterowników nic nie daje. Problem jest też taki, że nie pamiętam jaką mam kartę dźwiękową. Moja płyta główna: ASUS M2N-E SLI. Z góry dzięki za pomoc

A jaki system operacyjny? Zakładam, że korzystasz z karty dźwiękowej zintegrowanej, a nie PCI? Pozycja w BIOSie Onboard USB Audio powinna być włączona! (Enabled). W Menedżerze Urządzeń rozwiń pozycję Kontrolery dźwięku, wideo i gier. Powinna tam być pozycja z nazwą firmy C-Media. Reszta to tylko kwestia podłączenia głośników i konfiguracji “C-Media” menadżera w Panelu sterowania (o ile używasz karty dźwiękowej zintegrowanej?).

W menedżerze zadań zamiast C-Media mam PnP Audio Device, jak wyłączę USB Audio w biosie to nie ma nic jeśli chodzi o dźwięk wow. Tak używam zintegrowanej karty, a system to Windows 7. Więc co robić?

Myślę, że miałeś na myśli Menadżer Urządzeń, nie “zadań”? W każdym razie płyta główna ma zintegrowaną kartę dźwiękową C-Media. Czytam na forach, że są z nią problemy właśnie na Twojej płycie głównej laptopie. W istocie to sam system powinien te sterowniki zainstalować lub Windows Update (sprawdzałeś?).
http://www.driverscape.com/download/c-media-cm6501-like-sound-device
Tu znalazłem jakieś sterowniki do niej (ostatnia pozycja na dole strony), jednak nie jestem ich pewny.

Tak, urządzeń przepraszam, głupi błąd :stuck_out_tongue: . [quote=“Astor44, post:4, topic:530320”]
Czytam na forach, że są z nią problemy właśnie na Twoim laptopie.
[/quote]
Wątpię żeby to miało znaczenie, ale to stacjonarny komputer, nie laptop. (wolę nikogo nie wprowadzać w błąd)

Spróbuje wgrać ten sterownik, jak nie zadziała to napiszę.

:slight_smile: Tym razem mój błąd! Sorry! Oczywiście, wiem, że chodzi o płytę główną stacjonarki. Poprawiłem co trzeba!

OK, sterowniki zainstalowane, ale niestety i tak nie ma dźwięku. Za to w Menedżerze Urządzeń jest już pozycja C-Media CM6501. Nadal wykrywa nieistniejące głośniki USB.

To dobrze! Może więc to tylko kwestia podłączenia głośników i konfiguracji “Menadżera C-Media” w Panelu sterowania? Odpowiednia pozycja powinna się tam pojawić. Sprawdź!

O to chodzi?

Nic takiego nie znalazłem, chyba że źle szukam (co ze mną jest bardzo prawdopodobne).

Nie, nie chodzi o to, ale i tutaj widzę, że głośniki są zainstalowane i wykryte! Natomiast, gdzieś w Panelu Sterowania jest pozycja pn. “C-Media…” lub “Audio C-Media…”. Kiedyś , gdzieś w komputerze to widziałem, ale już nie jestem pewny. W każdym razie w pozycji Dźwięk sprawdź jeszcze zakładkę Nagrywanie. Szczególnie po podłączeniu jakiegoś mikrofonu.
Odnoszę wrażenie, że cały problem nie tkwi teraz w systemie, ale gdzieś poza nim.

Mikrofon chyba działa bo jak coś mówię, to pasek się unosi.

Znalazłem coś takiego, ale jak to próbuję odpalić to pojawia się okienko czy to uruchomić w starszym panelu sterowania z uprawnieniami administratora. I czy kliknę tak czy nie to nic się nie dzieje.

Tak! Chodziło o taką pozycję w Panelu sterowania. Niestety, nie potrafię powiedzieć czemu to nie działa. Natomiast jednak mikrofon działa, czyli właściwie cała karta dźwiękowa działa. Czemu nie ma dźwięku na zewnątrz, nie wiem.

Pobrałem inną wersję tego sterownika i mogę wejść w to narzędzie! :smile: Ale dźwięku nie ma, więc wysyłam screeny. Kompletnie się nie znam na tym, więc potrzebuję pomocy.

Sprawdź dźwięk na tylnym zielonym gnieździe i na słuchawkach.

Wklej tu screen z menadżera urządzeń z rozwiniętą gałęzią kontrolery dźwięku wideo i gier.

Sprawdziłem, dźwięku nie ma.

W/g systemu dźwięk OK.

Możliwe, że karta uszkodzona? lub głośniki/słuchawki?

Zrobisz jeszcze reset biosu baterią:

Komputer odłączony od zasilania 230V, wyjmujesz baterię z płyty na 10 minut, wkładasz, uruchamiasz kompa i start do biosu i ustawisz datę i godzinę (prawidłowy reset zresetuje te dane) i zapiszesz bios Save i test.

Karta (raczej) działa
Spróbuje zresetować bios i napisze czy pomogło.

Jak masz przednie zielone gniazdo audio, to tu też później sprawdź dźwięk, może tylne gniazdo uszkodzone?

I sprawdź wszystkie ustawienia (ustawienia główne) w programie karty dźwiękowej Cmedia, może coś wyciszone,wyłączone?

BIOS zresetowany, niestety nie pomogło. Nic wyciszonego nie mam. Prawdopodobnie gniazdo uszkodzone. Przedniego niestety nie mam.

Weź jeszcze jakiegoś linuxa live (jak coś pomogą koledzy od linuxa w wyborze) uruchom z płyty lub USB i sprawdź dźwięk poza Twoim systemem - będzie wiadomo, czy sprzęt, czy system.