Komputer nie widzi karty dźwiękowej, reinstall sterowników nie pomaga

(Tomcio5000) #1

Witam, mam od niedawna problem z komputerem, mianowicie od jakiegoś czasu komputer kompletnie nie reaguje na podłączenie jakiegokolwiek głośnika do gniazda. Ikona głośnika w prawym dolnym rogu ekranu jest przekreślona. W menedżerze urządzeń nie ma nic o głośnikach, karcie czy o czymś innym związanym z dźwiękiem. W BIOSie jedyne co znalazłem ‘‘USB Audio’’ i jak to włączę to po odpaleniu systemu ikonka głośnika nie jest przekreślona i system wykrywa jakieś nieistniejące głośniki USB. Dźwięku nadal nie ma. Reinstall sterowników nic nie daje. Problem jest też taki, że nie pamiętam jaką mam kartę dźwiękową. Moja płyta główna: ASUS M2N-E SLI. Z góry dzięki za pomoc

(Astor44) #2

A jaki system operacyjny? Zakładam, że korzystasz z karty dźwiękowej zintegrowanej, a nie PCI? Pozycja w BIOSie Onboard USB Audio powinna być włączona! (Enabled). W Menedżerze Urządzeń rozwiń pozycję Kontrolery dźwięku, wideo i gier. Powinna tam być pozycja z nazwą firmy C-Media. Reszta to tylko kwestia podłączenia głośników i konfiguracji “C-Media” menadżera w Panelu sterowania (o ile używasz karty dźwiękowej zintegrowanej?).

(Tomcio5000) #3

W menedżerze zadań zamiast C-Media mam PnP Audio Device, jak wyłączę USB Audio w biosie to nie ma nic jeśli chodzi o dźwięk wow. Tak używam zintegrowanej karty, a system to Windows 7. Więc co robić?

(Astor44) #4

Myślę, że miałeś na myśli Menadżer Urządzeń, nie “zadań”? W każdym razie płyta główna ma zintegrowaną kartę dźwiękową C-Media. Czytam na forach, że są z nią problemy właśnie na Twojej płycie głównej laptopie. W istocie to sam system powinien te sterowniki zainstalować lub Windows Update (sprawdzałeś?).
http://www.driverscape.com/download/c-media-cm6501-like-sound-device
Tu znalazłem jakieś sterowniki do niej (ostatnia pozycja na dole strony), jednak nie jestem ich pewny.

(Tomcio5000) #5

Tak, urządzeń przepraszam, głupi błąd :stuck_out_tongue: . [quote=“Astor44, post:4, topic:530320”]
Czytam na forach, że są z nią problemy właśnie na Twoim laptopie.
[/quote]
Wątpię żeby to miało znaczenie, ale to stacjonarny komputer, nie laptop. (wolę nikogo nie wprowadzać w błąd)

Spróbuje wgrać ten sterownik, jak nie zadziała to napiszę.

(Astor44) #6

:slight_smile: Tym razem mój błąd! Sorry! Oczywiście, wiem, że chodzi o płytę główną stacjonarki. Poprawiłem co trzeba!

(Tomcio5000) #7

OK, sterowniki zainstalowane, ale niestety i tak nie ma dźwięku. Za to w Menedżerze Urządzeń jest już pozycja C-Media CM6501. Nadal wykrywa nieistniejące głośniki USB.

(Astor44) #8

To dobrze! Może więc to tylko kwestia podłączenia głośników i konfiguracji “Menadżera C-Media” w Panelu sterowania? Odpowiednia pozycja powinna się tam pojawić. Sprawdź!

(Tomcio5000) #9

O to chodzi?

Nic takiego nie znalazłem, chyba że źle szukam (co ze mną jest bardzo prawdopodobne).

(Astor44) #10

Nie, nie chodzi o to, ale i tutaj widzę, że głośniki są zainstalowane i wykryte! Natomiast, gdzieś w Panelu Sterowania jest pozycja pn. “C-Media…” lub “Audio C-Media…”. Kiedyś , gdzieś w komputerze to widziałem, ale już nie jestem pewny. W każdym razie w pozycji Dźwięk sprawdź jeszcze zakładkę Nagrywanie. Szczególnie po podłączeniu jakiegoś mikrofonu.
Odnoszę wrażenie, że cały problem nie tkwi teraz w systemie, ale gdzieś poza nim.

(Tomcio5000) #11

Mikrofon chyba działa bo jak coś mówię, to pasek się unosi.

Znalazłem coś takiego, ale jak to próbuję odpalić to pojawia się okienko czy to uruchomić w starszym panelu sterowania z uprawnieniami administratora. I czy kliknę tak czy nie to nic się nie dzieje.

(Astor44) #12

Tak! Chodziło o taką pozycję w Panelu sterowania. Niestety, nie potrafię powiedzieć czemu to nie działa. Natomiast jednak mikrofon działa, czyli właściwie cała karta dźwiękowa działa. Czemu nie ma dźwięku na zewnątrz, nie wiem.

(Tomcio5000) #13

Pobrałem inną wersję tego sterownika i mogę wejść w to narzędzie! :smile: Ale dźwięku nie ma, więc wysyłam screeny. Kompletnie się nie znam na tym, więc potrzebuję pomocy.

(JNJN) #14

Sprawdź dźwięk na tylnym zielonym gnieździe i na słuchawkach.

Wklej tu screen z menadżera urządzeń z rozwiniętą gałęzią kontrolery dźwięku wideo i gier.

(Tomcio5000) #15

Sprawdziłem, dźwięku nie ma.

(JNJN) #16

W/g systemu dźwięk OK.

Możliwe, że karta uszkodzona? lub głośniki/słuchawki?

Zrobisz jeszcze reset biosu baterią:

Komputer odłączony od zasilania 230V, wyjmujesz baterię z płyty na 10 minut, wkładasz, uruchamiasz kompa i start do biosu i ustawisz datę i godzinę (prawidłowy reset zresetuje te dane) i zapiszesz bios Save i test.

(Tomcio5000) #17

Karta (raczej) działa
Spróbuje zresetować bios i napisze czy pomogło.

(JNJN) #18

Jak masz przednie zielone gniazdo audio, to tu też później sprawdź dźwięk, może tylne gniazdo uszkodzone?

I sprawdź wszystkie ustawienia (ustawienia główne) w programie karty dźwiękowej Cmedia, może coś wyciszone,wyłączone?

(Tomcio5000) #19

BIOS zresetowany, niestety nie pomogło. Nic wyciszonego nie mam. Prawdopodobnie gniazdo uszkodzone. Przedniego niestety nie mam.

(JNJN) #20

Weź jeszcze jakiegoś linuxa live (jak coś pomogą koledzy od linuxa w wyborze) uruchom z płyty lub USB i sprawdź dźwięk poza Twoim systemem - będzie wiadomo, czy sprzęt, czy system.