Komputer nie widzi karty graficznej

(Carlosek87) #1

Witam

Mam taki problem, mianowicie komputer nie widzi karty graficznej. problem pojawił sie nagle. Monitor podpiety do zintegrowanej karty, działa. Dziwne jest to, ze wentylator w karcie graficznej pracuje.

Karta podlaczona jest tylko pod slot PCI.. nie wymaga dodatkowego zasilania.

Płyta głowna: ASUS P5G41T-M LX

Karta graficzna: Sapphire HD5670 512mb DDR5 128bit

(JNJN) #2

Możliwe,że karta uszkodzona, sprawdź na innej lub tą na innym kompie.

(scripter1) #3

Warto zacząć od dokładnego przeczyszczenia komputera z kurzu zwracając szczególnie uwagę na złącze karty graficznej, miałem przypadek że w złączu była odrobina kurzu przez którą nie działała karta a po wyczyszczeniu zaczęła działać.

Jeśli masz taką możliwość zrób też testy jak radzi kolega wyżej.

Warto przy okazji sprawdzić jakiej firmy zasilacz siedzi w obudowie bo zasilacze z czarnej listy są częstą przyczyną problemów z płytą główną i z kartą graficzną, nierzadko powodują one uszkodzenia które ujawniają się dopiero po jakimś czasie nawet wtedy gdy sprzęt już pracuje na innym renomowanym zasilaczu.

(Piotrsobol) #4

Jeżeli używasz zintegrowanej grafiki, powinieneś wcześniej wyciągnąć tę dedykowaną. Przed jej podłączeniem, sprawdź też w BIOSie czy nie ma opcji wyłączania kodeka wideo, Onboard VGA, nie zaszkodzi...

(scripter1) #5

Nigdy nie wyłaczałem w biosie ani zintegrowanej karty graficznej ani dźwiękowej używając karty zamontowanej w slocie PCI i nigdy to nie stanowiło problemu.

(Carlosek87) #6

mam jeszcze takie pytanie.. jesli karta graficzna nie wymaga dodatkowego zasilania (jest podpięta tylko pod slot PCI), to mozna wykluczyc, ze to nie jest wina zasilacza?

(scripter1) #7

Nie można wykluczyć winy po stronie zasilacza samym tym że nie podpinasz do karty dodatkowego zasilania, w końcu przecież nadal ciągnie ona prąd z zasilacza a nie z powietrza.