Komputer nie widzi karty graficznej

Witam

Mam taki problem, mianowicie komputer nie widzi karty graficznej. problem pojawił sie nagle. Monitor podpiety do zintegrowanej karty, działa. Dziwne jest to, ze wentylator w karcie graficznej pracuje.

Karta podlaczona jest tylko pod slot PCI… nie wymaga dodatkowego zasilania.

 

Płyta głowna: ASUS P5G41T-M LX

Karta graficzna: Sapphire HD5670 512mb DDR5 128bit

Możliwe,że karta uszkodzona, sprawdź na innej lub tą na innym kompie.

Warto zacząć od dokładnego przeczyszczenia komputera z kurzu zwracając szczególnie uwagę na złącze karty graficznej, miałem przypadek że w złączu była odrobina kurzu przez którą nie działała karta a po wyczyszczeniu zaczęła działać.

Jeśli masz taką możliwość zrób też testy jak radzi kolega wyżej.

Warto przy okazji sprawdzić jakiej firmy zasilacz siedzi w obudowie bo zasilacze z czarnej listy są częstą przyczyną problemów z płytą główną i z kartą graficzną, nierzadko powodują one uszkodzenia które ujawniają się dopiero po jakimś czasie nawet wtedy gdy sprzęt już pracuje na innym renomowanym zasilaczu.

Jeżeli używasz zintegrowanej grafiki, powinieneś wcześniej wyciągnąć tę dedykowaną. Przed jej podłączeniem, sprawdź też w BIOSie czy nie ma opcji wyłączania kodeka wideo, Onboard VGA, nie zaszkodzi…

Nigdy nie wyłaczałem w biosie ani zintegrowanej karty graficznej ani dźwiękowej używając karty zamontowanej w slocie PCI i nigdy to nie stanowiło problemu.

mam jeszcze takie pytanie… jesli karta graficzna nie wymaga dodatkowego zasilania (jest podpięta tylko pod slot PCI), to mozna wykluczyc, ze to nie jest wina zasilacza?

Nie można wykluczyć winy po stronie zasilacza samym tym że nie podpinasz do karty dodatkowego zasilania, w końcu przecież nadal ciągnie ona prąd z zasilacza a nie z powietrza.