Komputer nie wykrywa dysku HDD

Jest podłączony do SATA Port 2

To przełóż do innego na próbę.
Odpal Windows, wejdź w menadżer urządzeń i włącz “skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu” opcja na górnej belce.

Zrobiłem i nic to niestety nie zmieniło

A czy możesz spróbować ten dysk 1TB / SATA wyjąć z komputera i podłączyć go do innego komputera (może na usb), aby sprawdzić, czy ten dysk w ogóle jest w porządku? To jest jedna z podstawowych zasad diagnostyki w ogóle. Starałem się śledzić dyskusję, ale nie zauważyłem, aby ktoś Ci to proponował.

Podłączyłem go normalnie do innego komputera i na tym innym komputerze działa wszystko poprawnie.

Wobec tego na tym komputerze, gdzie miał być pierwotnie, zainstaluj ten dysk z powrotem, uruchom komputer, wejdź do BIOSu/UEFI i w zakładce Save&Exit zaznacz Load Optymized Defaults > Enter >Yes i zrestartuj komputer.

Niestety dalej nic :confused:

Pisałeś, że go słychać jak pracuje, czyli zasilanie raczej działa, no to pozostaje jedynie wymiana kabla SATA lub coś około niego.

Wymiana kabla nic nie pomogła, zostaje mi chyba jedynie serwis…

Ale dziwne, nie sądziłem że może sie to zrobić tak nagle…a tylko chciałem system do ustawień fabrycznych przywrócić :confused:

No i właśnie! Przy takiej operacji czasem BIOS/UEFI “głupieje” co do portów SATA, ale tu też nie rozumiem co ta operacja przywracania miałaby popsuć. Sorry!

A czy próbowałeś podłączyć ten dysk do tego komputera - na usb? Tak, jakbyś podłączał dowolny dysk usb. Gdyby zadziałał i system go zobaczył, może to oznaczać to, co wskazał Ci kol. @Astor444, a wtedy może to oznaczać jakąś usterkę na płycie/w kontrolerach, a to już chyba tylko serwis.

Sam nie rozumiem ale dziękuje za pomoc!

Zostaje jedynie tylko serwis…

Jest jeszcze ostateczna “przedserwisowa” czynność, czyli wyzerowanie BIOSu na płycie głównej.
U samego dołu płyty widać dwa gołe piny (w dolnym, przednim rogu). Komputer należy kompletnie odłączyć od prądu(!), po czym zewrzeć te dwa piny (CLR_CMOS) czymś metalowym na kilkanaście sekund. Potem zostawić je wolne.
Następnie, uruchamiając komputer od razu wejść do BIOSu > Save&Exit > Load Optymized Default > Enter > Yes i zrestartować komputer. Po restarcie sprawdzić, czy czas i data (szczególnie dzisiaj!) są w systemie właściwe. No i sprawdzić co z tym dyskiem.

Sorry ale takie głupie pytanie.
Co oznacza przywrócenie systemu do stanu fabrycznego w twoim przypadku.
Do jakiego systemu?
Windows 10 to tylko nazwa i nic więcej.
Do jakiej wersji przywrócony? 1507? 1903? czy 20H2?
I do jakiej kompilacji zaktualizowany?
Win 10 to nie np. Win 7. Kazda wersja to juz inny system. To nie jakies SP.