Komputer nie wykrywa dysku HDD

Witam.
Wczoraj przywróciłem system windows 10 do stanu fabrycznego i od tego momentu komputer przestał mi wykrywać drugi dysk. W BIOSie go widać ale na komputerze już nie…
Płyta główna: gigabyte b450m ds3h
Windows 10, 64-bitowy (zaktualizowany)
BIOS F60 (też ostatnio zaktualizowany)
Jeśli potrzebujecie więcej informacji to piszcie to podam.
Poniżej linki do ss z biosu i zarządzania dyskami.



Proszę o pomoc i z góry dziękuje!

Istotny jest obraz Zarządzania Dyskami. Póki tam się nie “znajdzie” ten dysk, to dla systemu go nie ma. Może zmienić na płycie głównej port SATA tego dysku? Może niedociśnięte kable, sygnałowy lub zasilający?

Zmiana kabla jak i dociśnięcie nie pomogło niestety

Zmiana portu też nic nie dała:/

Przeinstaluj sterowniki do chipsetu i SATA/AHCI. Do rozpoznania i pobrania brakujących driverów możesz użyć programu Driver easy.

Generalnie to ja na screenie z BIOS-u widzę tylko 1 dysk, ten drugi to napęd, a więc gdzie ten 2 dysk w BIOSIE?

Masz racje, mój błąd byłem przekonany że to właśnie ten dysk…, czyli jaka może być przyczyna? Ponieważ słyszę że dysk pracuje.

Sprawdź na innym przewodzie, na innej wtyczce zasilającej, jeżeli to nic nie da to jeżeli masz możliwość, sprawdź na tym kablu inny dysk, albo ten niewykrywalny dysk na innym komputerze, jeżeli w żadnym wypadku nie będzie wykrywany to obawiam się że dysk padł…

O ile ja widzę, to masz w komputerze dwa dyski, z których jeden 250 GB (może M2?) jest widoczny w Zarządzaniu dyskami, a drugi 1TB widoczny w BIOSie, ale nie w Zarządzaniu dyskami. Czy się mylę?
Krótko mówiąc, to dysk 1TB gdzieś “przepadł”, tak?

W zarządzaniu dyskami widzimy najprawdopodobniej SSD o pojemności 240GB a w bios dysk Seagate 1TB podłączony do portu SATA. Tego drugiego system nie wykrywa. Jeśli sterowniki nie rozwiążą problemu, przywróć ustawienia fabryczne bios.

Tak masz racje, teraz sie tak zamieszałem ale sam spojrzałem i dobrze mówisz, jeden to 250gb na M2 a drugi 1TB gdzieś własnie przepadł i nie ma go w zarządzaniu dyskami.

Dobrze, właśnie będę próbował z tymi sterownikami.

W sumie też to zauważyłem, ale myślałem że po prostu dysk był podmieniony na moment, stąd ta różnica w rozmiarze…

Rozumiem, mogłem napisać ich pojemność nie pomyślałem o tym.

No to żadne sterowniki tu nic nie dadzą. Dysk 1TB dla systemu fizycznie i elektronicznie zginął.
No ale kombinuj jak uważasz.
Swoją drogą, jakim cudem “zginął” po (jedynie) przywróceniu systemu do stanu fabrycznego?

Jeżeli masz możliwość odpal z usb albo płyty jakiś system z liveCD i sprawdź czy dysk tam będzie widoczny :slight_smile:

Po pierwsze wsadź dysk systemowy w sata port0 na płycie, ten drugi w sata port1, cd zostaw jak jest

On ma dysk systemowy M2 osadzony tam, gdzie należy.

no to niech wepnie w sata0 ten drugi, czasami kontrolery wariują i system nie widzi. Są ale nie są. :slight_smile: )
To są takie bzdury, też po jakimś czasie nauczyłem się, że pierwszy RAM wpinam w gniazdo 2-4 a nie 1-3

Jeśli pierwszy dysk to SSD M2 ale działający jako SATA, to znika SATA0, SATA1 albo obydwa czasami.
Podłącz drugi dysk (z opisu w BIOS-ie zgaduję, że to Seagate Barracuda 1 TB HDD) do następnego slotu SATA 2 lub 3.