Komputer nie wykrywa dysku twardego ;c

Witam. Posiadam dysk twardy SATA Segate 500 GB. Podłączam dysk pod komputer, w ręku czuję, że dysk pracuje lecz komputer mi go nie wykrywa. Jest może jakaś szansa by on działał ? Nie przejmowałbym się nim lecz posiadam na nim trochę dość ważnych dla mnie danych. Z góry dziękuję za odpowiedzi, Goombee.

Komputer w sensie: BIOS czy system operacyjny ? W pierwszym przypadku - uszkodzony kontroler lub kabel. W drugim - możliwe że posypał sie system plików i dane są jeszcze do wyciągnięcia.

Obejrzałem dysk i zauważyłem, że brakuje mu zworki ( nie wiem czy to ma jakieś znaczenie). Wygrzebałem zworkę ze starego komputera, założyłem ją, podłączyłem wraz z drugim dyskiem na którym mam windowsa. Windows znacznie, znacznie dłużej zaczął się włączać gdy podłączyłem dysk, tak jakby myślał lecz gdy system już się uruchomi dysku nigdzie nie widzę. Gdy wchodzę w menedżer urządzeń przy zakładce “Kontrolery SCSI i RAID” są dwa podpunkty gdzie przy jednym jest wykrzyknik, że jest z nim coś nie tak. Nie wiem czy ma to coś do rzeczy lecz pisze co zaobserwowałem.

W dysku SATA nie potrzebna jest zworka jak nie wiesz co robisz to nic nie rób i ją wyciągnij, zainstaluj program Cristal Disk info i zobacz czy wykryje dysk.

Wyciągnąłem zworkę, podłączyłem dysk lecz komputer teraz wraz z tym dyskiem ani śni by się włączyć. Cały czas pokazuje screen startowy MSI i napis aby nacisnąć TAB by wyłączyć post lub ESC by odpalić BIOS’a i które z tych dwóch opcji bym nie wybrał wyskakuje mi taki oto screen. post-251893-0-33567400-1412082614_thumb.

a do BIOSu wchodziłeś? być może kolejność bootowania się zmieniła i dlatego komp nie startuje…

 

ps. przestaw w BIOSie  kontroler SATA w tryb ATA/IDE 8)

Na jednym dysku startuje, dołożę drugi i nie startuje a nawet BIOS’a nie można włączyć. A co do tej opcji to nie mogę jej w BIOSie znaleźć ;c lecz wątpię, że to coś może dać gdyż podłączałem dysk u ojca pod komputer i także go nie wykrywało. Może jest jakiś sposób na wydobycie danych z niego ? Dysk czuć, że pracuje gdy trzyma się go w dłoni.