Komputer nie wykrywa dysku twardego po zwieszeniu się

Witam,

W ostatnim czasie podkręcałem procesor w komputerze stacjonarnym i wmontowywałem nową kartę graficzną.

Parę dni chodziło super, jednak ostatnio komputer w pewnym momencie się zawiesza - nie działa mysz, klawiatura, nic nie można zrobić - totalna zawiecha.

Po resecie komputer nie wykrywa dysku [który jest na 1 pozycji priorytetu w biosie], przechodzi do bootowania płyty. Żeby komputer wykrył dysk, muszę wejść w bios, zmienić 1 pozycję bootowania z dysku twardego na coś innego i z powrotem na dysk, zapisać i zrestartować [niby na to samo wychodzi, lecz coś to zmienia]. Wtedy wykrywa dysk i dalej już działa normalnie… Do czasu, bo po 2 dniach dzieje się to samo i tak w kółko…

Pewnie się zawiesza, bo dysku nie ma no to nie ma z czego czytać danych.

Ale czy podkręcanie i wymiana karty graficznej może mieć coś związanego z dyskiem [o ile to on robi problem]?

Nawet jak jest… no nie wiem… jakieś przepięcie to czemu później dysku nie wykrywa i muszę to zmieniać w BIOS-ie?

Na początek podaj parametry komputera, w tym zasilacz jaki posiadasz (marka + moc).

Próbowałeś przywrócić domyślne ustawienia w BIOSie?

Procesor: Intel® Core 2 CPU 4300 @1.80GHz 2.43GHz [fabrycznie 1.80GHz, podkręcony na 2.43GHz <-- czasami ta wartość zmienia się i wacha między 2.43 a 2.52]

Karta graficzna [nowa]: NVIDIA GeForce GTX 650 Ti

Płyta główna: GIGABYTE 945P-DS3

Tak, niestety, ale mój kolejny problem [też miałem pisać] polega na tym, że po pewnym czasie procesor wraca do ustawień fabrycznych [tj. 1.80 GHz].

Dodam jeszcze, że komputer zawiesza się nie tylko podczas jakiś wymagających zadań. Przestaje kompletnie reagować też np. podczas przeglądania internetu.

Dodane 21.05.2013 (Wt) 15:15

Zasilacz - zaraz odsunę “pudło” i sprawdzę.

Dodane 21.05.2013 (Wt) 15:19

Yyy… Ale… które to zasilacz? No trochę mało się znam…

Komputer jest podłączony do prądu kablem, na końcu jest wtyczka, bez niczego innego, nie tak jak mam w laptopie, że jest takie pudełeczko.

Zasilacz to takie “cudo”: http://obrazki.elektroda.pl/9905203000_1331850911.jpg

A czyli to w środku obudowy? [Jeszcze raz mówię, że mało się znam :lol:]

Tak w środku obudowy, przecież na zdjęciu wszystko widać.

CFT-600-14CS

http://www.morele.net/zasilacz-chieftec-cft-600-14cs-175539/?gclid=CL2qgf2yp7cCFYqV3godKHMA0Q

Sprawdź czy na płycie głównej nie masz wybrzuszonych kondensatorów (jak one wyglądają? zapytaj Google :wink: ).

Przetestuj również dysk twardy programem HD Tune, zakładka Error Scan (tylko odznacz opcję Quick Scan).

Wstaw również zdjęcie z zakładki Health z programu HD Tune, niech ktoś oceni ogólną kondycję dysku.

Stawiam na to, że za bardzo podkręciłeś CPU. Zmniejsz OC i zobacz jak będzie się komputer sprawował.

btw. a na fabrycznych ustawieniach CPU czyli 1,8GHz jest ten problem?

Nie znalazłem tam takich wybrzuszeń [chyba, że ja tego nie dostrzegam].

Tu jeszcze dla pokazania mojej sytuacji z dyskami.

index.php?get=1&f=1

Nie wiem już jak to z tym jest, bo kiedyś na jednej partycji (partycja na drugim dysku) były pliki rozruchowe, na drugiej Windows. Nie wiem już jak teraz.

Piszę to, bo jak już jesteśmy przy dyskach to może jeden jakoś robić problem i się nie bootuje system, ale… przy zawieszeniu dwóch nie wykrywało.

Źle napisałem wcześniej, bo zamiast “nie wykrywa dysku twardego” powinienem “nie wykrywa dysk ów tward ych”, bo mam 2 w stacjonarnym.

HD Tune - Error Scan

index.php?get=1&f=1

index.php?get=1&f=1

HD Tune - Health

index.php?get=1&f=1

index.php?get=1&f=1

index.php?get=1&f=1

index.php?get=1&f=1

(jak by ktoś nie widział różnicy między dwoma obrazkami to na obrazkach są testy dwóch dysków)

Dodane 22.05.2013 (Śr) 8:26

Dzisiaj włączyłem komputer, ukazało się logo GIGABYTE , zrestartował się i już normalnie się uruchomił, ale…

No właśnie: … ale procesor znowu jest na 1.80GHz :!:

Dlaczego zmienia sobie sam ustawienia?!

W kwestii oceny kondycji dysku napisz PW do użytkownika falcon89.

Co do ustawień BIOSu może bateryjka CMOS się wyczerpała i nie trzyma ustawień. Można ją spróbować wymienić, koszty nie są zbyt wielkie.

OK, napisałem.

Hmm… Ale wtedy nie powinna się resetować data i godzina?

Odkryłem jeszcze coś - BIOS “pamięta” na jakie taktowanie chciałem ustawić procesor. CPU Host Clock Control wyłącza się i korzysta z fabrycznego ustawienia, dopiero gdy tą opcję przełączę, uaktywnia się pole ze zmianą taktowania, a tam już jest wpisane to, co chciałem.

Dysk 300GB

Parametr C7 informuje o problemach w komunikacji dysku z kontrolerem, zmień kabel sygnałowy SATA

Dysk ma dość wysoką temperaturę (czy nie jest zamocowany zbyt blisko drugiego dysku?).

Dysk 500GB

Parametr 0A informuje o próbach rozpędzenia talerzy to max prędkości. Wysoka wartość może być oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

Może wskazywać na nie stabilne OC.

Czy data w biosie się resetuje (jeśli tak to zmień baterię CMOS)?

Dodane 22.05.2013 (Śr) 13:10

Zdecydowanie wygląda na niestabilne OC.

Dodane 22.05.2013 (Śr) 13:15

Czy podkręcasz też pamięć RAM?

Czy PCI Express Frequency ustawiłeś sztywno na 100MHz?

Performance Enhance zmień na wyższą wartość (zapewne jest ustawione Standard).

Czy testowałeś stabilność procesora i pamięci po OC?

Datę i godzinę trzyma.

Czekaj… może ja zrobię zdjęcia zakładki, tam gdzie podkręcam… Moment…

Dodane 22.05.2013 (Śr) 14:12

Uruchomiłem ponownie komputer i tym razem bez zawiechy znowu tego dysku nie wykrywało [przechodziło do płyty].

index.php?mid=1&f=1

index.php?mid=1&f=1

No i po zmianie pierwszej pozycji bootowania w BIOS-ie - z dysku na co innego i spowrotem na dysk, zapisałem ustawienia i w MENU BOOTOWANIA :

index.php?mid=1&f=1

Dodam, że taktowanie się nie zmieniło - “trzyma” dalej, mimo nie wykrycia dysku ustawione przeze mnie taktowanie.

Zakładka ze zmianą taktowania procesora:

index.php?mid=1&f=1

Większe, wyższej rozdzielczości zdjęcie: http://www.voila.pl/011/8aj09/index.php?get=1f=1

Tam jest 2.56GHz , ale w Windowsie teraz mi pokazuje 2.44GHz , więc to różnie bywa.

Dodane 22.05.2013 (Śr) 14:18

Czymś tam testowałem, ale parę dni chodziło OK, to dalej nie sprawdzałem… Jeszcze grałem w wymagające gry typu Crysis 3 i się nic nie wieszało, nie restartowało… – no wiem, trochę… zawaliłem sprawę.

Komputer testuje się za pomocą Prime95, Stress Prime ORTHOS (beta), Linx przez dobre kilk/naście godzin.

Czy jeśli przywrócisz standardowe ustawienia biosu (procesor nie jest podkręcony) to problem również występuje.

A czy mógłbyś mi podać instrukcję, co ustawić np. w tym Prime95? (tam jest parę opcji i nie wiem, która)

Eh… próbowałem się zabrać za podkręcanie, a okazało się, że kompletnie tego nie potrafię…

Problem nie występował , jak przywróciłem domyślne ustawienia (testowałem pół dnia, chyba, że za krótko i akurat się nie pojawiał).

Na ostatnim screen’ie widać że pamięci działają 949MHz (nie ustawiłeś poprawnie dzielnika).

PCI Express Frequency jest na AUTO, powinieneś ustawić na sztywno 100.

Ta płyta nie nadaje się zbytnio do podkręcania.

Jak podkręcić procesor - Poradnik

A to na ile ustawić? Bo ja już sam się gubię w tych pojęciach:

index.php?mid=1&f=1

Większa rozdzielczość: http://www.voila.pl/375/k6i5c/index.php?get=1f=1

Po zmianie PCI Express Frequency na 100, komputer nie przyjmuje ustawionego przeze mnie taktowania i wraca do fabrycznych ( 1.80 GHz ).

Performance Enhance - a gdzie to jest, bo znaleźć nie mogę?