Komputer nie wykrywa dysku

Mam 2 dyski twarde:

-Western Digital WD2000JD 200GB

-Samsung HD501LJ 500GB

System (Ubuntu + XP) mam na drugim dysku (500GB).

Podczas startu komputera (nie systemu) pojawia się jak zwykle lista dysków, ale nie ma na niej Samsunga,jest tylko Western, następnie jest komunikat (szaro biały tekst) bym włożył dysk systemowy. Komputer widzi ten dysk dopiero po naciśnięciu “Reset” na obudowie i restarcie kompa. Mam ten dysk od niedawna, jak miałem tylko 200GB to wszystko było ok. Nowsze sterowniki raczej nic nie zmienią, gdyż jest to jeszcze zanim się załaduje system (będący na “znikającym” dysku).

Co zrobić?

Witaj !!

:arrow: A czy w BIOS’ie są oba dyski normalnie widoczne, czy też czasem znikają ??

:arrow: Sprawdź połączenia dysków z płyta główną, kable i ustawienia zworek na dyskach ??

:arrow: Jak podłączane są dyski - SATA czy ATA ??

Z pozdrowieniami

Dimatheus

:arrow: przy pierwszym uruchomieniu Samsunga nie ma na liście, “autoscan” też nie wykrywa

:arrow: kable od dyski dociskałem, ze zworkami próbowałem

:arrow: jeden SATA drugi SATA 2

pozdrawiam

odepnij dysk wd i zostaw Samsunga i zobacz czy problem będzie się powtarzał może coś nie tak z zasilaniem albo zasilacz nie wyrabia

przy odpiętym WD jest ok

chyba rzeczywiście zasilacz, mam teraz zastępczy o mniejszej mocy (350W), bo poprzedni wysiadł i czekam na naprawę (na gwarancji)

pozdrawiam i dziękuję za radę :wink:

Nowy zasilacz (400W) przyszedł, ale nadal to samo, nawet gorzej: komputer wykrywa teraz max. 1 dysk na raz :shock:

pozdrawiam i proszę o pomoc

A jakiej firmy ten zasilacz ??

Witaj !!

TO ja dorzucę też jedno moje pytanie: po odłączeniu jednego z dysków - nie ważne którego - BIOS ma problemy ze znalezieniem dysku ??

Z pozdrowieniami

Dimatheus

nie pamiętam dokładnie jakiej firmy, jak znajdę to napiszę :wink:

gdy jest jeden dysk to jest ok, możliwe że to co z płytą główną, mam teraz jeszcze dysk ze starego komputera i to samo :frowning:

Hej !!

A czy masz możliwość przetestowania swoich dysków na innym kompie ?? Jeśli tak, zrób to stosując również własne okablowanie. Dobre byłoby też podłączenie innego - ale markowego - zasilacza do Twojego zestawu - to pozwoli wykluczyć problem z dyskiem lub zasilaczem…

Z pozdrowieniami

Dimatheus

mam też stary komputer, ale chyba nie ma SATA :frowning:

poza tym, raczej nie ma jak

Najprawdopodobniej jest coś z płytą główną bądź dyskami, bo na logikę – jeśli komputer wykrywa dysk jeden, a po restarcie dwa dyski, to nie jest wina zasilacza, tak? Tak, więc zasilacz odpada. Kolejna sprawa to zworki możliwe, że źle podłączyłeś (kolejność) dysków. Skoro 500GB ma być startowy to go daj na Master, a WD na Slave. Pierwszy (startowy) nie umieszczaj na końcowym wejściu taśmy tylko wejściu przed ostatnim, a drugi dysk na ostatnim.

Sprawdź jeszcze raz, jak powinieneś zworki dać. Jak zrobisz to i nie będzie działać kombinujemy dalej.

O ma SATA, czytaj ze zrozumieniem.

mam SATA, na osobnych kablach, więc zworki odpadają, jakiś czas temu nawet próbowałem i nic…

a co do płyty to mam: Gigabajta GA-cośtam (chyba K8T800)