Komputer nie wykrywa mikrofonu

Dzień dobry, dobrzy koledzy, może będziecie w stanie mi pomóc?
Mam headset z dwoma osobnymi jackami do słuchawek i mikrofonu, i po podłączeniu ich do komputera, słuchawki działają, ale mikrofon nie. Sprawdziłam z innym komputerem więc wiem że nie jest to problem z samym headsetem. W dodatku ten sam headset działał wcześniej bez problemu na tym samym komputerze. W urządzeniach do nagrywania i odtwarzania headset w ogóle się nie wyświetla, a przy testowaniu wbudowanych głośników (Conexant SmartAudio HD) przy podpiętym headsecie, dźwięk rozlega się w słuchawkach, nie z samego laptopa. Szukałam rozwiązań online, między innymi polecane było naprawienie sterowników w manadżerze urządzeń (nie ma tam headsetu), użycie/wyłączenie Stereo Mix (nie mam w ogóle), zainstalowanie na nowo sterownika Realtek HD (wersja R2.82 nie działa, wersja R2.81 nie chce się zainstalować).
Przy kopaniu przez to wszystko zauważyłam, że wbudowany w komputer mikrofon również nie działa, programy rejestrują go jako wyciszony, a mimo to Windows twierdzi że wszystko w normie.
Ma ktoś jakieś pomysły co dalej? Z góry dziękuję

Ten Conexant Smart Audio HD to bloatware od Lenovo i wprowadza zamieszanie.
Wówczas laptop nie używa sterowników Realteka.
Po odinstalowaniu Conexant, sterownik Realteka powinien przejąć urządzenia i wszystko powinno być OK.