Komputer nie wykrywa napędu DVD i dysku twardego


(Kakowieski1111) #1

Witam !

Mam problem z komputerem a dokładniej chodzi oto że gdy chciałem sformatować dysk i zainstalować nowy system na moim starym komputerze okazało się że nie widzi on ani dysku ani napędu . Podłączyłem wszystko od nowa nic nie dało , wymieniłem taśmę dalej to samo , wymieniłem HDD i napędy i dalej nic. Nie wiem co jest . Proszę o pomoc.

Dane komputera :

Dysk : 250 GB SAMSUNG

Nagrywarka : LG ...

Płyta główna : MSI 865PE Neo 2 - V

Ram : 768 MB Elixir (3x256)

Procesor : Intel Celeron D 2.40 Ghz


(ADR1991) #2

Zresetuj ustawienia BIOS.

Dyski sprawne?

Sprawdź czy dysk wibruje i czy tacka od napędu się wysuwa.


(Kakowieski1111) #3

Ustawienia Biosu resetowałem nawet wyciągałem baterie z płyty głównej. Nic to nie dało. Tak samo podpiełem drugi dysk który jest napewno sprawny i dalej nic , a jeśli chodzi o tacke od napędu to się napewno wysuwa


(JNJN) #4

A przed formatem widział urządzenia ?

Jaki rodzaj połączenia urządzeń do płyty, IDE (szeroka taśma) i czy urządzenia są połączone na osobnej taśmie, czy razem na jednej taśmie ?, czy urządzenia sata (wąska taśma).


(Kakowieski1111) #5

Wcześniej komputer widział wszystkie urządzenia a teraz nic. Urządzenia te do płyty są połączone jedną szeroką taśmą na złączu ATA.


(Werniks) #6

Przyczyną może być awaria zasilacza. Sprawdź miernikiem napięcia zasilania na wtyczkach molex dołączonych do napędów.


(JNJN) #7

To tak:

  • najlepiej dysk podpiąć na osobnej taśmie - ustawienie zworki na nim Master i pierwszy kanał IDE płyty (taśma - najbardziej oddalona wtyczka od środkowej idzie do IDE płyty głównej)

  • napęd osobna taśma - ustawienie zworki Master i drugi kanał IDE płyty (taśma tak samo)

  • jeśli dysk i napęd są na jednej taśmie, dysk ustawienie zworki na Master, napęd DVD na Slave, jeśli tak dalej nie widzi bios - w obu urządzeniach ustaw zworki na CS.

NIE polecam tego rozwiązania, bo są duże problemy, gdy dysk i napęd jest na jednej taśmie, rozdziel je na osobnych taśmach, reset biosu, ustaw bios i zapisz Save i będzie OK.

Może brak styku na taśmie (gniazdo IDE płyty) lub taśma uszkodzona, przełóż taśmę do II gniazda IDE płyty.