Komputer nie wykrywa napędu DVD i dysku twardego

Witam !

Mam problem z komputerem a dokładniej chodzi oto że gdy chciałem sformatować dysk i zainstalować nowy system na moim starym komputerze okazało się że nie widzi on ani dysku ani napędu . Podłączyłem wszystko od nowa nic nie dało , wymieniłem taśmę dalej to samo , wymieniłem HDD i napędy i dalej nic. Nie wiem co jest . Proszę o pomoc.

Dane komputera :

Dysk : 250 GB SAMSUNG

Nagrywarka : LG …

Płyta główna : MSI 865PE Neo 2 - V

Ram : 768 MB Elixir (3x256)

Procesor : Intel Celeron D 2.40 Ghz

Zresetuj ustawienia BIOS.

Dyski sprawne?

Sprawdź czy dysk wibruje i czy tacka od napędu się wysuwa.

Ustawienia Biosu resetowałem nawet wyciągałem baterie z płyty głównej. Nic to nie dało. Tak samo podpiełem drugi dysk który jest napewno sprawny i dalej nic , a jeśli chodzi o tacke od napędu to się napewno wysuwa

A przed formatem widział urządzenia ?

Jaki rodzaj połączenia urządzeń do płyty, IDE (szeroka taśma) i czy urządzenia są połączone na osobnej taśmie, czy razem na jednej taśmie ?, czy urządzenia sata (wąska taśma).

Wcześniej komputer widział wszystkie urządzenia a teraz nic. Urządzenia te do płyty są połączone jedną szeroką taśmą na złączu ATA.

Przyczyną może być awaria zasilacza. Sprawdź miernikiem napięcia zasilania na wtyczkach molex dołączonych do napędów.

To tak:

  • najlepiej dysk podpiąć na osobnej taśmie - ustawienie zworki na nim Master i pierwszy kanał IDE płyty (taśma - najbardziej oddalona wtyczka od środkowej idzie do IDE płyty głównej)

  • napęd osobna taśma - ustawienie zworki Master i drugi kanał IDE płyty (taśma tak samo)

  • jeśli dysk i napęd są na jednej taśmie, dysk ustawienie zworki na Master, napęd DVD na Slave, jeśli tak dalej nie widzi bios - w obu urządzeniach ustaw zworki na CS.

NIE polecam tego rozwiązania, bo są duże problemy, gdy dysk i napęd jest na jednej taśmie, rozdziel je na osobnych taśmach, reset biosu, ustaw bios i zapisz Save i będzie OK.

Może brak styku na taśmie (gniazdo IDE płyty) lub taśma uszkodzona, przełóż taśmę do II gniazda IDE płyty.