Komputer nie wykrywa nowej kości ram

Witam. W komputerze od początku miałem zainstalowane 2 GB RAM. Kupiłem w sklepie na Allegro kolejne 2 GB RAM po 1 GB RAM na kość. Otóż, montując kości, komputer z początku miał problemy z wykryciem kolejnych dwóch kości. Wpinałem, podpinałem i się udało. Komputer widzi teraz 3GB RAM, lecz dalej mam problemy z wykryciem kolejnego 1 GB RAM.

Od początku 2 GB RAM 400MHz były wmontowane. Kupiłem kolejne 2 GB RAM z Kingstona, również po 400MHz. Nie wiem co jest grane. Prosiłbym o pomoc.

  1. Wejdź do bios i zobacz ile pokazuje, jeśli mniej niż 4096, to sprawdź czy w bios opcja Memory Hole… włączona. Jeśli jest włączona i nadal pokazuje 3Gb to możliwe, że brudne złącza pamięci lub któreś nie do końca włożone.

Opcja Hole włączona. Warto dodać, że po zainstalowaniu kości RAM, system nie uruchamia się, po włączeniu komputera.

 

EDIT: Temat “prawie” rozwiązany. Zrestartowałem bios, oraz w opcji bios “Ai Tweaker”, opcje DRAM Timing Control (załączone zdjęcie), zmieniłem z “auto”, na “manual”. Po takiej operacji, komputer włącza się normalnie, oraz wykrywa 4GB RAMu. Pytanie. Czy ustawnienia “manualne” mogą tak pozostać?

Tak, manualne mogą być, jeśli nic się nie zmieniało to są takie same jak auto. Możliwe, że w trybie auto coś mu się miesza z powodu np różnych parametrów pamięci.

 

Dla świętego spokoju zapuść memtest a potem jakiś program typu OCCTPT aby sprawdzić stabilność. Możesz też sobie spisać z pamięci jakie maja parametry i porównać z tym co ustawił bios i co np podaje jakiś program diagnostyczny.

Pamięć jest wykrywana prawidłowo, także dzięki bardzo za pomoc.