Komputer nie wykrywa nowej kości ram


#1

Witam. W komputerze od początku miałem zainstalowane 2 GB RAM. Kupiłem w sklepie na Allegro kolejne 2 GB RAM po 1 GB RAM na kość. Otóż, montując kości, komputer z początku miał problemy z wykryciem kolejnych dwóch kości. Wpinałem, podpinałem i się udało. Komputer widzi teraz 3GB RAM, lecz dalej mam problemy z wykryciem kolejnego 1 GB RAM.

Od początku 2 GB RAM 400MHz były wmontowane. Kupiłem kolejne 2 GB RAM z Kingstona, również po 400MHz. Nie wiem co jest grane. Prosiłbym o pomoc.


(system) #2
  1. Wejdź do bios i zobacz ile pokazuje, jeśli mniej niż 4096, to sprawdź czy w bios opcja Memory Hole… włączona. Jeśli jest włączona i nadal pokazuje 3Gb to możliwe, że brudne złącza pamięci lub któreś nie do końca włożone.

#3

Opcja Hole włączona. Warto dodać, że po zainstalowaniu kości RAM, system nie uruchamia się, po włączeniu komputera.

 

EDIT: Temat “prawie” rozwiązany. Zrestartowałem bios, oraz w opcji bios “Ai Tweaker”, opcje DRAM Timing Control (załączone zdjęcie), zmieniłem z “auto”, na “manual”. Po takiej operacji, komputer włącza się normalnie, oraz wykrywa 4GB RAMu. Pytanie. Czy ustawnienia “manualne” mogą tak pozostać?


(system) #4

Tak, manualne mogą być, jeśli nic się nie zmieniało to są takie same jak auto. Możliwe, że w trybie auto coś mu się miesza z powodu np różnych parametrów pamięci.

 

Dla świętego spokoju zapuść memtest a potem jakiś program typu OCCTPT aby sprawdzić stabilność. Możesz też sobie spisać z pamięci jakie maja parametry i porównać z tym co ustawił bios i co np podaje jakiś program diagnostyczny.


#5

Pamięć jest wykrywana prawidłowo, także dzięki bardzo za pomoc.