Komputer nie wykrywa starego dysku

Hej, około tydzień temu kupiłam nowy dysk SSD do przyspieszenia laptopa. Na początku wszystko było okej lecz wczoraj zaczęły się problemy. Na początku laptop przez 2 godziny nie chciał się uruchomić mimo wszelkich starań a dzisiaj nie wykrywa mojego starego dysku na którym mam wszelkie bardzo ważne pliki. Wiecie może jaki jest powód tego błędu i jak go naprawić?

W bios go wykrywa. Jesli wykrywa jako satafirm to dysk ssd uszkodzony.

Wątpię żeby SSD padł. Autor zresztą napisał, że jego starego dysku lapek nie widzi.

@Werciaczek Możesz podać model laptopa ? System pokazywał Ci ostatnio jakieś błędy np. BSoD ?

Model Lenovo Y700-17. Mój ma już jakieś dobre 5 lat i to była pierwsza większa zmiana. Przed kupnem SSD BSOD miałam praktycznie codziennie nawet pare razy dziennie przy normalnych czynnościach jak oglądanie filmu. Po zakupie od dłuższego czasu nie miałam blue screenów. Zaraz będę rozkręcać laptopa i sprawdzę czy dysk się przy wkładaniu ssdka jakiś kabelek się poluzował czy coś.

A te problemy z uruchomieniem zaczęły się gdy włożyłaś stary dysk, tak?
Sprawdź czy na ssd lapek chodzi normalnie. Na razie wygląda na to, że stary dysk padł.

Jeżeli włożysz do komputera dwa dyski a jeden z nich będzie poważnie uszkodzony, to może się zdarzyć, że sprzęt w ogóle nie odpali. Nawet jeżeli uszkodzony dysk nie jest dyskiem systemowym.

Wyjmij ten stary dysk, zostaw tylko SSD i sprawdź czy problemy dalej występują.

Odzyskaj z kopi zapasowej i po problemie. Jak nie masz kopii to masz problem. Dysk z cennymi danymi podłacz do innego sprzętu przez przelotkę na USB np.