Komputer nie wykrywa windowsa po intalacji

Witam ponownie… Mam taki problem, a mianowicie komputer nie wykrywa mi systemu… Miałem sobie Windowsa 7, jednak mój sprzęt nie pozwala mi na płynną pracę na tym systemie, więc chciałem powrócić do poczciwego XP. Wszystko poszło sprawnie, podzieliłem dysk na partycje, sformatowałem, wszystko się zainstalowało i komputer uruchomił się ponownie, by przejść do kolejnego etapu instalacji. Niestety, tutaj kończy się dobra passa… Podczas ładowania systemu wyskakuje komunikat “Błąd ładowania systemu”. No i się zdenerwowałem, bo wczoraj koledze instalowałem tego samego XP i wszystko poszło jak należy. Ja nie wiem, mam już dość tego komputera.

Nie wiem czy się przyda config, ale podam:

Płyta główna: GIGABYTE GA-8I865P-G

Procesor: Intel® Celeron® CPU: 2,66 GhZ

RAM: 2,25 GB

Zasilacz: Jakiś Megabajt 350W

Dysk Twardy: Samsung SP1614N 160GB ATA

Dodam jeszcze, że dysk jest nowy, kupowany w tamtym roku. Jak się okaże, że jest uszkodzony, to, lekko mówiąc, zdenerwuję się…

Z W7 nie miałem dużo do czynienia ale z tego co pamiętam przy instalacji tworzy swoją upośledzoną minipartycję boot (ok 100 MB).

Skasuj ją (przy pomocy GParted itp) i spod konsoli odzyskiwania XP użyj poleceń fixboot i fixmbr.

No nie wiem, czy wszystko robisz jak należy… Chyba, że masz XP BOX.

Niestety nie wiedziałeś o jednym istotnym fakcie.

Windows 7 ma inaczej zorganizowany start systemu niż windows xp. Jeżeli Windows 7 jest jedynym systemem na dysku to:

a) na dysku C jest właściwy system Windows

b) bootloader systemu jest na ukrytej partycji coś ok 100 MB

Chcąc zainstalować XP sformatowałeś partycję z systemem ale nie usunąłeś ukrytej partycji z bootloaderem. Uruchamiając komputer ponownie następuje próba odpalenia windows 7 (bo taki jest wpis w bootloaderze), a że sformatowałeś dysk C kończy się to błędem.

Aby zainstalować XP musisz usunąć ukrytą partycję z bootloaderem. Najlepiej usunąć obie - ukrytą i C i utworzyć w ich miejsce nową wykorzystująć łączną powierzchnię.

witkacz , o co Ci chodzi? Mam płytę z oryginalnym Windowsem XP, który był zainstalowany na laptopie przy kupnie i normalnie mogę go instalować na kilku komputerach z tym samym kluczem… :expressionless: I tak btw. pisze się “Chyba że”…

I tak, czytałem coś o tej minipartycji, ale nie doczytałem… No cóż, następnym razem będę uważniej czytał. :slight_smile: Dzięki wielkie za pomoc. Pozdrawiam.

W tym sęk, że nawet jak posiadasz płytkę oryginalną z systemem Windows XP na licencji BOX, to możesz go przenieść legalnie na drugi komputer, pod warunkiem deinstalacji z poprzedniego. Chyba że, gdybyś dysponował licencją wielostanowiskową to wtedy tak.

Z tego co piszesz system Windows XP był zainstalowany w laptopie w chwili zakupu, więc zapewne jest to licencja OEM, więc tym bardziej nie możesz go przenieść legalnie na drugi komputer.

Jeśli tak, to przepraszam. Poprawię się. Ale wytłumaczcie mi w takim razie, jakim cudem chodzi ten sam windows na dwóch komputerach, na tym samym kluczu?

A jak w kwestii procesu aktywacji ? Na obu kompterach aktywacja przeszła bez żadnych problemów?

Bo to że działa to jeszcze niczego nie dowodzi, system Windows XP nieaktywowany działa przez 30 dni od momentu instalacji.

Oczywiście mówimy tu o oryginalnym systemie, bez żadnych przeróbek nawet w kwestii aktywacji produktu.

Tak, aktywacja przechodzi pomyślnie. Okno aktywacji wyskakuje zaraz po pierwszym uruchomieniu Windowsa, łączy się z internetem, sprawdza kod aktywacyjny i kończy się sukcesem.