Komputer nie wyłącza się (czasami) i niepamiętający bios


(zorro997) #1

Nie wiem czy zakładam temat w odpowiednim dziale ale wydaje mi się, że może to dotyczyć sprzętu. Ostatnio akurat dzieją mi się na komputerze dziwne rzeczy. Ciężko zdiagnozować tak naprawdę o co chodzi. Generalnie to mam dwa systemy operacyjne, a raczej miałem (win 7 i linux ubuntu w najnowszej wersji). Miałem z tego przydziału szereg problemów. Ale to zostawmy. Obecnie jest to win xp i linux ubuntu. XP zainstalowałem posiadając już ubuntu, więc grub został skasowany. Jak za pomocą LiveCD sprytnie "naprawić" gruba?

http://www.ubuntu-pomoc.org/przywracani ... -z-livecd/ << Tym sposobem nie udało mi się przywrócić gruba.

Ale to tak nawiasem. Mogę oczywiście jeszcze raz zainstalować ubuntu ale nie chce :slight_smile:

Co do tego nie wyłączania mojego komputera. Sprawa ma się tak, że klikam "zamknij system" system się elegancko zamyka ale komputer nie chce się wyłączyć. Chodzi dalej. I muszę odłączyć zasilanie. Chociaż nie zawsze tak jest i nie wiem od czego to zależy.

Bios zmienia opcje "Cpu Host Clock Control". Oczywiście na "disable". Chociaż jeśli przestawię na "enable" to wartości FSB są już wprowadzone to akurat pamięta. I nie dzieje się tak, za każdym razem jak wyłączę komputer. Więc nie o to chodzi. Przynajmniej tak mi się wydaje.

FSB mam na 280 mnożnik 12,5, napięcie 1.35V.

Problemy z grubem i systemami zaczęły się wtedy kiedy z komputera (przy uruchamianiu) zaczęły dochodzić dziwne dźwięki nie był to bios! Ale nie udało mi się dojść na tego co to było, bo problem już znikł. Dźwięki wydawał przy pokazaniu obrazka producenta płuty głównej, oraz przed ładowaniem gruba.

Bardzo proszę o pomoc.

Specyfikacja:

Intel E5200 2,5GHz (3,5GHZ)

Radeon 6700 1GB DDR5

Gigabyte EP31-ds3l

Dysk samsunga 320GB

Chiftec 350W


(Technik Elektro) #2

przywracanie grub

http://www.ubucentrum.net/2008/12/przyw ... buntu.html

co do problemów ze stabilnością to zmniejsz taktowanie procka (mniejsze OC) albo wył. na jakiś czas całkowicie.

może zasilacz nie wyrabia mimo, że to szef.


(zorro997) #3

Ze stabilnością problemów nie mam. To przywracanie gruba raczej nie pomoże ale spróbuje. Ten sposób pochodzi z 2008r. dużo się zmieniło. Np. to, że teraz jest grub2.


(Technik Elektro) #4

zajrzyj tutaj :slight_smile:

http://www.supergrubdisk.org/