Komputer nie załącza biosu

więc tak: płyta ze zintegrowaną grafą asrock k8nf4g sata 2. po podłączeniu świeci się tylko żółta dioda przy komputerze i przy monitorze pomarańczowa. pamięci ok. podłączone raczejteż wszystko ok. grafy nie mam jak sprawdzić bo nie mam drugiej pod pcie. zasilacz też sprawdzałę podłączyłem drugi i raczej wszystko ok. biosa resetowałem. jak wyciągnę ram to piszczy jak powinien…

Skoro komputer piszczy, to bios działa. Jeżeli sprawdzałeś swoją pamięć gdzie indziej, to pozostaje niestety karta graficzna.

ale jak mam sprawdzić czy to rzeczywiście grafika jak nie mam dostępu do karty pcie

Spotkałem się z przypadkami, gdy ktoś przestawił w BIOS-ie zintegrowaną grafikę na Disabled/Off , bo dokładał AGP/PCI-e , potem wyjął tę dołożoną i się zdziwił, że nie działa ta na płycie :wink:

Najlepiej jest pozostawić to ustawienie na Auto/Enabled if PEG not present.

Zresetuj więc dla pewności BIOS zworką na płycie i sprawdź. Może zadziała.

Nie można też wykluczyć, że ta zintegrowana “padła”.

bios już resetowałem , wyciągałem baterie, przestawiałem zworkę i nic.

W takim razie wstaw dodatkową kartę graficzną i do niej podłącz monitor, może zadziała.

Przy okazji sprawdź, czy na płycie głównej kondensatory elektrolityczne (takie słupki aluminiowe) nie są napęczniałe od góry (wypukłe “wieczka” albo nie skorodowały.

Jeśli tak, to wymagają wymiany na nowe. W dobrym serwisie RTV powinni Ci wymienić je za ok. 50-75 zł.

kondensatory ok :smiley: trochę się znam myślałem że ktoś wpadnie na błyskotliwy pomysł jak to szybko rozwiązać :/. jakbym miał kondensatory wymieniać to już lepiej całego kompa :smiley: bo wart jest ok 200-300 zł >>> :smiley:

pozwoliłem sobie odświeżyć post, gdyż włożyłem drugą grafikę i dalej dzieje się do samo. może któryś z kolegów ma jakiś pomysł?

edit:

po odpaleniu go na krótko ( komputer na biurku ) okienko to od biosu w ogóle się nie wyświetla, ale jak włącze go na “ślepo” F1 to menu działa normalnie ale wyskakuje taki błąd: Settings wrong values in below sections may cause system to malfunction. A jak nie włącze biosu i niby sysytem ma się ładować to wyskuje takie coś: Reboot and select proper boot device or inser boot media in selected boot device and press key. Znaczy się dysk jest podłączony ale nie wykrywa go w BIOSie. Myślę że ma to związek z tym 1 komunikatem. Na dysku jest system normalnie.

Wygląda to na uszkodzony BIOS.

Jeśli ta płyta obsługuje funkcję BIOS Recovery, to wgraj BIOS od nowa.

Jeśli nie będziesz w stanie, to możesz spróbować to zrobić w serwisie elektronicznym na programatorze,

Ja bym spróbował wymienić baterię w biosie, i odpalić w ten sposób że wszystko z płyty wypietę i włożona tylko 1 kostka ram, grafika, proc i zasilanie jeśli wtedy coś będzie nie tak to jednak bios padł prawdopodobnie.

ok, problem rozwiązany: nie wykrywało dysków, bo były uszkodzone taśmy ata. na wszelki wypadek wymieniłem też baterie biosową. dzięki temat do zamknięcia.