Komputer piszczy, nie startuje

Witam.

Komputer pewnego dnia się nie uruchomił, bios piszczał ciągle. Na początku startuje normalnie, wyświetla się PCI devices listing i potem staje (czarny ekran).

Sprawdzałem z różnym RAM-em (2xNanya 512mb albo 2xNanya 256) oba pc3200

Konfiguracja to:

Pł. Główna GA-81915G-MF

Procesor Intel Pentium 4 (niestety nie wiem jaki)

Grafika zintegrowana

Win XP

Zasilacz Enlight 300W

Twardy Samsung 320GB

Prosił bym o szybką odpowiedź

piszczy ?? jeden długi kilka krótkich ?? za mało szczegółów … aktualnie się pojawia coś na ekranie ?

Zasilacz!! Raz tak miałem i piszczał zasilacz :stuck_out_tongue:

Potem ekran jest czarny i piszczy ciągle (piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)

Piszczał zasilacz? Nie wiem co masz na myśli, ale wiem że dźwięk wydobywa się z głośniczka bios (tego w obudowie)

Jak czytałem w innych miejscach to mój problem wskazuje na ram albo grafikę… Jak już mówiłem testowałem z różnymi kościami i problem był cały czas

Witam

jaki masz bios?

Zresetuj BIOS. Może piszczeć przez RAM jeśli coś nie tak jest z częstotliwością.

pierwsza rzecz którą powinienneś zrobić to wyciągnąć ram i katrę graficzną weź pędzelek i przeczyść wejścia jeżeli to nie poskutkuje to któraś z kości lub grafika szwankuje

BIOS firmy AWARD - nie ma skomplikowanej gamy dźwięków. Informuje praktycznie tylko o błędach związanych z kartą graficzną lub pamięcią. I tak dźwięk:

* 1 krótki - wszystko w porządku.

* 1 długi - błąd pamięci

* 1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM

* 1 krótki 2 długie - błąd karty graficznej

* ciągły - błąd pamięci RAM lub karty graficznej

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:

* 1 - dźwięk błąd odświeżania RAM

* 2 - błąd parzystości RAM

* 3 - błąd w pierwszych 64kB RAM

* 4 - błąd zegara systemowego

* 5 - błąd procesora

* 6 - błąd kontrolera klawiatury

* 7 - błąd trybu wirtualnego procesora

* 8 - błąd I/O pamięci karty graficznej

* 9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu

* 10 - błąd pamięci CMOS

* 11 - błąd pamięci cache

* ciągly dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

No, to chyba wszystko jeśli chodzi o “piski blaszaka” :smiley:

Wyjąłem wszystko (wszystko!), przeczyściłem styki. Po wsadzeniu na miejsce: działa! Pewnie na jakimś styku nie kontaktowało. Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia