Komputer po dodaniu Ram i zamontowaniu SSD chodzi wolniej

Witajcie!

Mam dość nietypowy problem… Otóż z myślą o bardziej płynnej pracy mojego PC’ta zakupiłem dodatkowe 2GB ramu (tej samej firmy, tej samej częstotliwości itd.), a także dość tani dysk SSD Goodram Play 32GB. Na dysku tym postawiłem świeży system i z początku zdawałoby się działać wszystko o wiele sprawniej, aż do czasu zainstalowania aplikacji z których zwykle korzystam. System i aplikacje niby uruchamiają się szybciej, ale jest coś nie tak z ich pracą. Na HDD wszystko było ok, natomiast teraz np. mozilla lubi się co i raz przywiesić przy przewijaniu stron, jakiś program zatnie się podczas normalnego postoju, antywirus się nie uruchomi itp. Dodam tylko że wcześniej korzystałem z tych samych aplikacji i wszystko było dobrze.

Co może być nie tak? Proszę o pomoc.

Jaki system operacyjny (ile miejsca zajmuje system na dysku)?

Windows 7, 32-bitowy, bez żadnych dodatków, instalowany z tego samego źródła co poprzedni system na HDD. Po instalacji na dysku mam wolne 14GB.

Czy w biosie ustawiłeś tryb AHCI dla SATA?

W biosie nic nie zmieniałem. Nie mogę znaleźć opcji AHCI w biosie. Płyta główna asus p5g41t-m lx3.

Zmiana dysku na SSD przyspieszy rzeczywiście wczytywanie programów i całego systemu, ale nie przyspieszy samego działania. Jeśli aplikacja często odwołuje się do HDD to OK - powinno być szybciej.

Spróbuj zoptymalizować system pod SSD np wg tych wskazówek.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … -3230.html

Po dodaniu RAMu zwiększy się automatycznie zapotrzebowanie na objętość SWAP - pytanie gdzie trzymasz plik stronicowania?

Wygląda na to że moja płyta główna nie obsługuje trybu AHCI. :?

Co do pliku stronicowania to po Twojej uwadze zagłębiłem się w lekturę pewnego bloggera i postanowiłem wyłączyć tą opcję - czy to dobra decyzja?

Ja SWAPa mam wyłączonego i komputer działa (w moim przypadku) szybciej. Jest niebezpieczeństwo zapełnienia całego RAMu przez jakiś program - po prostu zawiesi się system. U mnie jedynie LightRoom ma stały przyrost w pamięci RAM, dlatego muszę uważać, żeby go nie przepełnić.

Nie odczułem super różnicy w działaniu, no ale coś tam na plus jest odczuwalne.

A jeszcze co do tego AHCI… Czy to wielka strata że moja płyta tego trybu nie posiada?

Sprawdź transfery dysku w Atto i podaj tutaj.

wynikid.png

Producent podaje odczyt jako 150 mb/s więc chyba jest OK.

Mam AHCI zdaje się włączone (SATA2).

beztytuuhu.jpg

Ale jaki dysk posiadasz? Bo dysk który kupiłem nie należy do tych z wyższej półki i jego transfer ogranicza się do 150, więc moje wyniki chyba ok?

Odczyt jeszce ujdzie, ale zapis dramatyczny. Jak przyzwoity dysk talerzowy… 10 lat temu. Niestety sądząc po stronie producenta http://wilk.com.pl/strona.php?dzial=SSD_GOODRAM_Play to chyba norma. I te opóźnienia zapisu. Musieli do niego wrzucić wyjątkowo badziewne kości MLC. Tymczasowym ratunkiem może się okazać software’owy booster keszujący zapisywane dane, coś w stylu dawnego FlashFire. Swego czasu wykorzystywałem go z kartami CF pracującymi w trybie DMA w roli “SSD dla ubogich” i dawało to radę. Bez “dopalacza” objawy były podobne do podanych.

Ale tak szczerze, na Twoim miejscu pozbyłbym się jak najszybciej tego wynalazku, póki działa. Nie chodzi tylko o marne osiagi. Kiepskie jakościowo MLC + używanie jako systemowego = prawdopodobny szybki pad. Szkoda nerwów, żadna gwarancja Ci ich nie zrekompensuje.

No to teraz mnie zmartwiliście. A wszystko przez chytrość bo szkoda mi było dołożyć 60-70 zł. Ech, no już mówi się trudno, przynajmniej nie wydaje hałasu, przyśpieszył start systemu no i dyski dodatkowe w formie HDD się już nie grzeją bo gdy nie są potrzebne to się wyłączają. No ale mimo wszystko jestem zawiedziony. :expressionless:

Chociaż zdaje się że miałbym zajęcie dla tego dysku… Wrzucić go do mojego serwera domowego - stary HDD by odleciał i pozbyłbym się hałasu.

Dodane 28.01.2013 (Pn) 11:50

A no i jeszcze jedno… Skoro nie mam AHCI i posiadam tylko SATA2 to czy opłacalny będzie zakup np. takiego dysku SSD:

http://techplanet.pl/produkty/dyski-twa … 30640.html

?