Komputer po formacie restartuje się po pewnym czasie

Witam :smiley:
Posiadam następujący problem po formacie kompa resetuje się po pewnym czasie.
Dodam ,że format wykonałem dlatego ,że wcześniej podczas gier były bardzo duże wzrosty zużycia procesora przez co gra dostawała potwornego laga.

Specyfikacja:

  • asrock b450
  • rtx 2060
  • ryzen 5 3600
  • 16GB ram

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Może przyczyna tego restartowania się jest przesadny OC lub przegrzewanie się np. procesora z powodu lichego chłodzenia?

Miałem tak na b450. Powodem był RAM ustawiony na 3200Mhz XMP. Podniosłem napięcie w procku i “podkręciłem” na stałe do nominalnego najwyższego 3,9 Mhz. Ryzen 5 2600.

Czasami komputer chodzi dłużej zanim się wyłączy czasami krócej. Przedwczoraj np. chodził przez 1,5h i się nie wyłączył.
Używając programu CoreTemp
Temperatury wynoszą max 60 stopni min 42. Średnia temperatura waha się pomiędzy 40-50 stopni. Gdzie były włączone tylko przeglądarka i Teams.

Do biosu jeszcze nie zaglądałem troche się cykam tam coś mieszać

Zaktualizuj do najnowszego BIOSu.

Coś więcej można na ten temat?

Wybierz dokładnie wersję płyty głównej jaką masz:
https://www.asrock.com/support/index.us.asp?Model=b450

Przewiń na samą górę. Zaznacz BIOS, wybierz najnowszy i pobierz wersję Global. Plik ZIP zgraj na pendrive, który ma system plików FAT32, zrestartuj PC, z poziomu ustawień BIOS wybierz flashowanie/update i wskaż pobrany plik ZIP

Okej, mam nadzieje ,że nic nie rozwalę. :sweat_smile:

Po pierwsze, zrób test pamięci, po drugie zaktualizuje BIOS, po trzecie, jeśli nie ustąpi, reklamuj płytę. Asrock nagminnie, wypuszczał uwalone płyty na 350 i 450, np. AB350M Pro4 m, musiałem reklamować wszystkie płyty kupione w jednej z hurtowni, w przeciągu 3 miesięcy, bo wszystkie miały taką przypadłość, że resetowało się w losowych momentach, winowajcą był wadliwy chipset.

Jakim programem mogę zrobić ten test pamięci?

chociażby memtest. Tylko rób dwa przebiegi, bo muszą nabrać temperatury. Jak dwa przejdą to jest ok. często w przypadku AMD są jazdy jak RAM jest za wysoko taktowany, zwłaszcza na tych starszych chipsetach.

BIOS najnowszy do tej płyty to 4.5 o ile to B450 PRO4. Wystarczy pendrive i w UEFI masz gdzieś narzędzie do aktualizacji, bardzo proste i bezproblemowe. Tylko jeśli masz jazdy z wieszaniem, to jeśli są dwie kości, sugeruję najpierw sprawdzić RAM, jak będzie sypało na czerwono, to sprawdzić z jedną kością, jeśli są dwie.

NIE RÓB BIOSU JAK WYWALA SIĘ RAM!!!


Po którymś resecie wyskoczyło takie coś

Nagły restart komputera powoduje uszkodzenia (może raczej usterki) systemu plików na dysku systemowym, no i system podczas restartu stara się to naprawić. Do czasu!

Nie aktualizuj Biosu na samo restartującym się komputerze!

a mówiłem win 7 lepszy od win10

W czym lepszy? W tym, że nawet nie zainstalujesz tego sprzętu który ma autor? Tutaj jest problem sprzętowy a nie softwaerowy.

Windows 7 jest lepszy - bo stabilniejszy.
Niestety wielu producentów piszę aplikację pod Win10.

Nie, Windows 7 nie jest i nie był stabilniejszy. Miał i ma całe mnóstwo błędów i problemów. Część z nich nie załatanych po dzień dzisiejszy.

Tak jak W10, po ostatniej aktualizacji patchtwesday system nie chce wstać ze stanu uśpienia, kompletny brak reakcji na klawisze, dopiero twardy reset pomaga.

A jaki sprzęt? Bo w większości przypadków problemy z uśpieniem leżą po stronie UEFI lub sterowników ACPI. 10 miała błąd który powodował po uśpieniu problemy z USB i WIFI, został dawno temu naprawiony, 7 ma taki błąd nadal, nadal na niektórych konfiguracjach nie wychodzi z uśpienia.

Przed aktualizacją nie było problemu.