Komputer po starcie zawiesza się na kilka minut

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem, który irytuje mnie coraz bardziej. Otóż po tym jak komputer się uruchomi, załaduje wszystkie programy itd., nagle zawiesza się na 2-3 minuty, gdzie nie można zrobić kompletnie niczego, a po tym czasie jak gdyby nigdy nic zaczyna dopiero chodzić na normalnych obrotach. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale dzieje się tak niemal za każdym razem. I to bez względu na to jaki program odpalę po starcie. Być może ma to związek z kartą graficzną, którą jakiś czas temu wymieniałem, ale nie mam pewności czy to akurat o to chodzi. Komputer ma też już swoje lata (7, a może i 8). Nie wiem, jakie dane mam podać. Karta GeForce 9600 GT, procesor Athlon 64 3800+, 2 GB RAMu, Windows XP. Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc czy sugestie.

A jak się zawiesza, nie reaguje na klawiaturę, myszkę (kursor), czy dalej ładuje system i świeci się dioda dysku.

Kursor się zamieniał w klepsydrę. Wyłączyłem realplayera przy starcie i jak ręką odjął komputer już się nie zawiesza. Widocznie jak włączałem internet to automatycznie w tle ten realplayer szukał jakiś aktualizacji czy cuś i zawieszał kompa. Jak problem wróci to dam znać, ale wszystko wskazuje na to, że chodziło właśnie o to.

Dodane 21.09.2013 (So) 11:29

No niestety myślałem, że to pomogło, ale to było raczej zaleczenie problemu, bo zniknął na jakiś czas, żeby wrócić niedawno ze zdwojoną mocą. Podsumowując - po starcie komputer załadowuje wszystkie programy itd., chcę odpalić przeglądarkę czy chociaż wejść do jakiegoś folderu to zaczyna się zawieszać. Odwiesza się na jakieś 2 sekundy, po czym znowu się zawiesza i tak przez około już teraz 5 minut. Czasami jak się uda wejść do menedżera zadań to widzę oczywiście stałe użycie procesora 100%. Po tych 5 minutach użycie spada i komputer chodzi normalnie. Czyściłem z kurzu procesor, wiatraki, kartę, ale nic nie pomogło. Zrobiłem też naprawę systemu Windows, ale to też w niczym nie pomogło. Zastanawiam się nad formatem, choć zdaję sobie sprawę, że to raczej obejście problemu. Przy starcie uruchamiają się tylko 3 procesy - ctfmon.exe, NvCplDaemon i Play, z którego mam internet. Ma ktoś jakieś rady?

Dodane 22.09.2013 (N) 12:52

Okazało się, że komputer zawiesza się przez przypominanie o aktualizacji Windowsa. Wyłączyłem je całkiem i problem został rozwiązany od ręki.