Komputer pod domowy serwer do 200zł z używanych części

Witajcie. Jako że budżet mocno okrojony to może zacznę od informacji co ów serwer będzie robić:

  • DLNA (FullHD, a przyszłościowo 4K - TV już jest zgodny)
  • Własna chmura
  • FTP (to jako dodatek, i mam wątpliwości czy przy chmurze jest to potrzebne)
  • SSL czy serwwer WWW - to jako opcja, bo nie wykluczam tego w przyszłości.

Aktualny sprzęt:

  • AMD 2600+
  • DDR2 2GB
  • HDD 40GB system (ATA), 250GB dane (SATA)(500GB dojdzie niebawem(SATA))
  • LAN 100Mbts

Oczekiwania:

  • Pobór prądu samej płyty, żeby nie przekraczał 20W
  • najlepiej pasywne chłodzenie - nie jest wymagane, ale by wentylator nie huczał jak aktualny standard AMD
  • DDR3 - mogę pozostać przy dwójce, ale musiało by mieć wtedy 4 sloty, bo chcę serwer postawić na windowsie.
  • LAN 1Gbits - warunek bezwzględny
  • wbudowany układ graficzny - żeby nie trzeba było dokładać grafiki

Zasilacz mam 400W który ma rzekomo sprawność bliską 80%. Obudowa jest. Budżet bardzo ograniczony, myślałem o jakimś celeronie z serii J ale to jest sprzęt który pokryje od 80% całego budżetu i nie starczy już na pamięci. Aktualnie w zasięgu celu jest AMD E350, pytanie tylko jak zestaw będzie się sprawdzać na przestrzeni lat, bo 4K w tym przypadku to chyba jedynie z JPEGów :smiley:

Naprowadźcie chociaż na trop bo od 12 lat siedzę w AMD i niespecjalnie orientuję się w ofertach energooszczędnych.

To DLNA obciąża jakoś system czy tylko tyle, co udostępnianie plików? Ja mam na AMD E350 zainstalowanego windowsa 2008r2 wraz z kilkoma usługami: active directory, wds, dhcp i wszystko działa 24/7 od 3 lat bez większych problemów.

Polecałbym jednak Raspberry 3. LAN 10MB/s powinien wystarczyć w większości przypadków do streamingu 4K.
Banana Pi ma zdaje się Gigabita.

Tak czy na PC za 200zł i tak nie zadziała DLNA z transcodingiem, ale pobór prądu będzie mniejszy.

Dzięki za odpowiedzi. Co do E350, to mam dylemat czy pociągnie chmurę i plex naraz.
Co do raspberry to niestety sprawa jest niemożliwa. 10Mbits to zdecydowanie za mało bo pliki chcę udostępniać przez internet a łącze mam 20Mbits - czyli sieć lan nie będzie na tyle szybka. Dodatkowo operuję na plikach po 10GB więc wgrywanie tego … pominę kwestię. Dodatkowy minus to brak choćby jednego SATA - a dyski już są 3.

Wracając do E350 to mieści się we wszystkich moich założeniach tylko patrząc się na celerona j - ten ma 2x więcej mocy (nawet lepszą grafikę), i to wszystko okupione jest mniejszym poborze prądu. Oczywiście skłaniam się do E350 ale… no właśnie, może jest coś lepszego? Na popularnym serwisie aukcyjnym jest komputer z E450 (cały zestaw), ale nie ma fotek z wewnątrz. Zastanawiam się nad ograniczoną możliwością przyszłej rozbudowy.

Czy będziesz korzystać z transkodowania???

Niestety tak. Chmura, którą chce zastosować ma możliwość odtwarzania filmów on-line, z pewnością będę z tego korzystać. Mój aktualny komputer radzi sobie z tym w sposób … lekko problematyczny (chwilę to trwa, a chmura nie informuje ile czasu to będzie trwać). Jeżeli chodzi o plex, tu sprawa jest oczywista. Mój aktualny zestaw wyje podczas oglądania filmu FHD, ale radę daje. Niestety od wrzucenia filmu do jego oglądania musi minąć doba. Z nowym zestawem będzie o tyle dobrze że przynajmniej wentylator nie będzie bardzo upierdliwy.

Super pomysł…
Ten komputerek nawet SATA nie ma.

DLNA (FullHD, a przyszłościowo 4K - TV już jest zgodny)

DLNA możesz mieć, ale transkodowanie bym sobie odpuścił.
Zarzyna sprzęt, nadwyręża domowy budżet (prąd), powoduje hałas, może skracać żywotność sprzętu (większa moc obliczeniowa - większe natężenia prądu - wyższa temperatura).

Żaden komputer za 200zł nie będzie w stanie transkodować materiału w 4K w czasie rzeczywistym.

Wg. danych dostępnych na witrynie aplikacji plex do transkodowania materiału o przepustowości 10mbps potrzebujesz procesora osiągającego około 2000 punktów w teście passmark, łatwo sobie policzyć że do 50mbps będziesz potrzebował około 10 000 punktów.

Takie wyniki wyciągają 6-8 rdzeniowe układy ryzen.

Nigdzie nie pisałem że musi to robić w czasie rzeczywistym. Po za tym lista filmów w DLNA nie będzie często aktualizowana. Sprzęt nie musi być mocny a energooszczędny.
Zapisano kodowanie na noc i gitara. Po za tym większość opisywanych zestawów ma pasywne chłodzenie a jak pisałem wcześniej płyta z procem musi mieć moc poniżej 20W.

Witam, ja osobiści korzystam z Celerona j1800, po tym jak wprowadzili sprzętowe transkodowanie w PLEX’ie i EMBY dla Intel Quick Sync nawet FHD transkoduje w locie.

Cieszy mnie informacja że już J1800 sobie nieźle radzi. Ja zastanawiałem się nad J1900. Różnica wcale nie wydaje się być subtelna (2 vs 4 wątki). Mój budżet jest w stanie udźwignąć kolejne 50zł więcej. Kto wie może do końca miesiąca urośnie kolejna stówka…?

możliwe są 2 transkodowania 60klatek/s na raz. ilość rdzeni CPU przy sprzętowym transkodowaniu ma mniejsze znaczenie


Może coś takiego?
Energooszczędne i kompaktowe.

Atom d510/525 to był pierwszy strzał. Według mnie to jednak będzie za słabe. Porównując to z E350 to ten drugi jest wydajniejszy i tańszy zarazem.

W dniu dzisiejszym chyba przypadkowo zakończyłem temat. Grzebałem w internetach by dokształcić się z zakresu szybkich i energooszczędnych, a przy tym tanich procesorach. Zacząłem czytać o AMD A4 5000. Ten z kolei był porównywany z Celeronem j3355. I tak po nitce do kłębka na morelach zauważyłem śmieszną cenę tego jakże wydajnego modelu. Płyta ASROCK kosztowała (może jeszcze kosztuje) niecałe 160zł. Napalony traci podwójnie więc zacząłem czytać internety ponownie i okazuje się że to procesor 2x bardziej wydajny od początkowo zakładanego E-350 i dodatkowo ma sprzętowe wsparcie do kodowania/dekodowania video. Więc na serwer z myślą o przetwarzaniu mediów wręcz wymarzony. Z pewnością zawsze znajdzie się coś lepszego, ale cena …

Mam takie lamerskie pytanie.


Ten serwer NAS bazuje na tym samym procesorze co asrock. Pytanie czy system zainstalowany w nasie można przenieść do tego komputera?

Rozumiem że komponenty mogą się różnić ale co do zasady …

Chyba że się mylę.