Komputer poleasingowy

Zwracam się z prośbą rozwiazanie mojego (być może wielu forumowiczów) problemu. A mianowicie chcę założyć małą firmę handlową i w tym celu potrzebuję zakupić komputer z system operacyjnym (fakturowanie). Znalazłem sklep komputerowy z używanymi komputerami poleasingowymi. Sprzedawca zapewnia mnie o legalności używania takiego sprzętu ( oczywiście z zainstalowanym systemem Windows XP Professional). Otrzymam fakturę zakupową. Czy w tej sytuacji mogę czuć się bezpiecznie (legalnie).Pozdrawiam

Do stwierdzenia legalności Windowsa potrzeba:

  1. Nalepka na obudowie (certyfikat autentyczności)

  2. Książeczka. Nie ma książeczki przy komputerach które nie mają płyty Microsoftu.

  3. Oryginalna płyta Microsoftu lub płyta recovery. Czasem nie ma płyty, jest partycja przywracania.

  4. Informacja na fakturze.

Może czegoś brakować, ale im mniej brakuje tym lepiej :wink:

W komputerach sprzedawanych w supermarketach nie ma informacji na fakturze o systemie operacyjnym i nikt się nie czepia. Informacja powinna być, jak kupuje się komputer z systemem OEM od Microsoftu (z książeczką i płytą), nie od producenta komputera (z płytą producenta a nie Micorosftu).

Sama nalepka na komputerze powinna wystarczyć, tym bardziej jak to kilkuletni komputer. Świadczy przecież o tym, że Microsoft dostał pieniądze :smiley:

Jeśli na fakturze zakupu jest informacja, tym lepiej. Od firm zazwyczaj wymaga się faktury zakupu, od użytkowników domowych niekoniecznie.

Problem jest z nośnikiem. Posiadaczowi nośnika nie wolno go pożyczać ani kopiować. Posiadaczowi komputera nie wolno mieć kopii nośnika, wymagają oryginalnej płytki. I jak tu zainstalować system bez nośnika?

Zawsze można wytłumaczyć, że nośnik zaginął. Ale w razie kontroli nie mogą znaleźć jego kopii :!:

Witam,

to jest komputer z drugiej ręki, więc sama faktura to może być za mało. Jeśli nie będzie żadnego z pozostałych dowodów na recz legalności softu (wymienionych przez MaRa), to wcale nie ma pewności czy soft jest legalny.

A to, że sprzedawca zapewnia, że jest legalany? Jeśli nie ma naklejki (COA) ani książeczki (licencji) ani oryginalnego nośnika to niech Pan zaproponuje kupno tego sprzęt na umowę sprzedaży z zapisem, że sprzedawca gwarantuje legalność softu i że, zobowiąże się do pokrycia ewentualnych roszczeń osób trzecich w tym względzie… :wink:

Na komputerze jest naklejka z numerem. Wygląda na autentyczną. Pytanie tylko, czy Windows w wersji OEM (jeżeli takowy był zainstalowany) wraz ze sprzedażą komputera, nowy nabywca ma prawo go używać ? Jeszcze raz proszę o próbę odpowiedzi na to pytanie.Może redakcja także włączyłaby się do tej dyskusji. Pozdrawiam wszystkich. =D>

nowy nabywca ma prawo go w pełni używać, system jest przypisany do stacji roboczej czyli PCta a nie do właściciela :stuck_out_tongue:

wracając do ogólnego twojego problemu to myślę że musisz posiadać dodatkowo fakturę zakupu bądź paragon oprócz wspomnianej naklejki i nośnika.

jeśli masz nalepkę na komputerze i fakturę to wszystko ok. No i ważne aby klucz Windowsa n komputerze był taki jaki na nalepce

Witam,

@ superkopara:

  1. typ licencji możesz sprawdzić po typie nalepki (COA), opisane są tam --> http://www.microsoft.com/howtotell/cont … =pl&pg=coa

  2. samą licencję (jeśli jej nie ma przy komputerach) możesz próbować odszukać tam–> http://www.microsoft.com/about/legal/us … fault.aspx W licencji powinien być punkt pt. “Dowód licencji”, gdzie jest napisane, czego dokładnie życzy sobie licencjodawca. Ale w przypadku firm może być trochę luźniej, jak pisał MaRa

  3. przeniesienie / sprzedaż licencji FPP / OEM opisane jest tam --> http://download.microsoft.com/download/ … eqs_PL.doc