Komputer raz na jakiś czas "zawiesza się" podczas normalnego korzystania

Witam,
Od pewnego czasu mam problem z działaniem swojego komputera. Posiadam w nim płytę główną Gigabyte GA-990X-Gaming SLI z procesorem AMD FX8350, dyskiem Adata SP920 podłączonym do SATA 3, dyskiem HDD Samsung HD502HJ oraz kartą graficzną Zotac GTX 1050Ti i zasilaczem Seasonic 500W i Windows 10. Mój problem polega na tym, że raz na jakiś czas podczas normalnego korzystania z komputera, jak np. przeglądania stron internetowych komputer “zawiesza” swoje działanie. Nie mogę ruszyć myszką, polecenia z klawiatury nie działają, tak jakby komputer się zamroził. Po resecie “z guzika” czasami, wyświetla się informacja “No bootable source found”, wtedy muszę wyłączyć komputer, odłączyć prąd od zasilacza i podpiąć i komputer startuje normalnie. Podkreślam takie sytuacje dzieją się może 3 razy w miesiącu, jednak są bardzo uciążliwe. Nie wiem jakiego podzespołu jest to wina, ale mam przeczucie, że dysku, gdyż wczesniej, przed zakupem Adaty wszystko było ok.
Bios najnowszy, system był wgrywany 3x na nowo, sterowniki najnowsze, ustawienia Biosu na default.
Proszę o pomoc i dziękuję
PS
Teraz przypomniało mi się też (o ile ma to jakieś znaczenie), że komputer po wcisinięciu guzika do włączania(gdy jest on wyłączony) startuje na 2 sekundy(zapalają się wszystkie lampki i ruszają wiatraki), po 2 sekundach wszystki gaśnie tak jakby nie był włączany, a po 3 sekundach kolejnych, normalnie startuje.

W hardware to ja tak średnio.

Zrobiłbym na Twoim miejscu format dysku z nową tablicą partycji - wymazać mbr.
I jak przywracałeś default to sprawdź czy masz AHCI włączone.
Jeszcze kolejkę bootwania bym sprawdził - czy na 1 miejscu jest ten własciwy.

Teraz przypomniało mi się też (o ile ma to jakieś znaczenie), że komputer po wcisinięciu guzika do włączania(gdy jest on wyłączony) startuje na 2 sekundy(zapalają się wszystkie lampki i ruszają wiatraki), po 2 sekundach wszystki gaśnie tak jakby nie był włączany, a po 3 sekundach kolejnych, normalnie startuje.

To problem jednak może być gdzie indziej.
Poczekaj lepiej, aż ktoś kto się lepiej zna się wypowie, bo nie ma co formatu od tak robić.

Jak tak o zawieszaniu mówisz, to może być uszkodzony dysk - bad sektory logiczne albo fizyczne.

AHCI włączone, zaś przy instalacji robiłem diskpartem od nowa tablicę - GPT, polecenia clean, convert gpt

Może przeskanuj dysk pod kątem błędów? Oba. Bo nawet gdy się zawieszał przy niejawnym używaniu drugiego, to np jakiś program mógł sobie wejść antywirus czy coś.

Przeskanowałem HDTune oba bez bad sectorów.

I za każdym razem ten komputer się restartuję przy włączaniu czy tylko się zdarza czasami?
I czy pika? (chyba można włączyć w bios).

Pewnie nie przechodzci którejs fazy POST.

Można spróbować wyjmować dyski, ram itd i sprawdzać co powoduje błąd.

Pewnie nie masz tam nic napisane tylko jakieś logo.
Może można to wyłączyć w ustawieniach BIOS i zobaczyć output.

Tak, za każdym, co do pikania to nie, ale zobacze czy w biosie da sie to ustawic.

To któryś podzespół powoduje błąd.

Chyba nie ma innego wyjścia niż sprawdzać ręcznie, bo przecież logów BIOS nie zrzuci chyba.

Jakbyś sprawdzał czy pika, to zapamiętaj co dokładnie, bo pikać to i tak pewnie będzie.

AHCI włączone, zaś przy instalacji robiłem diskpartem od nowa tablicę - GPT, polecenia clean, convert gpt

A ta konwersja to bezpieczna jest?
Poza tym, masz na obu GPT czy masz MBR i GPT?
I masz BIOS czy UEFI?
Niby BIOS chyba sobie radzi z GPT, ale nie wiem, może coś nie tak poszło przy konwersji czy coś.

Ja tak znam temat po łebkach tylko.

Na forum MS jest wysyp tego, że komputer “zamraża się”. Sam tego doświadczam od czasu, do czasu. Pisałem w tej sprawie do MS, ale i oni nie potrafili pomóc.

Wieczorem będę tak sprawdzał po kolei.
Konwersja jest ok, u mnie jest UEFI i chciałem by W10 działał też w trybie UEFI stąd zmiana z MBR na GPT dla obu dysków.

Eh czyli mozliwe ze uroki W10…

Jeżeli przechodzi procedurę POST poprawnie (1-2 piki), to możliwe że system.

No nie wiadomo.
Coś on tam musi przestawić, żeby działo(restartuje się i potem działa).

Może w UEFI to trochę inaczej wyglądać.
I może UEFI zrzuca też logi jakieś, które by ułatwiły diagnozę.

Możliwe, że uroki Win10. W moim przypadku, na Win7, komputer nigdy nie “zamrażał się”.

Na razie zrobię to co tutaj zalecają https://www.drivereasy.com/knowledge/solved-windows-10-freezes-locks-up-randomly-easily/ może pomoże,

Napisz, czy coś pomoże.

Zflashowałem od nowa BIOS,
Wyłączyłem C1E i Cool&Quiet w BIOS’ie oraz ustawiłem opcje Legacy and UEFI boot.
Zrobiłem to co w tym linku wyżej.

I jest duży progress bo komputer uruchamia się normalnie, bez tego początkowego restartu, co do freez’ów będę obserwował podczas pracy na PC, gdyż tak jak pisałem występują one rzadko.

I jak tam, złapałeś jakiegoś freeza? Ja do tej pory, zdążyłem już 3 złapać.
@rix98

Niestety tak, 1, podczas gry w Overwatch, napisalem w tej sprawie do M$.

To może być wszystko. Niestety. Od luźnego (lub nie do końca sprawnego) kabelka SATA, przez pracujące na granicy timingów pamięci, słaby zasilacz, wahnięcia napięć, kartę graficzną, po błędy oprogramowania.
Takie usterki najtrudniej zdiagnozować, bo nawet jak coś się zmieni, to na kolejny błąd trzeba czekać dniami (tygodniami).

Proponuję podociskać wszystkie kable, tak zasilające jak i sygnałowe, sprawdzić SMART dysków, głównie czy nie występują błędy w przesyle danych (CrystalDiskInfo), można obniżyć trochę taktowanie pamięci, a nawet procesora (najlepiej całości) o kilka procent (w BIOS czy tam w UEFI) i zobaczyć, czy coś to dało.
A tak przy okazji - ja nie widzę powodu przejścia na GPT i UEFI przy tych dyskach.

U mnie kabel SATA, w obudowie komputera, nie jest prosty, a lekko poskręcany. Ale tak już jest od lat.
SATA może mieć jakieś problemy w przesyłaniu danych, jeśli kabel jest nawet lekko poskręcany?