Komputer raz widzi dysk, raz nie, nie może się zdecydować

Witam,

Niedawno złożyłem komputer, zwykły, do przeglądania internetu, jakiś filmów, muzyki. Wszystko byłoby cacy gdyby nie fakt że… Czasem podczas bootowania dostaje komunikat:

Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key.

Wtedy muszę zresetować komputer i ‘trzymać kciuki’ że następnym razem tego nie będzie. Raz się to pokazuje innym razem nie. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak się dzieje. Próbowałem już różnych porad które znalazłem przez google’a (reset BIOS’a, zmiana IDE na AHCPI, zmiana portu SATA itp.) ale żadna mi nie pomogła. SpeedFan pokazuje że dysk jest ok. Kiedy do tego komputera podłączam inny dysk twardy problem nie występuje (niestety nie mam możliwości wsadzenia tego nowego dysku do jakiegoś innego komputera).

Komputer na którym ten problem występuje to:

-Procek: E8200

-Grafika: GeForce nVidia 210

-RAM: 2GB DDR2

-Mob: Foxconn P43A

-Dysk: WDC 500GB wd5000aads-00s9b0

-Zasiłki nie pamiętam ale to na pewno nie ona jest problemem bo sprawowała się jak marzenie w moim starym komputerze.

Z góry dzięki za wszystkie rady; ) Ten problem doprowadza mnie do szału. A, bo mogę dodać, że jak podpiąłem jakiś stary CD-ROM na taśmie ATA, i podczas włączania komputera wchodzę w Boot Menu to BIOS widzi i dysk i cd-rom. I mogę normalnie wybrać boot z dysku i wszystko pięknie działa. No ale nie będę za każdym razem jak się włącza komputer ratować się takim work-around’em. Nie tędy droga : /

Witam,

Wymień kabel SATA na początek, Stawiałbym na problemy ze zasilaniem ale bez miernika ciężko coś Ci będzie powiedzieć…

Jak masz możliwość - pomierz +5V i +12V na końcówce zasilania, prawdopodobnie podczas rozruchu będzie skakało Ci napięcie.

Kondensatorki w zasilaczach (pewnie Twój ma już kilka lat) “lubią” się wybrzuszać, rozkręć zasilacz i sprawdź ich stan.

Pozdrawiam,

Kabel zmieniałem, to samo. Zasilacz jest na 100% sprawny. On działał w moim komputerze bez żadnych problemów. Nawet jak teraz zmieniam dysk na inny to ten problem znika - więc to raczej problem na linii płyta główna (bios?) - kabel - dysk twardy.

Nie napisałeś jaki system, ale jeżeli to Windows, to sprawdź czy jest coś w podglądzie zdarzeń w zakładce system.