Komputer raz wstaje raz nie po wymianie zepsutego procesora

Witajcie,

Dostałem do “obejrzenia” komputer, w którym płyta główna nie “wstawała” - nic nie pojawiało się na ekranie itd. Obwiniałem za to procesor (nie wiem jaki to był proc, w każdym razie socket 478). Kupiłem na jego miejsce TO liczydełko.

Po zamontowaniu procka raz wstał. Wiele rzeczy - klawiatura, dysk twardy, nagrywarka - było jednak poodpinanych. Podpiałem więc klawiature (by móc pogrzebać w BIOSie) i próbowałem włączyć ponownie - nic z tego. Odpiąłem ją - wstał. Potem jeszcze kilka razy (bez klawiatury) na przemian wstawał lub nie. Co jednak interesujące, gdy komputer się włącza, widzę rzecz jasna różne parametry maszyny - jedną z nich jest taktowanie procesora i ukazuje się ono jako: (14 x 100) 1400 MHz. A przecież kupiony procek ma 2800 MHz.

Czy możliwe, że jakieś… no nie wiem, “ustawienie” na płycie głównej pozostało jeszcze ze starego procesora i dlatego widzę 1400 MHz?

Czy to za nisko ustawione taktowanie może być powodem tego naprzemiennego wstawania bądź nie?

A może widzę 1400 MHz ze względu na Hyper-Threading, może płyta widzi go jako dwa procesory po 1400 MHz? Chociaż mało to prawdopodobne…

Podkreślam, że mam możliwość dokonywania zmian w BIOSie - odpinam klawiaturę, włączam kompa, a gdy wstanie, szybko ją podpinam i ją wykrywa - więc to jest ok.

Proszę o sugestie sposobu, w jaki mam postawić ten komputer na nogi.

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi.

Michał.

Cóż. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia o co chodzi, ale parę lat temu wymieniałem Durona 750Mhz na Athlona 1300Mhz. Po tej zmianie BIOS pokazywał, że mam zamontowany procesor Athlon 20GHz. ;|

Po aktualizacji BIOSu miałem dokładnie tak samo. Później pomęczyłem się na tym komputerze przez 6 miesięcy, aż w końcu nie wytrzymałem i kupiłem sobie nowy komputer, który sam złożyłem.

Jeśli zostały jakieś stare ustawienia to zresetuj BIOS manualnie (wyjęcie baterii, przełożenie zworek… opis powinien być w papierach od płyty głównej)

Zabawa zworką i baterią przy tym problemie już stała się nudna, tak często ją powtarzałem. 20 GHz? Działał gorzej, czy jak?

Ale może powinienem ręcznie zmienić taktowanie procesora z poziomu BIOSu? Czy nie…?

Czekam też na wypowiedzi innych odnośnie pierwszego posta.

Jak dla mnie dzieje się coś z taktowaniem pamięci ram. A jeżeli takie cuda dzieją się jak piszesz to wygląda na to że albo jest uszkodzony zasilacz i już nie wyrabia na którymś z napięć i przez to okresowo spada jej taktowanie , a konkretnie może być w zasilaczu uszkodzony jeden lub kila kondensatorów elektrolitycznych ( mogą być wygrzane lub przebite , to znaczy podczas większego obciążania zasilacza dochodzi do zwarcia w którymś z kondensatorów elektrolitycznych przez co następuje nagły spadek napięcia na pamięciach i ewentualnie na procesorze ).

Ze względu na to najpierw bym wymienił zasilacz na inny pewny i ciut mocniejszy a jak to nie pomoże to jeszcze bym pomieszał pamięciami powinno pomóc.

kremuwa , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978