Komputer restartuje się podczas wymagających gier

Witajcie, nie tak dawno zakupiłem nowy komputer, i przy grach najnowszych, odpalając jest na grafice ultra, czasami komputer się restartuje, co jest bardzo frustrujące, a nowy sprzęt jest bardzo dobry i jakich problemów nie powinno być, specyfikacja:

Seagate Seagate 500GB 7200rpm 16MB cache SATA600 Barracuda 7200.12
MSI MSI GeForce GTX 660 OC 2GB DDR5 192bit (1072/6008)
Corsair Corsair VS 450W 80 Plus 120mm	
Samsung Samsung SH-224DB SATA (black)	
Crucial Crucial 4GB 1333MHz CL9 Spectek	
Asus Asus H81M-Plus /intel H81, LGA1150/
Intel Intel Core i5-4440 /3.1GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Posiadam Windows 7 Ultimate 64 bit

Może słabe chłodzenie i się przegrzewa?

Masz może Bluescreeny lub restarty podczas zwykłego użytkowania?

Czy ten nowy komputer to ze sklepu (zaplombowany) czy od kogoś ? Jak od kogoś to zaglądnij do środka - może ma sporo kurzu na wentylatorach.

 

Sprawdź temperatury podczas grania dzięki HWMonitor.

Sterowniki graficzne zainstalowane ?

Sterowniki wszystkie są, Driver Geniusem sprawdzałem, zestaw komputerowy był ze sklepu internetowego, wszystkie części w oryginalnym opakowaniu, a komputer sam składałem. Dodatkowo ma on może z tydzień, więc to nie jest problem kurzu. Jeżeli chodzi o chłodzenie mam 3 wiatraki w obudowie, do tego dochodzi chłodzenie z procesora i karty graficznej.

 

 

Temperatury podczas włączonej gry, jedyne co mnie dziwi, to to, że program pokazuje: Mainboard 108 stopni, więc wystraszony odkręciłem obudowę, po dotykałem płytę główną i nie ma bata aby była tam taka temperatura.

 

76084961530921294693.png

Coś z płytą główną się dzieje, prawdopodobnie uszkodzony czujnik.

Albo sekcja zasilania się przegrzewa, jest to tańsza z płyt Intela, nie posiada radiatorów na sekcji zasilania. Niech inni się jeszcze wypowiedzą.

 

Ten program HWMonitor włącz przed grą, pograj z 15-20 min i dopiero daj screena.

 

Coś mi się nie chce wierzyć jeszcze z kartą graficzną. Napięcie wgl. nie podskoczyło, obroty tak samo i temp minimalnie. Jakby złącze zasilania nie było podpięte :stuck_out_tongue:

I miernikiem sprawdziłbym również zasilacz.

 

 

Sprawdzę jutro, tylko powiedz, sprawdzać na obciążonym komputerze, czy zaraz po jego włączeniu ?

Najlepiej sprawdzić w obie strony :smiley:

Wyniki pomiaru miernikiem

 

Dla wejścia 5V miernik wskazał 5.16

Dla wejścia 12V miernik wskazał 11.80-11.83

Dla wejścia 3.3V miernik wskazał 3.40

 

W stresie (obciążony programem occt)

 

Dla wejścia 5V miernik wskazał 5.18

Dla wejścia 12V miernik wskazał 11.70-11.74

Dla wejścia 3.3V miernik wskazał 3.39

Reset przy dużym obciążeniu, to w pierwszej kolejności zasilacz o ile temperatury są OK.

 

Jak masz opcję w biosie zwiększ napięcie zasilania dla pamięci o 0,1 V i sprawdź.

 

 

Trzeba też zrobić test memtest86 - wklej tu screen po pełnym przebiegu.

 

Instrukcja obsługi programu Memtest86+ - Sprawdzanie pamięci RAM : Hotfix - Portal komputerowy, aktualności, porady

Jaka wersję biosu ma płyta główna?

 

Czy dokładny model twojej karty to N660-2GD5/OC ?

BIOS: BIOS Date: 07/18/13 10:08:54 Ver: 04.01

 

Dokładny model karty graficznej: Gigabyte GeForce GTX660 2GB OC (GV-N660OC-2GD)

Jeśli chodzi o płytę to przy nowszych wersja m.in. widnieją informacje 

Improve system stability.
Enhance compatibility with some PCIE device.

W pierwszym poście napisałeś że masz kartę MSI, a teraz podajesz Gigabyte’a.

 

 

Tak, wpisałem w google i skopiowałem nie patrząc, sorki :smiley:

Jeżeli chodzi o “Enhance compatibility with some PCIE device” rozumiem, że to gdzieś się włącza ?

To nie jest opcja (którą można włączyć), tylko usprawnienie które jest w nowszej wersji biosu (ewentualną aktualizację biosu przeprowadzasz na własną odpowiedzialność).