Komputer robi spięcie

Witam 

Dziś odpaliłem sobie komputer, po jakimś czasie padły mi korki i od tego czasu zawsze, gdy komputer jest podłączony do sieci wywala korki. Nawet jak jest wyłączony, wystarczy że jest podłączony zasilacz (bez używania przycisku do włączenia komputera) i od razu lecą korki.

 

Komputer jest dość dobry i nowy.

 

Zasilacz kupiony 3 miesiące temu, niedawno (10 dni temu) włożyłem nową kartę graficzną, po tym zabiegu komputer działał codziennie bez problemów.

 

Specyfikacja komputera:

Zasilacz Corsair CX 750M

Procesor AMD FX-8350

16GB RAMu

Grafika Radeon R9 290X

Płyta główna Asus M5A99X EVO R2.0

 

Nie było czuć jakiegoś zapachu przepalenia zasilacza czy czegoś podobnego.

 

Co powinienem zrobić by znowu odpalić komputer?

Może coś się poluzowało w komputerze, jakiś kabel nie jest dociśnięty i robi zwarcie?

Czy to coś innego?

 

Bardzo proszę o jak najszybszą pomoc, bo bez tego komputera nie mogę pracować ;/

 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Wygląda na usterkę zasilacza - oddaj do serwisu do naprawy gwarancyjnej.

 

PS. Dla prostego testu odłącz wszystkie przewody od zasilacza do płyty głównej, dysków i sprawdź jak się zachowa.

Odłączyłem wszystko od zasilacza nawet go wykręciłem z kompa i podłączyłem go do prądu i też wywalił korki.

Zdecydowanie zasilacz. Dziwne tylko że bezpiecznik w zasilaczu"nie  poszedł". Nawet gdyby padł mostek, to jest on już po bezpieczniku. Sam  raczej nie zrobi nic.

Jest jeszcze małą szansa, że zwarcie ma przewód zasilający. Zmień go i sprawdź jeszcze raz.

Jak wspomiano, sprawdź kabel zasilający, listwę.

p.s. zasilacza nigdy nie podłączaj na sucho, obciążaj go chociaż jakimś wentylatorem, czy napędem DVD z komputera.

po zmianie kabla i gniazdka nadal wywala korki

Ja bym ten trop sprawdził od razu przy okazji sprawdzania samego zasilacza, aby wykryć wadę kabla zasilającego wystarczy że podłączy do gniazdka sam kabel odłączony od zasilacza - jeśli winny jest kabel to powinno od razu ci wywalić korki.

Podłączenie samego zasilacza do prądu w niczym nie przeszkadza dopóki się go nie włączy tzw. metodą na krótko zwierając odpowiednie piny we wtyczce, ale jak chcesz dla testu włączyć zasilacz tą metodą to wtedy faktycznie należy go czymś obciążyć.

A mam pytanie jeszcze jedno jeśli chcę sobie załatwić możliwie tani zasilacz zastępczy to jaki powinienem kupić aby pociągną tą konfigurację.

 

Bo zależy mi na postawieniu tego kompa szybko niskim kosztem zanim uda mi się dostać naprawiony zasilacz z gwarancji.

 

Wiem że podzespoły te dużo wymagają dlatego byle jaki zasilacz się nie nada.

Ja ze swojej strony na temat zastępczego zasilacza napisze ci jedynie, nie bierz żadnego z czarnej listy bo może ci nieodwracalnie uszkodzić płytę główną i inne części.

Ale przed oddaniem zasilacza na gwarancję sprawdź jeszcze sam kabel podłączając go do gniazdka, sprawdź też czy w gnieździe na kabel zasilający w zasilaczu nie ma nic co by mogło wywoływać zwarcie.

Potrząśnij też zasilaczem czy nic w środku nie lata luzem, może wpadała tam jakaś śrubka lub podkładka i powoduje zwarcie.

Więc tak, kupiłem zasilacz Thermaltake 630W podłączyłem go, co nie było łatwe przy moim chłodzeniu procesora. 

Dyski mogą być dobre mógł paść kontroler na płycie głównej.

Bez podłączenia innego dysku nie dowiesz się tego. Możesz też dla testu swój dysk podłączyć do innego komputera. Czy taka podmiana jest w tym przypadku bezpieczna… ? Nie wiem.

Co powinienem jeszcze sprawdzić zanim podepnę 3 dysk do tego komputera z nowym zasilaczem by jego też nie uszkodzić?

Najbezpieczniej byłoby,te podejrzane dyski sprawdzić podłączając je poprzez adapter http://proline.pl/?p=ADAPTER+USB+HDD Jeżeli będą widoczne, można śmiało je użyć, niczego nie uszkodzą.

2 dyski nie działają

 

chciał bym podłączyć 3 który mi został, coś sprawdzić na płycie czy coś zanim to zrobię? bo nie chciał bym zepsuć mój ostatni dysk który działa na 100% teraz

Nie sprawdzisz warunkach domowych sprawności płyty w inny sposób niż podłączając dysk do niej.

W niektórych przypadkach przy zmianie zasilacza , bios nie wykrywa podłączonych dysków i napędów i trzeba zrobić reset ustawień biosu wyjmując bateryjkę na 15 minut. Dlaczego tak jest tego nie wiem , nie zaszkodzi sprawdzić  :slight_smile:

No nie przesadzaj z tymi “rewelacjami” Z jakiego powodu miałyby dyski być niewidoczne? Dla komputera zmiana zasilacza jest takim samym “stanem” jak całkowite wyłączenie zasilania a jakoś po nim nie ma potrzeby resetować ustawień biosu.