Komputer sam się restartuje!

Witam !

Dość często dostaje komunikat o problemie z sterownikami do karty graficznej Ati Radeon 9550 komunikat jeśli dobrze pamiętam był taki że "Sterowniki panelu Ati są niedostępne i panel sterowania Ati zostanie zamknięty " coś w tym stylu ale gdy kliknę ok to roździelczość włącza się na 640x480 czyli najmniejsza a potem pozostaje opcja zainstalowania sterów na nowo. Próbowałem też Combo Fix’em ale gdy pokazał się wynik skanowania komputera w logu tabelce pliki usunięte były mniej więcej wszystkie stery od karty z neta stery większość też nie działa a te CCC+ strasznie przymulają kompa.Czytają na innych forach było takie porady :

-80% wina płyty głównej, sprawdz wizualnie czy kondensatory w okolicy procesora nie sa wybrzuszone

I jeszcze taka porada była :

Czasami w wyniku działania wirusa lub nieszczęśliwego wypadku nasz dysk twardy zostaje uszkodzony w taki sposób , że nie pomaga nawet jego formatowanie i zakładanie partycji od nowa. Można wtedy próbować ratować się formatując go pod Linuxem lub Amigą , a potem znów pod pecetem. Jeśli nie mamy takich możliwości lub to zawiodło zostaje jeszcze inny sposób.

Robimy sobie dyskietkę startową, dogrywamy do niej plik debug.exe

robimy: fdisk /mbr

Jak nie pomoże to piszemy:

debug

po uruchomieniu debuga pojawi się prompt “-”

piszemy:

f 9000:0 200 0

uruchamiamy assembler pisząc

a

(i naciskamy enter

piszemy w assemblerze:

mov dx,9000

mov es,dx

xor bx,bx

mov cx,0001

mov dx,0080

mov ax,0301

int 13

int 20

teraz naciskamy aby zakończyć edycję

naciskamy:

g

aby uruchomić program. I jak nie zrobiliśmy żadnego błędu wyświetli nam , że program

prawidłowo zakończył swoją pracę i wrócił do dosa (coś w tym rodzaju).

Teraz piszemy:

q

i robimy restart komputera. I mamy czysty MBR czyli problem z głowy o ile mamy trochę szczęścia.

Jeśli powyższa porada jest sprawdzona i czy działa i czy to wiązało by się z formatem kompa ??

I czy ktoś dałby mi jakieś rozwiązanie aby mój pecet się nie restartował ??

PS. Najczęściej pecet się restartuje gdy gram w gry które nie mają wysokich wymagań aha i czy to może być wina pamięci ram jeśli tak to jakim programem naprawić uszkodzone sektory chociaż uważam że gdyby to był ram to wyskakiwały by blue-screen’i.

Jaki zasilacz?

Jeżeli chodzi o samoistne restarty komputera, to miałem podobnie, 1 raz pomogła wymiana wybrzuszonych kondensatorów, 2 raz wymiana zasilacza. Spotkałem sięteż z awarią dysku wywołującą częste retsarty. Porady które znalazłeś sa dobre. Jednak przyczyn tej sytuacji jest wiele i metodą eliminacji po kolei możesz dojść co jest przyczyną.

Parafrazując tekst piosenki:

“Chcę oglądać twoje logi-logi, logi, logi…”

W Event Viewier masz logi, poprzegladaj je.

Zwłaszcza te krytyczne na czerwono. Powinno być tam napisane

dokładniej co powoduje problem.

Dysk twardy można sprawdzić na obecność błędów (chociażby Chkdsk,

można go zdefragmentować - Defrag). Są tę inne programy do sprawdzania dysku,

najlepiej skorzystać z tych dostępnych na stronie producenta. Na ślepo nie majstruj

przy dysku.

:smiley:

Uszodzone mogą być sektory na dysku a nie “sektory” pamięci RAM :-). Troche namieszałeś. Najpierw sprawdź czy faktycznie dysk jest uszkodzony.

Może okazać się, że jest całkowicie sprawny.

Ja standardowo zaczał bym od sterowników, czyli tryb awaryjny, odinstalowanie sterow od grafiki, restart, instalacja sterow,

restart, tryb normalny. Pozniej zainstalowalbym cos do pokazywania temparatury pracy podzespolow komputera np. everesta.

Zapuscil 3dmarka i czekal czy sie wysypie, sprawdzał na bierząco temperature GPU. Możliwe, ze jesli system masz

mocno zasmiecony (np. 2 letni) i istalowales w nim wiele programow oraz urzadzen to trzeba bedzie postawic nowy.

hmmm…

trudno powiedziec. wiem, ze istnieja ja programy do formatowania niemal doszczetnie dysku, ale czy one sie sprawdzaja to nie wiem.

niestety raczej nie sa dostepne w polskim oprogramowaniu.

byc moze, ze jest to takze wina zasilacza jak kolego pisze powyzej…

moge rzyczyc koledze tylko powodzenia w rozwiazaniu zagadki i nic wiecej…;p

pozdrawiam szybki_Tosiek195 ;]

Albo wina przycisku wyłączania/reset. U mnie po zmianie tej części wszystko jest jak należy.

Sorki że tak długo mnie nie było ale miałem problem z zalogowaniem na forum rozkręciłem peceta i zauważyłem problem wiatraczek od graficznej #-o się rozwalił a pod płytą główną znalazłem magnes od wiatraka i wiatrak restartował się ale po 2 dniach mu przeszło i do dziś chodzi bardzo stabilnie :slight_smile: