Komputer sam się włącza

Komputer na Ryzenie 5 3600, płyta Asus TUF B450-Pro Gaming, system Windows 10 Pro. Problem w tym że jak komputer uśpię, to potrafi sam się włączyć - najczęściej w środku nocy. Sprawdziłem z wyłączaniem i to samo. Co ciekawe po wyłączeniu, można komputer włączyć dowolnym klawiszem z klawiatury lub myszki.

Wspomnę tylko, że ostatnio zmieniłem mysz na Razera Basilisk i teraz zdarza się znacznie wcześniej niż na poprzedniej myszce. Jednakże i tak wydaje mi się, że po wyłączeniu, komputer powinien włączać się tylko poprzez przycisk, ale tak nie jest. Bios najnowszy.

Ustawienia zarządzenia energi w UEFi i w windowsie.

Podaj producenta, model i moc zasilacza.

Corsair HX 750i czyli 750W.

Sprawdzałem na różnych planach zasilania, a w opcjach zasilania - “definij przyciski zasilania…” wyłączyłem “szybkie uruchamianie”. Tak czy owak nadal się włącza w jakimś losowym momencie. W ustawieniach karty sieciowej LAN wyłączona jest wzbudzanie komputera.

Trzeba powyłączać usługi co mogą włączyć komputer, np. aktualizacje itd. Po takim samoistnym włączeniu sprawdź najpierw co włączyło komputer:

powercfg –lastwake

Tak na szybko google bo trochę popisać by trzeba było:

Jak będziesz miał jakieś problemy/brak zrozumienia jakiejś opcji pisz śmiało.

2 polubienia

To robota Windows Update.

O tego nie znałem. Dzięki, sprawdzę po następnej takiej sytuacji.

Poczytaj.
https://www.download.net.pl/co-zrobic-gdy-komputer-sam-sie-wybudza-ze-stanu-uspienia/n/11436/

W menadzerze urzadzeń w klawiatura (rozwinąć) lub mysz i inne…(rozwinąć)/właściwości/ zarządzanie energia jest opcja Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera

Jeszcze sprawdź czy masz odblokowane Wake on LAN i czy nikt nie shackował domowego Wi-Fi i cię tak wkurza nocą.

To już wcześniej zrobiłem, ale nie pomogło.

Tutaj pokazało jakieś urządzenie AMD i jego identyfikator sprzętowy:

PCI\VEN_1022&DEV_43D5&SUBSYS_11421B21&REV_01\4&2c18e2e3&0&000B

Myszka na USB? Co masz w USB?

A co dziś nie jest na USB ? :slight_smile: Tylko klawiaturę mam na PS/2.

No to coś, co nie jest klawiaturą.

Poza myszką jest odbiornik pod pad od X360 i drugi odbiornik pod pada od Xone, ale te odłączałem i nadal się komp sam włącza.

Odnośnie ostatniego wzbudzenia to pojawił się inny identyfikator sprzętu:
PCI\VEN_1022&DEV_1483&SUBSYS_12341022&REV_00\3&11583659&0&19

Problemem okazała się włączona w biosie opcja Fast Boot. Po wyłączeniu komputer nie włącza się samoistnie.