Komputer sam się wyłącza. Problem z zasilaniem

Witam,

około roku temu miałem problem z moim pctem. Często sam mi się wyłączał, po założeniu tematu na tym forum i uzyskaniu pomocy wymieniłem zasilacz.

Wymiana zasilacza poskutkowała na prawie rok. Kilkanaście dni temu zaczęło dziać się dokładnie to samo. Podczas zwykłego użytkowania(gg, internet) komputer

sam się wyłącza, i nie można go włączyć przez następne kilka/kilkanaście minut , więc wnioskuję, że to coś z zasilaniem.

Zasilacz, który wtedy założyłem to delta dps-350pb-2c (dobry i polecany do prostych zestawów), komputer używany było tylko do internetu, filmów itp, ‘nie obciążałem’ go, więc nie wiem czemu zasilacz miałby znów paść. Co to może być? Może coś z płyta główną? Z góry dziękuję za pomoc.

PS: podaję konfigurację pcta

Procesor: AMD Athlon XP, 2083 MHz (12.5 x 167) 2800+

Płyta gówna: ASRock K7S8X v3 (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN)

Mikroukład płyty głównej SiS 746FX

Pamięć fizyczna: 512 MB (PC2700 DDR SDRAM)

Karta graficzna: Radeon 9200 series(128mb)

Dysk fizyczny: WDC WD800LB-07DNA2 (74 GB, IDE)

Karta dźwiękowa: SiS 7012 Audio Device

Karta sieciowa: SiS 900-Based PCI Fast Ethernet Adapter

Zasilacz: delta dps-350pb-2c

ja na początku sprawdziłbym temperatury (płyty,grafiki,procesora,hdd), które możesz podejrzeć w programach typu Everest Ultimate. Przegrzanie się może skutkować wyłączeniem się komputera, a na spadek temperatury już odłączonego sprzętu też często należy poczekać kilka/kilkanaście minut.

drugą uwagą pokrótce wynikającą z pierwszej części jest chłodzenie. Być może źle przylega np. radiator do procesora, być może z jakichś nieprzewidzianych przyczyn jeden z wiatraczków przestał pracować, należałoby to mechanicznie sprawdzić.

po trzecie, może to rzeczywiście zasilacz. Z racji wieku, napięcia mogłyby wychodzić poza normy ATX :slight_smile: Tutaj proponowałbym na początku sprawdzić działanie komputera po odciążeniu go, tj. odłączeniu napędu cd/dvd i wszelkich zbędnych urządzeń peryferyjnych. Gdyby nastąpiła jakakolwiek poprawa, polecam sprawdzić działanie jednostki na zapożyczonym markowym zasilaczu.

i pytanie, czy w ostatnim czasie zmieniana była konfiguracja sprzętowa?

Ok, to ja się zaraz z tym pobawię.

Co do pytania to oprócz wspomnianego zasilacza nic nie było zmieniane.

Dodane 10.05.2011 (Wt) 15:50

Jest chyba tak jak napisałeś. Wiatrak przy procesorze nie kręci się.

Zdjęcie zrobione, podczas działania komputera:

p1010232q.jpg

Zainstalowałem też speedfana, żeby sprawdzić temperatury. Temp1(nie jestem pewien czy to cpu czy płyta głowna) na pocz. była niska, około 35-40 stopni, ale stale rosła aż do 69,i wtedy komputer się wyłączył. Temp. 2 i temp hdd były praktycznie stałe i wynosiły kolejno: 25 i 29 stopni. Nie znam się na tym programie i nie wiem czemu odpowiadają te poszczególne nazwy, ale skoro wiatrak nie działa to chyba coś z cpu albo płytą głowną. Jak to rozwiązać?

Dodane 14.05.2011 (So) 20:51

Wymiana wentylatora na radiatorze rozwiązała problem.

Temat do zamknięcia.