Komputer sam się wyłącza

Mój komputer od dłuższego czasu wyłącza się wbrew mojej woli.

Jest to mylenie poleceń np.: gdy zalogowane są na komputerze dwie osoby, a jedna z nich zostanie wylogowana podczas pracy na drugim koncie komputer się resetuje. Gdy chcę wyłączyć system, ten się resetuje. Stan wstrzymania - reset. Oczywiście podane powyżej przypadki nie są ciągłe. Może jakieś 2-3 razy na 10 akcji. Miałem również 2 przypadki, że komputer wyłączył się pod czas podczas podłączania urządzenia do portu USB w przednim panelu. Często jest też, że podczas uruchamiania systemu ten się nie włącza, nie słychać charakterystycznego ‘piknięcia’ a monitor pozostaje czarny. Próbowałem Combofix’em i wszelkimi skanerami, wg których komputer jest odrobaczony. Proszę o pomoc.

Pracuję na Win xp home edition.

Podaj parametry komputera. Wygląda to na winę zasilacza lub płyty głównej, bo wątpliwe jest, żeby system “wydawał złe polecenia”.

Tego programu nie używa się bez nadzoru doświadczonych użytkowników, ponieważ czasami może on nawet wyrządzić szkody w systemie.

Praca z Combofixem była wykonywana pod nadzorem specjalisty .

Typ procesora Intel Celeron D 356, 3333 MHz (25 x 133)

Nazwa płyty głównej Asus P5GZ-MX

karta graficzna ASUS X1300 Series Secondary

Hej,

Najważniejsze - jaki zasilacz? Podaj producenta i dokładny model.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Charakterystyka produktu

Brand COLORSit

Model 330U

Type Power Supply

Specification compliance ATX12V 1.2

Requested Frequences (min.) [Hz] 50 Hz

Requested frequences (max.) [Hz] 60 Hz

Input voltage 115/230 V a.c. V

Output voltage +3.3, ±5, ±12 V

Zasilanie

Characteristic On/off switch , manual fan speed control

Required tension 115/230 V a.c. V

Supplied power 330

Cooling system 120 mm fan

Myślę, że to powinno wystarczyć :wink:

Jak dla mnie zasilacz do wymiany.

Dlaczego według Ciebie zasilacz jest do wymiany ? Domniemać może tu każdy ale bardziej zależy mi na zdiagnozowaniu dokładnej przyczyny tych anomalii.

Hej,

Najnowszy Service Pack 3 zainstalowany?

:arrow: Czy komputerowi zdarza się zrestartować w czasie większego obciążenia - na przykład w czasie, gdy uruchomiona jest jakaś wymagająca gra?

:arrow: Czy słychać pracę wentylatora zasilacza? Spotkałem się z sytuacją, że komputer restartował się w bardzo różnych momentach - okazało się, że wentylator nie działa, więc zasilacz się przegrzewał i wyłączał.

:arrow: Ile napędów, dysków i dodatkowych urządzeń masz podłączonych do komputera? Ile kości RAM’u?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Service Pack 2 zainstalowany.

:arrow: nie wyłącza się pod czas obciążenia nawet bardzo dużego.

:arrow: wentylator działa normalnie

:arrow: 1 napęd optyczny (nagrywarka dvd nie działa od ok 1. roku, resetuje się od 6 miesięcy); 1 dysk 250 gb, 2 gb ramu w jednej kości, dodatkowe urządzenia: narzędzie wielofunkcyjne.

Hej,

To na pewno trzeba uzupełnić - to znaczy zainstalować najnowszy Service Pack 3 dla Windows XP.

Czyli można uznać, że raczej działa poprawnie.

Chciałem sprawdzić, czy przypadkiem dodatkowe elementy nie pochłaniają zbyt dużej mocy - niby zasilacz 350W, ale myślę, że więcej niż 300W nie jest w stanie dostarczyć. Aczkolwiek ta konfiguracja zbyt prądożerna nie jest.

:arrow: Czy przed wyłączeniem, o którym piszesz, pojawiają się jakieś błędy - szczególnie typy BSOD?

:arrow: Przydałoby się sprawdzić stan płyty głównej - przede wszystkim zobaczyć, czy nie ma na niej wybrzuszonych kondensatorów.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wg. naklejki zasilacz ma symboliczne 9A na linii 12V, czyli… 108W, 5V ma 50W więc oszałamiające wyniki to nie są :wink:

Czy kondensatory na w wzasilaczu również sprawdzić ?

Przed wyłączeniem nie pojawiają się żadne komunikaty.

Hej,

Też dopiero to zauważyłam. A najciekawsze jest to, że podają moc całościową 350W, a zliczając ich podsumowania nie wychodzi nawet 300W. :stuck_out_tongue:

Przyda się jak najbardziej. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ja bym zaczął na początek od ustawienia sobie blue screena co by wiedzieć jakie są błędy.

Albo choć w podglądzie zdarzeń poszperać.

Service Pack 3 zainstalowany;

na płycie głównej oraz w zasilaczu wszystkie kondensatory wyglądają normalnie.

Czy to aby napewno problem mechaniczny ?

Jak ustawić blue sreena by przekazać Wam treści błędów ?

Hej,

Czyli OKI. :slight_smile:

Akurat to może być związane z niepoprawną pracą zasilacza. Czy masz możliwość sprawdzenia napięć przy pomocy miernika cyfrowego?

Najlepiej zablokować restart po pojawieniu się BSOD. Klikasz kolejno Mój Komputer -> prawy przycisk myszy -> Właściwości -> zakładka Zaawansowane -> Ustawienia w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie -> odznaczasz opcję Automatycznie uruchom ponownie w sekcji Awaria systemu. Zatwierdzasz zmiany i gotowe.

:arrow: Jak często wyskakują BSOD?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jeszcze co do BSODów:

bluescreen-ekran-bledu-stop-t114464.html?hilit=minidump#p797327

szukanie-przyczyny-bsod-pomoca-bluescreenview-t376739.html

Gdybyś miał ochotę samodzielnie dokonać analizy błędu (resztę wiadomości też możesz przeczytać, tam gdzie jest mowa o testowaniu sprzętu, a jeżeli chciałbyś przetestować pamięć, to zerknij TUTAJ): wylacza-sie-komputer-t477584.html#p3012506

Czy w trybie awaryjnym wszystko jest w porządku? Jeżeli tak, to problem prawdopodobnie powoduje oprogramowanie. Bo w trybie awaryjnym ładowane są tylko rzeczy niezbędne do uruchomienia systemu, w przeciwieństwie do trybu normalnego.

[TUTAJ](http://www.searchengines.pl/Nie-moge-usunac-wirusow-i-spyware-t12510.html/page view findpost p 25590) instrukcja, w jaki sposób uruchomić system w trybie awaryjnym.

Podgląd zdarzeń: synchronization-application-zatrzymano-dzialanie-zamknieto-t476447.html#p3006219