Komputer sam się wyłącza

Nie wiem gdzie to napisać tzn w jakim temacie więc postanowiłem napisac to tutaj  ;).

 

Komputer od pewnego czasu sam mi się wyłącza będzie to od około miesiąca.

Przy włączanieu komputera włącza się normalnie odrazu po włączeniu właczam program HWmonitor , CPU pokazuje 20-30 stopni.

Pochodzi komputer z jakieś 10-15 min , temperatura ok 70-80 pochodzi jeszcze z 5 min , i temperatura jest ok 90-100 stopni max.

Cos jest nie tak , komputer już troche czasu ma , jest w miare dobry , nie wiem co jest problemem. Nie znam się zabardzo na tym ale podpowiem że to chyba nie wiatraczek bo komputer tak dosyć głośno szumi. Gdy włącze jakąs gre powiedzmy to już jest wogóle masakra.

 

Komputer nie raz pochodzi 10 min , nieraz 2h itp…

I jeżeli się wyłączy musze ok 1min poczekac , bo gdy chce odrazu po wyłączeniu go włączyc uruchamiam go i zaraz gasnie tak jak by na chwile prądu brakło , już mam powoli dosyć tego , powiem że w tych sprawac jestem dosyć zieony. Tera komputer gdy to pisze ma 90% CPU , a System 39.

 

Procesor - Intel Core(TM2) Quad CPU  Q6600 @ 2.40GHz 2.40 GHz

Ram 4gb ( Dostępne 3.25)

Typ systemu - 32 bitowy system operacyjny.

Karta graficzna - Nvidia Geforce GTX 260

 

Może cos poradzicie. Czekam na odpowiedzi . Sory za błędy ale pisze szybko nigdy nie wiem kiedy sie wylaczy komputer.

 

I bardzo dobrze że się wyłacza - zalecana max temeratura dla tego procka to ~70 stopni

To że głośno szumi oznacza że nie wyrabia się z odprowadzaniem ciepła.

 

Czyszczenie, czyszczenie, jeszcze raz czyszczenie, wymiana pasty na CPU (bo oryginalna pewnie już usmażona na wiór), ewentualnie wymiana wentylatora na procku lub dokupienie dodatkowych.

 

Chwilowym obejściem może być otwarcie obudowy - karta graficzna może dokładać swoje, a ciepłe powietrze idzie od góry przecież. 

A może to

 

 

Wyczyść wnętrze komputera z kurzu (wszystkie wentylatory, w tym radiator od procesora), wymień pastę termoprzewodzacą na procesorze, sprawdź (palcem) czy wentylator na procesorze obraca się płynnie i bez oporu (jeśli sam sobie nie poradzisz zostaje serwis).

Zamieszczam link z HWMonitor proszę o zobaczenie tego.

 

 

http://speedy.sh/QGErZ/screen-hwmonitor.zip

Zobaczyłem, zdania nie zmieniam - czyszczenie, pasta, zapewnienie obiegu powietrza.

Będe musiał oddac do serwisu , bo sam tego nie ogarne. Ile mnie to moze wyniesc w zl?

nie umiesz kupić sprężonego powietrza i “podmuchać” ? dziwne… możliwe , że wymiana pasty nie będzie potrzebna najpierw oczyść z kurzu.

Zależy gdzie, zależy jak serwisant się ceni. Ja od “obcego” nie krzyknąłbym mniej niż 100 zeta słysząc o tak wysokich temperaturach - samo dmuchnięcie procka może nie wystarczyć, a widziałem już kurz zbity w “filcowy dywanik”.

 

W moich rejonach taniej wychodzi zaprosić znajomego który to potrafi na cole, pifko czy co kto lubi i serwis przy okazji… sprężone powietrze - 25 zeta (a jeszcze zostanie go od groma na przyszłość), pasta ~15, zostaje 60 na konsumpcję (przy moim założeniu). Przy okazji możesz podpatrzeć na przyszłość jak to się robi. Nie musi być “informatyk”, równie dobrze może być elektryk, elektronik, czy hydraulik który się nie boi małych części - przecież chodzi “tylko” o odprowadzanie ciepła.

 

Nieważne jak to zrobisz, radzę zrobić to szybko albo nie używać komputera, ew kiedy słyszysz że wentylator furczy jak szalony - zamykaj po kolei programy zaczynając od gier.

 

Odkręciłeś może już bok obudowy? To powinno sporo pomóc, a foto pomoże w ocenie sytuacji.

Dodam że godzine temu ozyscilem wmiare z kurzu , zakrecilem obudowe po 10 min pracy jest 34 stopnie a bylo jakies 6-70 wtedy. ;)  Jakiś plus jest.

W miarę może nie wystarczyć.? Najlepiej gdybyś każdą część wyczyścił przy użyciu <sprężonego powietrza> tak żeby żaden syf nie osiedlił się we wnętrzu chłodzenia karty graficznej czy np. procesora. ++ tak jak ktoś pisał już wyżej, jak masz- lub znasz kogoś kto ma pastę to spróbować wymienić starą na nową nie zaszkodzi. 

Ale mysle ze dobrze wyczyscilem komputer stal ok 3 godzinek i temperatura z 38 procesora (CPU) spadła na 28 ;d , a kurz najwiekszy byl wlasnie na procku , takie wielkie kulki kurzu ;).

 

Dzieki wszystkim za pomoc , paste tez zmienie na dniach.