Komputer SAM się wyłącza

Witam, około 2 tygodni temu złożyłem kompa o następującej konfiguracji: AMD Athlon FX-60, 4 GB RAM (4*Corsair 3500DLL Pro), 3* Samsung 250GB HDD (w tym 2 w RAID-0), płyta Asus A8N32 SLI Deluxe, Asus Silent Square (chłodzenie procka), 2* Leadtek TDH 7900 GTX Extreme (tryb SLI), 2*Samsung DVD-RW. Obudowa chłodzona jest 4 wentylatorami. Zasilacz to Enermax Liberty 500 W. Problem polega na tym, że komputer dość często samoczynnie się wyłącza, bez jakiegokolwiek uprzedzenia, po prostu pyk i cisza. Dzieje się tak najczęściej podczas grania w 3D. Komp staje, nie resetuje się, po czym praktycznie od razu można go włączyć i wszystko jest ok, żadnych raportów o błędach itp. Temperatury płyty, procka i kart graf. są na bieżąco monitorowane i wszystko jest ok. System (Windows XP Pro+Service Pack 2 ) sprawdziłem kilkoma antywirami i nic nie wykryto. Podejrzewam zbyt niską moc zasilacza, jednak prosiłbym o pomoc kogoś bardziej kompetentnego. Z góry dzięki. :slight_smile:

Zdecydowanie za słaby zasilacz. Zastanawiam się dlaczego nie kupiłeś od razu osobnego zasilacza tylko do zasilania kart graficznych? Przy tak mocnej grafice, do tego jeszcze pracującej w trybie SLI, zdecydowanie montuje się drugi zasilacz lub zwiększa mocno moc zasilacza głównego

Też mi się tak wydaje,to potężna konfiguracja nawet na 500 Watów

Może to być tez wina sterowników od karty graficznej.

Najczęściej, a w czasie czego jeszcze. W czasie przeglądania stron czy cokolwiek innego.

Kalkulator mocy na stronie http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp wyliczył, że do Twojej konfiguracji potrzeba zasilania około 520 W. Nie wiem ile prawdy jest w tych wyliczeniach, ale nawet bez tych wyliczeń to jak na taki sprzęt masz za mało mocy. Nie zapomnij też o zainstalowaniu wszystkich sterowników, nie wyłączając najnowszego DirectX 9.0c. Co do zasilaczy to polecam takie coś:http://zenfist.pl/pID/484.htm

Dwa oczywiste błędy w konfiguracji:

  1. zasilacz zdecydowanie za słaby.

  2. Czemu nie Core 2 Duo - szybszy i chłodniejszy, a może nawet tańszy - płyty na SLI też są.

Dyski też bywają szybsze:mrgreen:

Dzięki, też myślałem o zasilaczu, sterowniki są chyba w miarę aktualne (ForceWare 91.47). Według wyliczeń z netu, zasilacz powinien mieć ok 500-550 W, natomiast na stronie Nvidii podawane jest od 550 do 700 W. Pytanie tylko, czy to wina zasilacza, bo jego wymiana stanowiłaby najmniejszy problem. Co do wyłączania, ma ono miejsce, gdy system jest maksymalnie (lub prawie maksymalnie) obciążony-1680*1050, detale, wygładzania krawędzi itp. na maxa. Co do Core Duo, niestety kupowałem komponenty po kolei, a gdy ukazał się nowy Intel, miałem już prawie wszystko poza prockiem, więc nie było sensu jeszcze przed złożeniem, na nowo konfigurować (też to wiem-mój błąd).