Komputer samoczynnie sie wyłącza

Witam.

Win XP SP3, GT 8600 2GB RAM

Czytałem wiele na temat problemu, który pojawił się także u mnie jednak nie wiem, który powód występuje w moim przypadku?!

Ostatnio PC nie był intensywnie eksploatowany (korzystałem z innego) Jeżeli nic poważnego na nim nie wykonuję wszystko jest OK. Jednak zauważyłem, że wcześniej chodził ciszej. Wyłącza mi się kiedy np. chcę za pomocą WinRAR’a zarchiwizować pliki. Wtedy komputer huczy jakbym grał kiedyś w grę o dość dużych wymaganiach przy temperaturze 30 stopni w pomieszczeniu.

Powody jakie doczytałem mogą być takie:

  1. coś z zasilaczem (pada)

  2. procesor się przegrzewa (nie instalowałem specjalnie dodatkowego softu aby to sprawdzić)

  3. karta graficzna (raczej nie sądzę, bo nie ma to nic wspólnego z np. WinRAREM)

  4. optymalizacja systemu (nie znam się - czyszczę często jedynie CCleaner’em)

Może ktoś mi doradzić i pomóc co mam sprawdzić, aby znaleźć powód? Najlepiej za pomocą aplikacji systemowych.

Sprawdzałem Wydajność (Wydajność i konserwacja>Narzędzia administracyjne>Monitor systemu) Wykres pokazuje ok. 20 przy normalnej pracy. Przy archiwizowaniu jeden wykres (bo są 2) podchodził pod 90, 95… czym bliżej końca tym bardziej się zwiększał.

Zacznij od sprawdzenia temperatur. Polecam program SpeedFan. http://www.dobreprogramy.pl/SpeedFan,Pr … 13166.html

Normalnie

schowek03k.jpg

Przy kompresowaniu

schowek04w.jpg

Teraz akurat mi się nie wyłącza …

procesor sie grzeje

jak dochodzi do ok.71 stopni to się automatycznie wyłączy zadziała zabezpieczenie termiczne procesora

Rozumiem że to co huczy w pudle to procesor czy zasilacz?

Co robić? Kiedyś nie miałem problemów. Czy to z powodu zużywania się materiału czy zapełnienia się dysku?

Kiedyś słyszałem ze należy co jakiś czas konserwować procesor tzn. usunąć i nałożyć nową pastę na rdzeń. Czy to pomoże?

To co huczy, to wentylator zamontowany na procesorze (z obrotów 2872 wskakuje na 3041).

Będziesz musiał wymienić pastę na procku (zdejmujesz chłodzenie z cpu -radiator z wentylatorem-, czyścisz “powierzchnie stykowe” ze starej pasty, nakładasz nową pastę, zakładasz chłodzenie -upewniając się, że nie zapomniałeś poprawnie podpiąć wentylatora pod płytę główną).

Kiedyś nie miałeś problemów ze względu na degradację pasty (z czasem traci swoje właściwości przewodzące ciepło) i trzeba ją wymieniać co jakiś czas.

Przy okazji wymiany pasty sprawdź stan samego wentylatora pod kątem zabrudzenia (jeśli chodzi o zabrudzenie to i wentyl i radiator) i stanu technicznego (luzy i opór części z łopatkami). Ogólnie o konserwacji wentylatorów.

Skoro mam już SpeedFan to proszę mi napisać co jest co. Fan1 to obroty wentylatora przy procesorze, Temp3 - temperatura procesora. A pozostałe?

Dzięki za informacje!

Tego się raczej nie da konkretnie określić :wink: (sam autor na pytanie o temperaturę procka odpowiada by “zgadywać”), ale na moje oko temp1 to temp. systemu, a temp2 = temp. chipsetu.

Reszta:

GPU = temp. procesora karty graficznej

HD0/1 = temp. dysków

Core = temp. rdzeni cpu

Fan2 = nie wiem, nie widziałem Twojego PC-ta, być może są to obroty wentylatora karty graficznej, chyba że na chipset’cie masz wetylator…

Zainstaluj sobie jakiś inny program np. HWinfo tam masz czujniki ładnie posortowane w kategorie oznaczone czytelnie. Tutaj też widać co do czego ale dla kogoś mniej doświadczonego może być kłopot. Co do temperatury to gruntowne odkurzanie + wymiana pasty jak już napisano.

Najlepiej zamiast sprawdzać temperatury softem, najlepiej dotknąć palcem radiatora na samym spodzie, bo programy przekłamują tak, że mogą nawet o 5 stopni zawyżać, albo zaniżać temperaturę. Na przykład między programem AIDA, a moim regulatorem obrotów, który posiada czujnik, który mam przy samym sockecie jest różnica z tego co pamiętam 4-5 stopni. Jeżeli radiator będzie tak mocno parzyć, że nie da rady go dotknąć, to jest to na bank wina procesora. Można inaczej zrobić - odpalić najnowszą wersję OCCT, załączyć stress test przy otwartej obudowie i jak zacznie wyć zacząć nasłychiwać, skąd pochodzi hałas. Jeżeli stwierdzisz, że od wentylatora procesora, możesz na chwilę zatrzymać wentylator kładąc palec na środek wentylatora delikatnie naciskając. Jeżeli hałas się zredukuje, na 100% będziesz miał pewność, że to procesor i najlepiej będzie jak oddasz komputer do serwisu, bo skoro nie jesteś w stanie zidentyfikować co jest powodem wyłączania komputera, wnioskuję, że twoja wiedza jest zerowa co do demontażu czegokolwiek, tak więc lepiej zadanie zlecić serwisowi, albo znajomemu, który już to robił, bo już trafiłem na taskich co brali się za demontaż chłodzenia procesora nie potrafiąc nic zrobić przy kompie i efekt był taki, że potem był płacz, że komputer włącza się z czarnym ekranem i znowu muszą kilkaset złotych wydać na procesor…

Dodane mniej niż minutę temu

Na podstawie karty graficznej wnioskuję, że komputer nie jest pierwszej młodości, tak więc jeżeli pasta nie była wymieniana od nowości, na bank jest do wymiany.