Komputer się freezuje w różnych momentach podczas grania

Witam mam taki problem,iż podczas grania(są to różne momenty) ekran się zawiesza i po paru sek. następuje restart.Korzystam z win 10 robiłem format około tydzień temu po formacie doszły kolejne problemy gdy mam włączoną jakąś grę i chce ją zminimalizować to cały czas na monitorze wyświetla się informacja Auto Adjustment in progress jest to denerwujące wcześniej tego nie miałem.Dodatkowo Auto ADjustment żle ustawia tą rozdzielczość po zminimalizowaniu ponieważ przesuwa ekran na lewo a po prawej stronie mam czarny pasek grubości ok.1cm wtedy muszę kliknąć na monitorze przycisk auto i wraca wszystko do normy. Podczas przeglądania youtube,internetu nigdy nie zdarzył się restart.Ramy testowałem memtest86+ przeszły 3 cykle pozytywnie 0 błędów.Temperatury procesora i karty graficznej są w normie(takie jak na ss).

Moja specyfikacja:
Płyta głowna : Intel dq670w
Procesor : i5 2400
Chłodzenie : Gamdias chione E1A
Karta graficzna : Gigabyte gtx 660 OC 2GB
Pamięć ram : Corsiar xms 3 12GB
Zasilacz : Cooler Master Silent Pro M500 RS-500-AMBA-D3 500W


jak dla mnie temperatura GPU 83 stopnie to nie norma :wink: Sprawdź jeszcze kondycję dysków.

Jutro wezmę się za wymianę termo padów oraz pasty zobaczymy o ile uda się zbić temp.Myślisz że to przez tą temp. ekran się zawiesza ?



Prawdopodobnie uszkodzenie grafiki, ewentualnie zasilacz nie daje rady i sprzęt się robi niestabilny pod obciążeniem.

Spróbuj obniżyć taktowanie gpu oraz pamięci na karcie i sprawdź czy coś się zmieni.

Zrób proszę jeszcze benchmark dysku.

No tak ale test np occt furmark przechodzi normalnie z ciekawości obciążyłem ramy cpu gpu na 100% żeby własnie sprawdzić czy zasilacz wyrabia i wszystko było okej bez problemu przeszedł 1h testu.Dodam że czasami ukończę mecz w grze bez problemu zacznę kolejny i też jest ok.Jak wyłączę komputer i odpalę na następny dzień to np.po 20 min graniach reset.
Takie błędy widnieją w dzienniku.

Okej zaraz wrzucę.

Problem z tymi testami jest taki, że o ile faktycznie potrafią rozgrzać kartę, to do sprawdzenia stabilności średnio się nadają.

Już miałem sytuacje że karta przechodziła kilka godzin w takim syntetyku, a później wywalała się w grach do czarnego ekranu, od tamtej pory przestałem się bawić w OC. Za dużo potencjalnych problemów ze stabilnością, które potrafią być znacznie trudniejsze do zdiagnozowania niż mi się początkowo wydawało.

Spróbuj obniżyć częstotliwość GPU, i pamięci. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.

Zrobiłem oto wyniki

Okej dzięki za radę obniżę gpu i pamięć zobaczymy czy będzie poprawa.

Szału nie ma z tym dyskiem, uszkodzony chyba nie jest, ale szybki to też nie, jakaś 10 letnia konstrukcja.
Przechodzę w takim razie na teorię o GPU.

Ten zasilacz daje 408W na linii 12V, a z moich zgrubnych wyliczeń wynika, że potrzebujesz co najmniej 417W, więc póki wszystkie podzespoły jednocześnie nie mają piku poboru prądu, to jest wszystko ok, ale jeśli się zgrają w takim szczycie, to zasilacz nie wyrabia. Poza tym obciążanie zasilacza ponad 80% też nie jest zbyt zdrowe dla podzespołów, bo często w takich warunkach zasilacze nie są już tak sprawne i dziwne anomalie mogą się pojawiać.

Skąd te 400W? :joy: jak bierze 250 to jest naprawdę cud.

Z jakiegoś kalkulatora internetowego, bo nie chciało mi się sprawdzać każdego podzespołu dokładnie :wink:

Jak smiechnales to faktycznie dopiero zwróciłem uwagę ze to może być deko zawyżone :wink:

edit.
Teraz lece po kolei: cpu 95W, gpu 250 W, ram 9W, hdd 8W, ssd 5W, wentylatory 5W?, płyta 5W?, chłodzenie cieczą 10W? To mi wychodzi 387W :stuck_out_tongue_winking_eye:

Z poborem prądu gtx660 mam problem, bo różne strony różnie podają, ale taki asus ponoć 260W w stresie może wziąć, a evga po oc nawet 272W.

W każdym razie wychodzi, że to górna granica zasilacza.

Ani cpu, ani gpu tyle nie weźmie.

Tylko ile? Pisz jakieś konkrety, a nie takie pisanie dla samego pisania…

Dzisiaj może uda mi się załatwić watomierz to zobaczymy ile wat pobierze cała jednostka w stresie oraz spoczynku sam jestem ciekawy.

Tego typu procek bierze nie więcej niż 70W z reguły, GPU pewnie będzie ze 150, może 180W jakimś cudem dobije.

To opierasz się w końcu na jakiś testach, czy tak ci się wydaje? :stuck_out_tongue:

…to ja może tylko przypomnę, że nadal mamy procek o 10 stopni ponad “oficjalnym limitem”. :wink: To tez może swoje robić w temacie niestabilności. Szczególnie, ze procek ma już 10 na karku i, jeżeli był regularnie grzany, to mogło coś powoli zacząć się degenerować w nim.

ed mój błąd, C-G jedna literka, a tyle zmienia. :wink: