Komputer się grzeje.. a może nie?

Witam

Może ktoś miał podobną sytuacje i byłby mi w stanie doradzić. :slight_smile: Zastanawia mnie jaka powinna być temp. karty graficznej. U mnie przy samym włączonym windowsie temepratura Geforce 250 GTS to około 65 stopni. W stresie temperatura dochodzi do 80 stopni! I tu moje pytanie, czy to normalne? Dla pewności czy chłodzenie działa, zdjąłem pokrywę, odkurzyłem wiatraczki i sprawdziłem czy się kręcą.

Wiatrak na cpu - działa

Wiatrak na radiatorze gpu - działa

Wiatrak z tyłu obudowy - działa

Wiatrak na zasilaczu - działa

Z tym, że prawie nie czuć podmuchu jaki robią. :frowning:

Nawet wrzucę screena ze speedfuna.

http://img682.imageshack.us/img682/3718/gpu.jpg

Dodam, że bardzo mnie niepokoi to. Z ostatnim komputerem, który się spalił (a konkretnie część płyty głównej) było dokładnie tak samo. Wiatraki na początku kręciły się tak, że było je słychać, a potem, tak jak w tym komputerze, nawet ich nie słychać. Sprawdzałem i chodzą płynnie.

Pełny konfig kompa po pierwsze nam podaj :stuck_out_tongue: Zależy od jakiego producenta ta karta, z jakim chłodzeniem. Jest powiedzmy sobie szczerze nieciekawie, ale tragedii jeszcze nie ma:) Jakby udało się zbić temperaturę o 5-10 C to było idealnie :smiley:

Zadbaj o dobre chłodzenie wnętrza obudowy: http://www.dobreprogramy.pl/flaszer/Chlodno-chlodniej-czyli-ulzyc-blaszakowi,19140.html

To tak

Karta graficzna: GeForce with CUDA GTS 250 Gainward 1GB DVI &HDMI (PCI-E)

Obudowa: CoolerMaster Elite 330

Zasilacz Modecom Carbon MC620 620W ATX

Procesor: Intel Core2 Duo E7500 2,93GHz BOX

RAM: OCZ TECHNOLOGY 2X 2GB DDR2 800MHz Titanium CL4-4-4

Dysk Twardy: Seagate 320 GB Barracuda

Nawet zrobiłem na szybko zdjęcie wnętrza obudowy:

http://img191.imageshack.us/img191/635/15646303.jpg

Ten wiatrak z przodu, bardzo chętnie bym zamontował, tylko że nie wiem jaki kupić i czy przy takiej obudowie - da radę. Może jakiś wiatrak z boku, naprzeciw procesora?

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_gra … 811341.jpg

Naprawdę zależy mi na żywotności mojego sprzętu. :slight_smile: Szczególnie, że dosyć mocno go obciążam.

Z przodu masz możliwość zamontowania wentylatora o wymiarach 120mm na 120 mm. W chłodzenie z boku obudowy bawić się nie polecam.

Czemu wiatrak z boku to zły pomysł? Wiatrak wdmuchujący chłodne powietrze, prosto na kartę graficzną wydaje mi się dobrym pomysłem. Myślałem, czy by nie zamontować dodatkowego wiatraka z boku i z przodu. Chyba o moc zasilacza nie muszę się martwić?

Jeśli zamontujesz wentylator na bocznej ściance, mówiąc ogólnikowo zepsujesz obieg powietrza (ten wytworzony pomiędzy przednim a tylnim wentylatorem) i temperatura zamiast spaść, może nawet nieco wzrosnąć.

  1. na zdjęciu widać że masz niezły syf pod wiatrakiem na procesorku! !!

  2. sprawdz dokładnie inne miejsca i też wyczyść.

  3. wentylator z przodu obudowy wsadz możliwie największy czyli 120mm.

  4. czyść komputer od czasu do czasu bo nawet najlepszy obieg powietrza w obudowie nie powstrzyma kurzu osadzającego się wszędzie co podnosi temperaturę i obroty wentylatorów.

  5. po wyczyszczeniu i założeniu dodatkowego wentylatora z przodu, jak nadal będzie się grzal to sprawdz co się stanie jak wsadzisz na boczną ściankę dodatkowy wentylator.