Komputer się nie uruchamia, błąd sumy kontrolnej BIOS'u

Witam, 

Włączyłem dziś PC i działał normalnie, przerwa na obiad, pc wyłączony, uruchamiam ponownie czarny ekran i 9 sygnałów jednostajnych ->błąd podczas sprawdzania sumy kontrolnej BIOS’u… Wyjęcie baterii na pare minut nic nie pomogło. Płyta to: gigabyte ga-g41m-es2l, zasilacz: arena anp-355a12 355w.

Jakieś pomysły?

Płyta posiada Dual-Bios więc powinna z automatu wystartować z zapasowego jeśli główny padł. Wyczytaj w instrukcji jak przywrócić ewentualnie ręcznie. Możesz też wpierw zresetować CMOS zworką jeśli płyta takową posiada…

 

p.s.

u kuzyna wywalało błąd sumy kontrolnej przy próbie OC, pomagał tylko reset ustawień BIOSu. 

Jeśli masz kilka kości pamięci to sprawdź czy na tylko jednej wpiętej ruszy.

Kości nic nie zmieniają, wyłożyłem grafike urochomił się od razu elegancko, ściągłem najnowszego biosa i chciałem go zainstalować. Znowu pikanie… Raz sie uruchomi, a raz nie ;/ Co może być tego przyczyną? Zworki nigdzie nie znalazłem do cmos.

 

Wykonaj reset biosu.

 

Wykonaj test pamięci memetestem86.

 

Może płyta pada?

Jak wykonać reset biosu? Memtest nie wykrył błędów, co do płyty co ciężko stwierdzić, wszystko prawdopodobne, pierwsze myślałem, że zasilacz za słaby, ale nawet na czysto to występowało więc odrzuciłem taką możliwość. Jak narazie działa, ale boję się, że znowu zacznie pikać ;p

 

Podałem jak to zrobić, ale jak działa,to nie ruszaj.