Komputer się nie uruchamia (czasami)


(Norbertkrajewski) #1

W 50% przypadków, po przespanej nocy, komputer nie chce się uruchomić. BIOS pika, że wszystko OK, a następnie wiesza się na zielonym ekranie ASUS-a. Nie reaguje kompletnie na nic, nie pokazuje komunikatu, ani dźwięku o błędzie. Wtedy należy go rozkręcić i zrestartować ustawienia zworką. I wtedy też nie działa za każdym razem... Czasem załapie, czasem nie. W przypadku, gdy jest ok każe wcisnąć F2, aby załadować ustawienia początkowe, potem jeszcze zawiesi się podczas ładowania systemu i po kolejnym restarcie już działa. I tak do kolejnego wyłączenia, aczkolwiek nie zawsze. Przez ostatnie 5 dni uruchamiał się normalnie, a dziś (i tydzień temu) też świrował. O co chodzi? Płyta to ASUS M4A77TD PRO.


(JNJN) #2

Duże prawdopodobieństwo uszkodzenia płyty głównej, choć może to być inna przyczyna - trzeba przetestować wszystkie podzespoły na na pewno sprawnej płycie głównej lub pojedyńczo na innym kompie.


(Norbertkrajewski) #3

Ech, nie da rady metodą eliminacji. On może się uruchamiać bez błędu przez kilka dni, w ten sposób nie da rady eliminować. Serwis więc?


(Wkw75) #4

Hmmm, podmień zasilacz… Spróbuj z innym zasilaczem. Ten podzespół musi być pewny. To z niego wychodzą i muszą wychodzić bardzo stabilne napięcia. Na kiepskich zasilaczu komputer może chodzić czasem normalnie a nie wiadomo skąd raptem dzieją się dziwne rzeczy. Dobry zasilacz to podstawa stabilnego komputera i w ogóle szukania dalej usterek. Jeżeli masz, któryś z poniższych zasilaczy to proponuje zmianę:

CZARNA LISTA ZASILACZY:

Akyga, Altis, Aspire, Aton, Bestec, Coba, Codegen, ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Eurocase, Everpower, MC Feel 1,2, Fever, Four Star, Fortron Blue Storm - konstrukcja na poziomie Logic’a, Gembird, Gigabajt, Golden, Hawk, Hec, Impet, i-box, Incore, Levicom, Linkword, MC Logic = L&C, LOGISYS, Megabajt, Mercury, Metropilis, Mustang, Newton Power, Octigen, QTECHNOLOGY, Q-tec, Pangu, Platin Power, Power Color, Powercomp, Power Man, Procomp, RAIDMAX, Rubikon, Ropla, Sansun, SilenX, Sun Pro, Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Tronje, Ultra Media, Win, Xilence, XION, 2N


(Norbertkrajewski) #5

Zasilacz to Chieftec. Problem zaczął się odkąd komputer wrócił z serwisu Komputronika (po miechu wymienili kartę graficzną).


(Wkw75) #6

Trudno coś doradzić na odległość. Wgraj najnowszy BIOS póki co.Na początek niech będzie tylko płyta, procesor i 1 kość pamięci jak masz więcej. I tak go wielokrotnie uruchamiaj. Zobacz czy wszystko ok. Później dołóź np. 2 kość pamięci i to samo. Następnie dołóź twardy dysk… Jak wielokrotnie będzie ok, dołóż napęd DVD , jak będzie ok, dołóż zewnętrzną kartę graficzną… Powodzenia w znalezieniu winowajcy… Dobrze by było jednak abyś miał pewny zasilacz…


(EasyMan) #7

Mam coś podobnego na PC-ecie, chodzi bez problemu ale czasami sie zwiesza robi się niebieski ekran i tylko reset zostaje, w serwisie mi powiedzieli że BIOS musze wgrywać bo Ramy Kingstona nie chcą współpracować z płytą główną Asusa. Czasami nawet nie chciał się włączyć, to par ę razy go ździelam i śmiga jak nowy. :smiley:


(Gracz Online) #8

Sprawdź czy wtyczki nie grzeją się a poszczególne piny posiadają pewny styk. Podaj dokładnie model zasilacza.


(Gural7) #9

Może być i Chieftec ale jak jest z serii GPS to jest prawie jak noname(bardzo awaryjne)

Zobacz czy na płycie głównej nie ma popuchniętych kondensatorów,uważnie sprawdź sekcje zasilania.